Okładka książki Głosy spoza chóru. Rozmowy o Kościele, papieżach, homoseksualizmie, pedofilii i skandalach Agnieszka Zakrzewicz
Agnieszka Zakrzewicz Wydawnictwo: Czarna Owca reportaż
reportaż
Czarna Owca
2013-04-01
2013-04-01
religia rozmowy Watykan Kościół afery Kościół Katolicki katolicyzm homoseksualizm krytyka Kościoła papiestwo przestępstwa seksualne pedofilia

Książka zawiera wiele krytycznych opinii na temat Kościoła katolickiego jako organizacji. Wyrażone są one przez praktykujących katolików. Zdecydowanie warto poczytać.

Myślałam, że książka już nieco nieaktualna, bo z 2013 roku i zatrzymuje się na pontyfikacie Benedykta XVI, ale przez te kilka lat niewiele się w Kościele zmieniło. Ba, co ja piszę, w Kościele jakakolwiek zmiana wymaga stuleci, a nie kilku lat. I tak zadziwiająca aktualna jest konstatacja, że zdeprawowany Kościół, stoi na straży dawno przestarzałego "prawa moralnego" i próbuje go siłą narzucić w tych krajach, gdzie jeszcze może. A tych krajów jest coraz mniej, bo laicyzacja postępuje. Niestety Polacy nadal są w czołówce hipokrytów i homofobów, a sytuacja zamiast się polepszać, tylko się pogarsza, skoro (z ust rządzących) padają słowa takie jak "Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem, brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy o jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym" oraz "LGBT to nie ludzie, to ideologia". To XXI wiek, czy średniowiecze?
Wracając do książki, to znajdziemy tu bardzo mocne słowa nie tylko dotyczące kościelnych skandali z pedofilią (nadal aktualne),praniem brudnych pieniędzy przez Bank Watykański, ale także popieraniem przez papieży (głównie JPII) prawicowych zbrodniczych reżimów w Ameryce Łacińskiej. Otwierają się oczy, niestety.

Warto. Szerokie spektrum rozmówców pozwala spojrzeć na KK ze wszystkich stron, zarówno tradycjonalistów (tego mniej w tej książce) oraz postępowców. Jak również spojrzeć na pontyfikat Jana Pawła II nie tylko oczami jego zwolenników.
Moje indywidualne zdziwienie wynika z poczytania postępowców. Wierzą oni, że odstąpienie od magisterium wiary (komunia dla rozwodników, wyświęcania kobiet, popieranie homoseksualistów itp.) uratuje Kościół. Po pierwsze jak widać po innych odłamach chrześcijaństwa trend laicyzacyjny nie zmalał mimo zrobienia tych wszystkich rzeczy. a po drugie, czy Kościół rezygnujący z nauki Chrystusa i prawd wiary będzie jeszcze Kościołem, czy tylko jego fałszywą namiastką? Postępowym teologom, którzy przymykają oko na ten argument mocno się dziwię. Niestety mają silne wsparcie u Papieża Franciszka.
Książkę warto przeczytać, bo pokazuje różnorodne poglądy. Uzmysławia realne problemy jakie istnieją

"Widziałem te dzieci i rozumiałem, co się z nimi działo, bo sam przeszedłem przez to piekło. Zdecydowałem się podjąć działania przeciw niemu i zadenuncjować go biskupowi – był to największy błąd mojego życia, bo powinienem od razu złożyć doniesienie o przestępstwie cywilnym organom ścigania. Przez prawie pięć lat biskup udawał przede mną, że chce interweniować, ale jednocześnie mnie szantażował, mówiąc mi, że ksiądz Giraudo zagroził, iż odbierze sobie życie, jeżeli wszystko wyjdzie na jaw, i że ja będę mieć go na sumieniu. W pewnym
momencie przestałem mu wierzyć i poszedłem na policję. Byłemu
proboszczowi, który okazał się uczciwym człowiekiem i odważył się
razem ze mną złożyć doniesienie, zrujnowano karierę.
Ja musiałem zamknąć spółkę świadczącą usługi dla kurii. Tymczasem ksiądz pedofil nadal był duchownym. Nie mając nic do stracenia, rozpocząłem walkę. Ujawniłem wszystko publicznie. Założyłem też stowarzyszenie Rete Abuso, mające na celu działanie przeciwko pedofilii i koordynację wielu mniejszych organizacji we Włoszech i za granicą, zajmujących się tym problemem."

"Jeszcze do dziś istnieją podręczniki moralności, zawierające
dokładne instrukcje, jakie pytania zadawać w konfesjonale kobiecie, która wyznaje grzechy seksualne. Należy pytać o najdrobniejsze
szczegóły, bo wyznanie grzechu musi być całkowite – jeśli nie,
popełnia się grzech śmiertelny i idzie do piekła. Przecież taka spowiedź graniczy z pornografią."

