Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata

Okładka książki Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata Stefan Majchrowski
Okładka książki Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata
Stefan Majchrowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Zysk i S-ka
2023-12-05
2023-12-05

315 stron, które przeczytałam wspólnie z moją córcią w jedno popołudnie. Robi wrażenie! Jest to książka idealna do spędzenia wspólnego czasu z rodziną.

Strzałem, który przyciągnął uwagę moich dzieci, była pozycja nr dwa na liście pt Mawie, ale nie trzeba być fanem animacji Disney'a, aby dać się rozkochać baśnią oraz legendą, które poskładał w całość Stefan Majchrowski - oficer wywiadowczy II WŚ, autor wielu udanych książkowych pozycji dla dzieci oraz młodzieży.

Dajcie się porwać w podróż dookoła świata. Piękno każdej historii, to bogactwo kulturowe, skąd wychodzą jej korzenie: arabskie, nowo zelandzkie, japońskie, szkockie czy polskie, wkomponowane w niesamowity opis przyrody, w którym pojawia się człowiek - gapcio. Czemu gapcio, bo summa summarum tacy jesteśmy, los niejednokrotnie puszcza nam oczko, sypiąc w piachem w oczy ciepłym wiatrem.

Tym co jest istotne, to mimo rożnorodności kulturowej, w każdej części świata, człowiek jest taki sam - ma te same problemy, potrzeby, marzenia.

To bardzo mądra pozycja dla każdego, w której znajdziecie piękne ilustracje Natalii Huć, książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zdecydowanie polecam :)

Zbiór piętnastu bajek i baśni z różnych zakątków świata. Mamy tutaj historie, które czerpały z mitów szkockich, arabskich, afrykańskich, a także polskich i ukraińskich. Każda z baśni stawia przed nami mnóstwo pytań, nad którymi warto się zastanowić. Nie brakuje też ponadczasowych wartości, o których często zapominamy, a także moralnych wyzwań, które trzeba podjąć.

Ciąg dalszy recenzji na:

Ciąg...

To zbiór baśni i legend napisanych na nowo przez autora, ale opartych na wątkach pochodzących z prastarych mitów i podań. Można powiedzieć, że to baśniowa podróż przez kontynenty i epoki dla całej rodziny. Legendy i baśnie napisane przez Stefana Majchrowskiego zabierają czytelników w swoistą wyprawę dookoła świata. Znajdują się tutaj wątki z kultury szkockiej, arabskiej, polskiej, ukraińskiej, afrykańskiej i innych. Autor napisał wybrane przez siebie legendy na nowo starając się przekazał czytelnikom przesłanie w każdej z nich. Łączy je uniwersalny wątek - dociekanie nad początkiem świata, pochodzeniem księżyca, wysp, skał czy pól, a także człowiek, który w każdym miejscu na Ziemi ma inne cechy, ale podobne problemy. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/rozbudzona-harfa-basnie-i-legendy-z.html

Piękne wydanie, ale co do zawartości to mam mieszane uczucia.
Wypożyczyłam tę pozycję z biblioteki, ponieważ zaintrygowała mnie okładka i tytuł. Jednak czytało mi się te baśnie i legendy bardzo żmudnie.

Na piętnaście opowiadań podobało mi się tylko pięć.
Autor samodzielnie je wybrał i opowiedział na nowo, przez co nie mają takiej magii, jakiej się spodziewałam, gdyby były przetłumaczone. Językowo są stylizowane na starą polską składnię, co ma podkreślić ich baśniowość, ale dla młodszego czytelnika mogą być trochę trudne w odbiorze.

Poza tym, bardzo mi brakowało konkretnej informacji z jakiego kraju pochodzą teksty. Można to tylko znaleźć wczytując się w treść. A szkoda, bo zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby takie oznaczenie widniało zaraz pod tytułem opowiadania. I na koniec: znalazłam tam sporo literówek.
Zdecydowanie nie była to książka dla mnie.

Piękne wydanie, ale co do zawartości to mam mieszane uczucia.

Na piętnaście opowiadań podobało mi się tylko pięć.

