Trzy nawrócenia. Przełamać duchowy kryzys

Wydawnictwo: AA
Les trois conversions et les trois voies
religia
Ilona

Konieczność poważnego zastanawiania się nad tym, co dla człowieka jest absolutnie konieczne, daje się szczególniej odczuwać w obecnych czasach ogólnego nieładu, w których tylu ludzi i tyle narodów traci z oczu swój prawdziwy i ostateczny cel, upatrując go jedynie w dobrach doczesnych, a zapominając o tym, jak bardzo różnią się one od dóbr duchowych i wiecznych. Ta wielka prawda jest jedną z...

Ta wielka prawda jest jedną z tych, które najlepiej pozwalają odczuć potrzebę życia wewnętrznego. Zawiera też ona rozwiązanie kwestii społecznej oraz światowego kryzysu ekonomicznego, owej klęski doby obecnej. Ewangelia ujmuje ją w takich słowach: „Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane." (Mt 6, 33; Łk 12, 31). Świat dzisiejszy umiera, ponieważ zapomniał o tej prawdzie zasadniczej, tak podstawowej dla każdego chrześcijanina.

O. Réginald Garrigou-Lagrange

źródło opisu: http://gloria24.pl/trzy-nawrocenia-przelamac-duchowy-kryzys

źródło okładki: http://gloria24.pl/media/catalog/product/cache/1/i...»

Ilona | 2013-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 września 2013

Tak właściwie to zawiodła mnie ta książka. Na prawie 190 stronach znalazłam dosłownie KILKA zdań, które faktycznie warto było przeczytać, zakreślić i zapamiętać. I chyba te zdania odrobinę tę książkę uratowały. Reszta to raczej jakiś teologiczno-filozoficzny, mało zrozumiały bełtok. Ale chyba to czego najbardziej nie rozumiem, to podtytuł książki - "Przełamać duchowy kryzys". Po czymś takim spodziewałam się chyba bardziej poradnika radzenia sobie w ciężkich duchowo chwilach, ale nic z tych rzeczy - dostałam raczej informację o tym, że nie ma sensu wnikać w to na jakim jestem etapie życia duchowego bo byłoby to przejawem pychy (a i tak tego nie ogarnę), a tak poza tym to wszystko jest działaniem łaski i każde nawrócenie/oczyszczenie odbywa się przy braku ingerencji z mojej strony - wystarczy tylko na to pozwolić, co swoją drogą, nie wiadomo do końca jak zrobić... Być może książka skierowana jest po prostu do wnikliwych teologów, do których ja nie należę i chyba wcale tego nie żałuję.

Grosser | 2016-12-05

Książka wybitnego teologa przedsoborowego, znawcy teologii duchowości prezentuje i wyjaśnia życie duchowe chrześcijanina, realizujące się poprzez wlane cnoty i dary Ducha Świętego. To nie jest książka z gatunku moralizatorskich zawierających "wzniosłe myśli", które mają zachwycić i motywować, lecz krótki przegląd najważniejszych aspektów pogłębionego życia duchowego. Dla niektórych, jak widać z recenzji, książka jest niezrozumiała (bełkotliwa) lub za trudna. Jednak nie powinno to być regułą dla osób dysponujących elementarną znajomością terminologii duchowości chrześcijańskiej i znajomością siebie samego, abstrakcyjnych lub technicznych zwrotów jest tu naprawdę niewiele. o. Reginald Garrigou-Lagrange OP to jak zwykle klasa sama w sobie. Polecam.

makarela | 2013-10-15
Przeczytana: 14 listopada 2013

Nie dobrnęłam do końca, za trudna i tyle.

drolek | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016