Stal

Wydawnictwo: Sonia Draga
Acciaio
Literatura współczesna
Ag2S

Kiedy ma się czternaście lat i mieszka w blokowisku przy ulicy Stalingradzkiej w Piombino, życie nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli ma się za ojca nieroba albo kogoś, kto haruje jak wół w stalowni, która daje chleb i doprowadza do rozpaczy połowę miasta. Wiedzą o tym dobrze Anna i Francesca, przyjaciółki nierozłączki, które dobrały się w tym blokowisku jak w korcu maku. Gdy ich młodzieńcze ciała zaczynają dojrzewać, w takim miejscu jak to nie mają wyboru: mogą się albo schować, albo rzucić ludziom w twarz własną urodę, posłużyć się nią w nadziei, że pomoże im zostać kimś. Aż pewnego dnia zjawia się miłość, zjawia się jednak zupełnie nie w porę…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/628/stal.html

Gosia | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Debiut Silvii Avallone można uznać za dość udany, ale spodziewałam się większych emocji. Przede wszystkim książka jest nierówna, momentami bardzo ciekawa, ale są fragmenty ciężkawe, które właściwie niewiele wnoszą do powieści. Najbardziej natomiast rozczarowało mnie zakończenie, które właściwie ciężko ocenić. Autorka jakby chciała pozostawić jakieś niedopowiedzenia, ale właściwie wyszło jakby brakło jej pomysłu na dobre rozstrzygnięcie wątków zawiązanych w tej historii i wyszło nijako, a właściwie źle. Zepsuło mi to całą przyjemność czytania, a zapowiadało się ciekawie.
Atmosfera książki przypominała mi filmy Federico Felliniego tylko przeniesione w czasy współczesne. Miasto z dzielnicą biednych mieszkańców w obskurnych blokach, dla których prawie jedynym wyjściem jest ciężka harówka w miejscowej stalowni. Ta huta otacza ich jakby ze wszystkich stron i nie pozwala się wyrwać do lepszego życia. Autorka zresztą dużo miejsca w książce poświęca tej wszechobecnej, przytłaczającej...

kasandra_85 | 2013-05-10
Przeczytana: maj 2013

Priada | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Wiele osób jest nią zachwycona. Ja....NIE.
Sory ale już od początku coś mi się nie kleiło a jak nie zatrybi przez 20-30 stron nie poświęcam czasu takiej lekturze. I tak było również w tym przypadku, ale każdy z Was może sam się przekonac, w końcu co człowiek to różne potrzeby prawda.
Ja natomiast mówię tej pozycji stanowcze NIE!

lila | 2014-01-04
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Jedna z gorszych książek jakie czytałam w ostatnim czasie z bezsensownym zakończeniem.

Justyna Wydra | 2015-05-19
Przeczytana: 17 września 2014

Młoda włoska pisarka jedną z bohaterek swojej powieści uczyniła moją ukochaną Toskanię. Jednak nie taką, jaką uwielbiam w czasie wakacji – zieloną, rolniczą, górzystą, pachnącą oleandrami, pełną gajów oliwnych, z drogami obsadzonymi szeregami cyprysów. Toskania Avallone jest zupełnie inna. Tutaj dawna ziemia Etrusków to biedna, robotnicza dzielnica portowego miasta Piombino. Dająca pracę stalownia, szare blokowiska, brudne plaże i pachnące algami morze. Odległa, niedostępna Elba, marzenie bohaterek książki, mimo geograficznej bliskości tak nierealna, jak wszystkie inne piękne miejsca na Ziemi. Ponura, dekadencka atmosfera, w której się żyje, kocha, pracuje i bawi. Bez nadziei na lepsze jutro. Lepiej już było. W czasach, gdy stalownia-żywicielka zatrudniała nie dwa, lecz dwadzieścia tysięcy ludzi. Avallone mistrzowsko odmalowuje obraz upadku, odchodzenia w przeszłość pewnej epoki. W jej powieści mamy...

A-Non-Volatile | 2014-11-26

Życie (nie)uczy dorosłości

Książka o zagadkowym tytule, opowiadająca jednocześnie o wszystkim oraz niczym, a jednak pozostawiająca pewien niedosyt – przynajmniej dla mnie. Mowa w niej o dorastaniu i wiążących się z tym zmianami; o przyjaźni trwającej od najmłodszych lat, a jednak wystawianej na próbę; o pierwszej miłości, która pojawia się niespodziewanie; o problemach napotykanych na swojej drodze, nierzadko mających ogromny wpływ na życie bohaterów. To doświadczenie gromadzone od dziecka wykreowało tak naprawdę sylwetki bohaterów, które mamy okazję poznać w opowiadanej historii. I chociaż ich losy łączą się w większym lub mniejszym stopniu, poznajemy ich od bardzo osobistej, wręcz indywidualnej strony.

„Życie składało się z dwóch uczuć, pomyślała Francesca, niewoli i wolności.”

Głównymi bohaterkami są niewątpliwie dwie nastolatki wchodzące powoli w okres dojrzewania, co zauważają nie tylko one. Chociaż życie nie było dla nich szczególnie łaskawe, to są szczęśliwe za sprawą...

Kamil | 2014-12-02
Przeczytana: 08 października 2014

Jedna z tych książek, których umiejętnie przeczytanych, się nie zapomina.

"Stal" Silvii Avallone jest piękną metaforą codziennego życia. Pomimo licznych trudności (książka jest napisana bardzo ciężkim językiem), postanowiłem przebić się przez barierę i doczytać tytuł do końca. Nie żałuję, bowiem autorka czaruje słowem.

Postacie są bardzo charakterystyczne a zarazem tak przeciętne, że każdy czytelnik jest w stanie się z nimi utożsamić.

"Stal" jest piękną podróżą po ludzkim umyśle uświadamiającą, że w życiu są rzeczy, które nigdy się nie zmieniają.

czytankianki | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Ta opowieść o życiu włoskiej klasy robotniczej w małym miasteczku dawała nadzieję na kawał dobrej literatury, niestety autorka postawiła na efekciarstwo. Jak dla mnie za dużo tu dramatów rodzinnych (przemoc, bezrobocie, narkotyki, oszustwa, młodociana prostytucja) i relacjonowania stanu wewnętrznego bohaterów, co w rezultacie spłyca wymowę całej książki.

axa99999 | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Sama nie wiem co mam sądzić o tym utworze, do najlepszych książek jakie przeczytałam w życiu nie należy. Fabuła jest tak właściwe o niczym, zakończenie zupełnie mnie rozczarowało. Jednak pomimo tych wad czyta się przyjemnie i szybko. Dla zabicia czasu można przeczytać, dla osób oczekujących czegoś więcej nie polecam.

littlepaws | 2016-07-27

Zaskakująco niezła. Szybko się ją czyta, choć zakończenie - przejmujące i nietypowe - pozostawiło we mnie pewien niedosyt.

Exodus