rozwiń zwiń

Trzy nawrócenia. Przełamać duchowy kryzys

Okładka książki Trzy nawrócenia. Przełamać duchowy kryzys
Reginald Garrigou - Lagrange OP Wydawnictwo: AA religia
religia
Les trois conversions et les trois voies
AA
2012-01-01
2012-01-01
kryzys duchowy wiara Kościół duchowość religia Karol Wojtyła

Wydaje mi się, że od tej książki warto zacząć przeprawę przez szczyty i otchłanie o. Garrigou-Lagrange'a. Nie tyle dlatego, że jest krótka, ile z racji jej syntetyzującego charakteru.

Książka wybitnego teologa przedsoborowego, znawcy teologii duchowości prezentuje i wyjaśnia życie duchowe chrześcijanina, realizujące się poprzez wlane cnoty i dary Ducha Świętego. To nie jest książka z gatunku moralizatorskich zawierających "wzniosłe myśli", które mają zachwycić i motywować, lecz krótki przegląd najważniejszych aspektów pogłębionego życia duchowego. Dla niektórych, jak widać z recenzji, książka jest niezrozumiała (bełkotliwa) lub za trudna. Jednak nie powinno to być regułą dla osób dysponujących elementarną znajomością terminologii duchowości chrześcijańskiej i znajomością siebie samego, abstrakcyjnych lub technicznych zwrotów jest tu naprawdę niewiele. o. Reginald Garrigou-Lagrange OP to jak zwykle klasa sama w sobie. Polecam.

Nie dobrnęłam do końca, za trudna i tyle.

Nie dobrnęłam do końca, za trudna i tyle.

Tak właściwie to zawiodła mnie ta książka. Na prawie 190 stronach znalazłam dosłownie KILKA zdań, które faktycznie warto było przeczytać, zakreślić i zapamiętać. I chyba te zdania odrobinę tę książkę uratowały. Reszta to raczej jakiś teologiczno-filozoficzny, mało zrozumiały bełtok. Ale chyba to czego najbardziej nie rozumiem, to podtytuł książki - "Przełamać duchowy kryzys". Po czymś takim spodziewałam się chyba bardziej poradnika radzenia sobie w ciężkich duchowo chwilach, ale nic z tych rzeczy - dostałam raczej informację o tym, że nie ma sensu wnikać w to na jakim jestem etapie życia duchowego bo byłoby to przejawem pychy (a i tak tego nie ogarnę), a tak poza tym to wszystko jest działaniem łaski i każde nawrócenie/oczyszczenie odbywa się przy braku ingerencji z mojej strony - wystarczy tylko na to pozwolić, co swoją drogą, nie wiadomo do końca jak zrobić... Być może książka skierowana jest po prostu do wnikliwych teologów, do których ja nie należę i chyba wcale tego nie żałuję.

Dodaj cytat z książki Trzy nawrócenia. Przełamać duchowy kryzys