Całkiem nowy umysł. Dlaczego przyszłość należy do prawopółkulowcówa

Wydawnictwo: Poligraf
poradniki

Jeśli ktoś w Chinach lub Indiach może wykonać twoją pracę taniej niż ty, lub jeśli komputer może ja zrobić szybciej niż ty, PRzECzYTAJ Tę KSIÄ„ŻKę. Prawnicy. Księgowi. Programiści. To właśnie do tych zawodów zachęcali nas rodzice. Niesłusznie. Era dominacji umysłów ścisłych już przeminęła. Przyszłość należy do innego rodzaju ludzi z innym rodzajem umysłu: do projektantów, wynalazców, nauczycieli, gawędziarzy, czyli do kreatywnych i przepełnionych empatią prawopółkulowych myślicieli. Daniel Pink przedstawia sześć podstawowych ludzkich zdolności, które są niezbędne do odniesienia sukcesu zawodowego i osobistego spełnienia. Ujawnia również jak je udoskonalić. Od klubu śmiechu w Bombaju, przez śródmiejską szkołę średnią dla przyszłych projektantów, aż po naukę jak rozróżnić nieszczery uśmiech, Całkiem Nowy Umysł zabiera czytelnika w całkiem nowe miejsce. I oferuje prowokujący i niecierpiący zwłoki nowy sposób myślenia o przyszłości, która już nadeszła.

Karolina | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

Daniel Pink poświęcił swoją książkę - jak sam jej podtytuł wskazuje - prawej półkuli mózgu. Już w pierwszym rozdziale możemy przeczytać o różnicach między lewą a prawą półkulą (neurobiologia w pigułce): lewa odpowiada za myślenie logiczne, prawa zaś za abstrakcyjne. Dzięki lewej możemy nauczyć się języka obcego, ale żeby zrozumieć jego metafory czy związki frazeologiczne potrzebujemy prawej części mózgu. Lewa część mózgu jest utożsamiana z nauką, czymś dobrym. Prawa z emocjami - czymś nieprzynoszącym sukcesu - jest więc zaniedbywana. Daniel Pink twierdzi, że we współczesnym świecie powinniśmy używać prawej półkuli znacznie częściej niż do tej pory. Początkowo problem wydał mi się wydumany, ale z czasem autor przekonał mnie: w końcu nasza praca zaczyna zmieniać się. Jej część, czasem całość, może być wykonywana przez maszyny lub znacznie tańszą siłę roboczą. Żeby przetrwać na ryku pracy powinniśmy wykształcić zdolności mniej naukowe za to wspierając relacje interpersonalne.

Reszta...

Izka | 2014-02-25