Syrena Record - pierwsza polska wytwórnia fonograficzna

Poland's first recording company : 1904-1939
muzyka, wytwórnia płytowa, winyle
muzyka
Krystian Ozon

Monografia wytwórni Syrena Record to prawdziwy przewodnik po dziejach rynku muzycznego w Polsce. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla zbieraczy płyt winylowych i osób zainteresowanych branżą muzyczną. Dla pozostałych czytelników będzie to lektura zajmująca i bardzo ciekawa choćby ze względu na historię Polski (zwłaszcza miasta Warszawy).

źródło opisu: Wydawnictwo Karin, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Krystian Ozon | 2013-04-06
Na półkach: Przeczytane, Muzyczne
Przeczytana: 24 marca 2013

Niedawno wpadła mi w ręce opasła monografia autorstwa Tomasza Lerskiego, poświęcona dziejom i wydawniczej działalności pierwszej polskiej – a czwartej na świecie – wytwórni płytowej Syrena Record. Książka robi wrażenie samym swoim wyglądem i blisko dziewięćset stronicową zawartością. Jednak to nie ilość jest tu najważniejsza. Liczą się przede wszystkim bezcenne informacje o początkach branży muzycznej w Polsce (opisy procesów nagrywania, ewolucja procesu zapisu, marketing itp.)

Tomasz Lerski podjął się pracy niemożliwej. W drodze żmudnych i długotrwałych poszukiwań zrekonstruował ogromny dorobek firmy Juliusza Feigenbauma. Syrena Record działała na przestrzeni ponad 30 lat (od 1904 roku do wybuchu II wojny światowej), dokonując imponującej ilości nagrań. Współpracowała z najlepszymi ówczesnymi, polskimi artystami, a swoje płyty eksportowała do wielu krajów.

Właściwą opinię na temat osiągnięć wytwórni można wydać na podstawie bilansu jej działalności. Katalog Syrena Record...

wik699 | 2013-05-27
Kuba | 2018-09-09