"Watykan ma nawet "fałszywą parafię" na Kajmanach, znaną jako "Missio Iuris", która nie jest siedzibą misyjną, lecz swego rodzaju Fortem Knox w raju podatkowym"

"Istnieje słynna przepowiednia przypisywana świętemu Malachiaszowi, biskupowi Armagh w XII wieku. Proroctwo zawiera sto jedenaście łacińskich zwrotów (lub sto dwanaście,w zależności od wersji) opisujących papieży. Lista zaczyna się od Celestyna II, a kończy na Piotrze Rzymianinie (Petrus Romanus),za którego rządów nastąpi Sąd Ostateczny. Przedostatnim papieżem – według niektórych interpretacji – miał być właśnie Benedykt XVI."

Z wywiadów przeprowadzonych przez autorkę książki wyłania się przerażające studium degeneracji ludzi, którzy jak sami określają - stoją na straży moralności; jej reguły i założenia są stosowane w sposób bardzo selektywny: jednych obowiązują, innych już nie - w imię zasady: cel uświęca środki. W ten sposób można usprawiedliwić każde przewinienie i uniewinnić każdego przestępcę. A przecież nie o to chodzi. Wydaje się, że u podłoża problemów niektórych hierarchów Kościoła katolickiego leży brak poszanowania wolności i praw jednostki ludzkiej. Tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby - kończy się moja wolność. Osobiście, najbardziej poruszyła mnie część poświęcona pedofilii klerykalnej oraz zamachom stanu w krajach Ameryki Południowej.

Jestem pod wrażeniem tej pozycji . Książka bardzo odważna , zwłaszcza że porusza naprawdę ważne i bardzo kontrowersyjne tematy . Oto jedna z twarzy kościoła . Czy prawdziwa ? cóż myślę że i owszem . Ludzie z którymi przeprowadza wywiady autorka , to ludzie prawdziwi którzy zdobywali informacje którymi się dzielą w różny sposób , na drodze działalności dziennikarskiej , czy społecznej . Mniej szczęśliwi posiadacze tych zatrważających informacji , to ci którzy je uzyskali w drodze własnych doświadczeń . Ci którzy byli molestowani , gwałceni , zastraszani i w końcu całkowicie zignorowani , kiedy już jako dorośli , próbowali dochodzić zadośćuczynienia za swoje krzywdy . Skostniała struktura kościoła katolickiego do dziś zamiata pod dywan i bagatelizuje wszystko co mogłoby zaszkodzić jego '' prestiżowi '' na świecie . Ale to tylko jeden rodzaj grzechów kościelnych oligarchów . Polecam tę książkę każdemu kto chce się dowiedzieć na przykład , dlaczego nie wszyscy na świecie chcą uznać JP2 za świętego , a zaręczam że mają ku temu poważne powody , co to była ludobójcza operacja „ Kondor '' i w jaki sposób wiąże się z Watykanem i jak wyglądały '' loty śmierci '' . Mnie ta książka otworzyła oczy na wiele spraw i odpowiedziała na kilka pytań .

Warto przeczytać. Można się dowiedzieć jak działa instytucja KK. Pouczające. Dla osób otwartych, chcących znać prawdę.