Ach! Cóż to była za przygoda... W sumie przygody, bo znajdziemy tutaj kilkanaście wciągających opowiadań. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od wieku. Jest w czym wybierać. Znajdziemy tutaj tylu ciekawych bohaterów, interesujących wątków i pochłaniających wydarzeń.
Fabuła jest nie tylko wyraźnie pouczająca, jak to bywa w legendach, ale i obfitująca w humor. Do tego muszą wspomnieć o tych przepięknych ilustracjach, które kryje ta cudowna okładka.
To książka była dla mnie taką furtką do wspomnień dzieciństwa i chwilach spędzonych na wysłuchiwaniu opowieści dziadka.
Kto wie? Może za paręnaście lat moja córka będzie wspominać Nasze chwile przy tych historiach?

Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Lubicie baśnie i legendy ? Ja uwielbiam! Zarówno ich niepowtarzalną moc przetrwania, niektóre przecież przekazywane są z pokolenia na pokolenie i nikt nie zna ich początku, jak również ich magiczny i tajemniczy charakter. Dlatego bardzo ucieszyłam się gdy dotarła do mnie ta niezwykła książka- Rozbudzona harfa to przepięknie wydany zbiór 15 baśni i legend, które Stefan Majchrowski sam wybrał i połączył tym magicznym klimatem. Zawarte teksty to nie tylko opowiadania ale też przesłania i ukryte znaczenia, które czytelnik musi sam znaleźć i interpretować. Książka jest nie tylko dla dzieci bo nie jeden dorosły w tym ja będzie miał dużo radości z czytania. Polecam też czytanie jej wspólne z rodziną, takie wieczory z tą książką są naprawdę niesamowite.
Książkę wyróżnia z pewnością również okładka, która pobudza nasza fantazje. Ponadto w środku znajdziemy niesamowite ilustracje Natalii Huć, które dodają smaku całości. Dzięki wyjątkowo lekkiemu stylowi autora i dużej czcionce przez baśnie i legendy dosłownie się płynie.
Polecam Wam serdecznie.

Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata

#1337 - „Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata” - Stefan Majchrowski - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#7/2024

"Na wzgórzach Ochil Hills było wówczas bardzo pust. Drogi obiegały je z dala. Nawet w dolinach, wijących się wśród kopiastych pagórków, nie trafiło się na wydeptaną ścieżkę. I daremnie by ktoś szukał tu osiedli, gospód, z których słynie dzisiaj Szkocja."

Książka ma 320 stron. Swoją premierę miała dnia 05.12.2023 roku.

Autor zabiera nas w niezwykłą podróż dookoła świata. Znajdziesz tutaj nawiązanie do mitów i legend. Gwarantuję, że to będzie dobrze spędzony czas.

Razem z autorem poszukaj odpowiedzi na pytania - skąd pochodzą różne rzeczy i zjawiska.

Bardzo polecam tą książkę i dziękuję za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#7/2024

Baśnie zwykle kojarzą nam się z opowieściami dla dzieci. Prawda jest jednak taka, że ten gatunek literacki od wieków był czymś w rodzaju literatury uniwersalnej, czyli skierowanej do odbiorców w różnym wieku oraz o różnorodnym statusie społecznym. Historie wprowadzały słuchaczy i czytelników do świata uniwersalnych wartości, poruszały ważne problemy, dawały pozytywne wzorce. Ich zadaniem było wychowywanie kolejnych pokoleń, pokazywanie dobrych postaw. Przekazywane z ust do ust w formie legend, podań i plotek przekształcały się w historie z ogólnie znanymi motywami oraz zarysem fabuły. Ostateczny kształt zależał od osoby opowiadającej, jej umiejętności językowych. Wszystkie łączy to, że są niedługie i w pewien sposób zaczarowują świat wprowadzając elementy fantastyczne do fabuły, przemycają ludowe wierzenia oraz wzorce zachowań. Spisywane przez badaczy kultury teksty sprawiły, że teksty przetrwały do dzisiejszych czasów. Najpopularniejszymi zbieraczami tych historii w naszym regionie byli bracia Grimm i to zwykle o nich myślimy mówiąc o baśniach. Prawda jest jednak taka, że każdy region, każde państwo miało swoje opowieści pozwalające przypomnieć ważne w danej kulturze postawy.
Stefan Majchrowski jest jedną z osób, które spisywała, zbierała i tłumaczyła oraz przetwarzała baśnie. To właśnie za jego sprawą tuż po wojnie do polskich odbiorców trafiły baśnie z wielu zakątków świata. Autor zebrał najciekawsze jego zdaniem historie, przetworzył je, splótł razem i w takiej formie wydawał jako pojedyncze książeczki i słuchowiska pozwalające na przeniesienie się w czasie, przestrzeni oraz wczucie się w klimat danej kultury. Po latach Jan Majchrowski zebrał wszystkie notatki i książeczki, aby wydać je jako spójną całość w formie „Rozbudzonej harfy. Baśni i legend z całego świata”.
To otwiera piękna opowieść o prostym harfiście, który pragnie opowiadać, aby poruszyć serca słuchaczy, a nie dla własnej sławy i w ten sposób instrument z nim współpracuje, pozwala na snucie poruszających obrazów, w których przebijają takie wartości jak miłość, uczynność, pracowitość, uczciwość, zaangażowanie. Nie ma tu miejsca na pompatyczne historie, ale takie, w których prezentowane są problemy ludzi. Podjęte decyzje oraz konsekwencje mają być dla odbiorców nauką. Piętnaście utworów pozwala na przeniesienie się w różne zakątki świata. Praktycznie odwiedzamy wszystkie kontynenty, uświadamiamy sobie, że w innych miejscach żyją ludzie tacy sami jak my i borykający się z podobnymi wyzwaniami. Do tego zobaczymy jak bardzo baśnie kładą nacisk na kreowanie określonych cech u osób o określonej płci. Ze względu na to, w jakich czasach powstały te utwory gender jest tu solidnie zarysowany. Określone cechy przypisywane są przedstawicielom płci, do której przynależą.
"Rozbudzona harfa" świetnie zebrane w całość i umiejętnie zestawione ze sobą utwory, sprawiające, że kolejne historie są w pewien sposób ze sobą połączone, sprawiają wrażenie opowiadania przez jedną osobę, postać, którą poznajemy na początku. Autor tworzy wizje otwartości kulturowej, podkreśla, że czasami wędrowcy opowiadający różne historie mogą mieć złe intencje, dlatego trzeba być czujnym. Stefan Majchrowki w prosty sposób pokazuje nam, że możemy być narażeni na manipulację oraz chęć wzbogacenia się przez gawędziarzy. Bardzo często historie mają charakter szkatułkowy: w jednym utworze kryje się kolejny, a w nim jeszcze jeden. Całość spięta jak „Rozbudzona harfa” może stanowić większą szkatułkę delikatnie podsuwającą czytelnikowi określoną wizję świata oraz pytania o funkcjonowanie różnych zjawisk.
Pojawiający się bohaterzy oraz podsuwane czytelnikom historie ze względu na to, że są to baśnie będą znane, ale z innych odsłon. W tomie znajdziemy popularną opowieść o wielkiej niedźwiedzicy, zaklętym dworze, młocie Thora, kobziarza z Ochil Hill, nimf podkradających mleko. W utworach znajdziemy wyjaśnienie pochodzenia różnych elementów otoczenia: wysp, Księżyca, gwiazd, początku świata, winy, kary, dobra i zła. Jak na baśnie przystało mamy tu prostą, naśladującą gawędziarstwo narrację.
Teksty Stefana Majchrowskiego dopełniają nieliczne, ale piękne i wprowadzające do świata magii ilustracje Natalii Huć. Całość dopełnia wydruk na bardzo dobrej jakości papierze, dokładnie zszyte kartki oraz solidna czerwona oprawa z bajeczną obwolutą.

Trzymam w swoich dłoniach książkę imponującą wewnętrznie oraz zewnętrznie. Wyjątkowe dzieło złożone na nasze dłonie wydaje się idealnym prezentem dla czytelnika w każdym wieku, ponieważ sięga do naszej wyobraźni i zaprasza nas w podróż, która nie mogłaby być bardziej kusząca.