Pewien mój znajomy po latach przerwy wrócił na uczelnię celem uzupełnienia wykształcenia. Kiedy zaczął przymierzać się do pisania pracy magisterskiej, zapytał czy mogłabym mu pomóc - ustosunkować się do tego, co napisał, rzucić okiem polonisty na całość itd. Zgodziłam się. Oczywiście książki, które miał mi dostarczyć, ażebym mogła zgłębić temat i móc ocenić to, co wyszło spod jego ręki - dostarczał mi z takim zaangażowaniem, że w rezultacie nie miałam czasu ich przeczytać. W jednej w rozmów telefonicznych wyraziłam swoją opinię na ten temat, mówiąc, że ja również mam swoją pracę, poza tym nie będę poświęcała swojego wolnego czasu na zapoznawanie się w ostatniej chwili z tym, co napisał. Skoro nie był uprzejmy uporać się ze wszystkim we właściwym czasie to jego problem i mnie proszę w to nie mieszać. W słuchawce zapadła cisza. Po kilku chwilach znajomy zwrócił się do mnie w nader poważnym tonie i poinformował mnie, że nie podoba mu się to, co mówię, ponieważ on bardzo źle znosi krytykę.Dlaczego pisząc opinię o książce Agnieszki Zakrzewicz przywołałam tę historię? Otóż dlatego, że Kościół ma to do siebie, że równie źle znosi krytykę. Czegokolwiek by nie powiedziano bądź nie napisano na temat grzechów, występków, przestępstw i zaniechań tej instytucji hierarchowie zawsze powtarzają tę samą, brzmiącą jak mantra, wypowiedź: to jest święty Kościół grzesznych ludzi, a tak w ogóle to rzeczony artykuł stanowi jawny atak organizacji ateistycznych na świętą matkę Kościół. Podkreśla to również autora książki, pisząc: . Na jakie tematy rozmawia się w książce "Głosy spoza chóru"?. Jak sugeruje sam podtytuł są to "Rozmowy o Kościele, papieżach, homoseksualizmie, pedofilii i skandalach". Książka jest wstrząsająca, zwłaszcza we fragmentach poświęconych pedofilii księży oraz o ich innym praktykom seksualnym, które określić można, nie tylko jako odhumanizowanie, ale zwyczajne zezwierzęcenie. I tak dowiadujemy się nie tylko o nieprawdopodobnie wielkiej skali pedofilii, ale także o wykorzystywaniu przez duchownych dzieci głuchoniemych, które nie mogły poskarżyć się nikomu na swój los. Jeden z rozmówców Agnieszki Zakrzewicz - Carmello Abbate - mówi o gwałtach dokonywanych na siostrach zakonnych przez ich zwierzchników. "W misjach prowadzonych w krajach biednych przełożeni wolą młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te pierwsze złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS". W książce jest również mowa o aferach finansowych z Watykanem w roli głównej - praniu brudnych pieniędzy, braniu łapówek, przekazywaniu polskiej Solidarności środków finansowych pochodzących od mafii. Jasno i wyraźnie mówi się o obskurantyzmie nie tylko pontyfikatu Jana Pawła II, ale również samego papieża, który dzielił katolików na lepszych i gorszych - ci drudzy nie zasługiwali nawet na pośmiertną modlitwę (to ludzie, którzy zginęli w walce o sprawiedliwość i wyzwolenie - wyznawcy teologii wyzwolenia). Wbrew temu, co można usłyszeć w polskich mediach od naszych rodzimych "watykanistów" - pontyfikat Jana Pawła II daleki był od wprowadzania w życie postanowień Soboru Watykańskiego II - wręcz przeciwnie - stanowił zdecydowany zwrot w kierunku Kościoła przedsoborowego. Sam papież zaś był zdecydowanym antydemokratą: "Wojtyła uważał, że korzeni wszelkich totalitaryzmów, a więc w konsekwencji winy za obozy zagłady i gułagi, należy doszukiwać się w dążeniu wieku rozumu do tego, aby człowiek miał prawo do autodeterminacji i autonomii - oraz mógł nadawać sobie samemu własne prawa. Dla Wojtyły fakt, iż człowiek chce tworzyć swoje prawa, zamiast akceptować prawo boskie, doprowadził do nazizmu i stalinizmu. Jeżeli ktoś uważa, że oświecenie jest matrycą totalitaryzmu, to utożsamia się ze średniowieczem. To jest zacofanie filozoficzne. Wrogiem Wojtyły była autonomia społeczna. Bez autonomii i wolności nie ma mowy o demokracji". W rozmowach przeprowadzonych przez Agnieszkę Zakrzewicz powraca także temat stosunku Kościoła do junt sprawujących władzę w Ameryce Środkowej. I tak np. Jan Paweł II upominał się o łaskę przebaczenia dla Augusto Pinocheta, czemu zdecydowanie przeciwstawiły się (we wstrząsającym liście) Matki z Placu Majowego. Autorka porusza także temat Vatileaks.
Dlaczego książki Agnieszki Zakrzewicz nie można uznać, za bezpardonowy atak na Kościół przypuszczony przez środowiska laickie? Przede wszystkim dlatego, że rozmówcami autorki są ludzie głęboko wierzący, związani z Kościołem , m.in. ostatni z dwóch żyjących uczestników Soboru Watykańskiego II - Giovanni Franzoni, a także uznani nie tylko na świecie, ale także cieszący się dużym szacunkiem Stolicy Apostolskiej watykaniści, np. Marco Politi. Wszyscy oni wzywają do reformy Kościoła, do rozliczenia się z tragiczną przeszłością.
"Głosy spoza chóru" to książka o problemach, o których dyskutuje się w całej Europie, nawet w stawianej Polsce za wzór nader katolickiej Irlandii. W całej Europie poza Polską. W Polsce bowiem dominuje przekonanie (rodem z "Moralności Pani Dulskiej") o konieczności zamiatania problemów i spraw niewygodnych pod dywan, a także zachowywania pozorów za wszelką cenę, w tym również cenę utraty twarzy i wiarygodności. Wystarczy wspomnieć, że od niedawna obowiązującą (jak się zdaje)wersją polskiego Kościoła jest ta, wedle której za pedofilię odpowiadają rozwiedzeni rodzice, feministki i ideologia gender. Dużo czasu upłynie zanim polski Kościół będzie gotowy na merytoryczną dyskusję. Dlatego tak ważna jest książka Agnieszki Zakrzewicz.

Wywiady, których nie przeczytasz w polskiej prasie, w większości czołobitnej wobec Kościoła i jego funkcjonariuszy. Książka odpowiadająca na pytanie: dlaczego Karol Wojtyła nie powinien zostać ogłoszony świetym...To bardzo ważna pozycja w kraju, w którym wojtyłomania nie ustaje

• Literatura faktu
  • Reportaż