Dzieło Stefana Majchrowskiego to zbór 15 różnych bajek i baśni z niecodziennym, niepowtarzalnym klimatem. Historie nietuzinkowe, ale także znane już z naszych dziecinnych lat, które pełne są przygód, wyzwań oraz pytań na które sami musimy znaleźć odpowiedź. Autor podjął się trudnego wyzwania pobudzenia szarych komórek czytelnika i myślę, że podołał swoje misji, gdyż do jego książki na pewno wrócę jeszcze nie jeden raz.

Głównym celem jest tutaj próba odpowiedzenia na pytanie kim jest człowiek, świat a także wszystko co nas otacza. Historia zaczerpnięte z różnych miejsc i kultur zmieniają się w nieszablonową mieszankę, która składa na nasze dłonie mity szkockie, arabskie, afrykańskie a także polskie czy ukraińskie. Autor żongluje emocjami, bawi się formą, ale jednocześnie nie odbiega od klasycznego stylu bajarza, który z wprawą oraz wieloletnią formą rozbudza naszą wyobraźnię do czerwoności.

Nie ma znaczenia wiek czytelnika a nawet więcej – ta lektura będzie łączyć pokolenia. Zachęcam do czytania ją wspólnie ze swoimi pociechami, ponieważ wbrew pozorom nie tylko porywa nas w przygodę, ale skłania do interakcji. Dużo pytań, ponadczasowych wartości a także moralnych wyzwań związanych z głównymi bohaterami, pozwala nam inaczej spojrzeć na nasze otoczenie oraz otaczającą wszystkich rzeczywistość. Lekkie pióro i swoboda przekazywania na papier tego co autor ma w głowie połączyły się z historiami od których trudno się oderwać.

"Rozbudzona harfa" to inteligentna interakcja z czytelnikiem. Idealna propozycja dla dużych i małych, książka przypominająca wszystko co najlepsze z dziecinnych lat. Historie są różne, więc każdy znajdzie coś dla siebie a mnogość wydarzeń, wątków oraz różnych bohaterów pozwoli nam indywidualnie odnaleźć się w fabule. Piękne ilustracje dopełniają dzieła, język autora przywołuje emocje a zabawa sięga najwyższego poziomu, gdy wkraczamy do świata, w którym wszystko może się wydarzyć.

Baśnie towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Najpierw przekazywane z ust do ust jako legendy i podania, później spisane i interpretowane w dowolny sposób. Znane są wszystkim Baśnie Braci Grimm, ale też baśnie afrykańskie, czy nordyckie. Trudno jest się doszukiwać prawdziwych autorów tych niezwykłych opowiastek, bo było ich tylu, że można się pogubić. Stefan Majchrowski zebrał najciekawsze historie, spiął to wszystko i utkał piętnaście baśniowych opowieści, nad którymi zachwycałam się przez kilka wieczorów, raz po raz dzieląc się nimi z rodziną.

Barwnie i oryginalnie opisane przez Majchrowskiego historie to niezwykła podróż w czasie i pieczołowicie przygotowane opowieści, które zachwycają stylem, zaciekawiają tym, co ma autor do przekazania oraz przypominają, że całe życie kręci się wokół pewnych wartości.

Nie są to jednak pompatyczne treści, a cudowne bajkowe historie, które w nienachalny sposób niosą pewną naukę i morał. Jest on łatwo przyswajalny i nie trąci nauczycielskim tonem. Nawet dzieci wyniosą z tych historii to, co najważniejsze i o tym, że to człowiek jest odpowiedzialny za wszystko co dzieje się na świecie.

Są to historie, które śmiało można czytać dzieciom do snu i wracać do nich stale i stale. Niezaprzeczalnie jest to pełnowymiarowa i uniwersalna pozycja, która ucieszy każdego miłośnika dobrych historii.

• Biblioteczka domowa
  • Literatura dziecięca
  • Nowe
  • Dla trochę młodszych i dużo młodszych
  • X2023
  • Posiadam, Wydawnictwo Zysk i s-ka

Dodaj cytat z książki Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata