Biologia molekularna w medycynie. Elementy genetyki klinicznej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Biologia molekularna w medycynie Biologia molekularna – najnowsze zastosowania i osiągnięcia w medycynie! Książka prezentuje szeroki zakres wiedzy z zakresu genetyki człowieka i zastosowań biologii molekularnej w medycynie. Przedstawione są w niej ważne działy medycyny, w których istotną rolę odgrywa analiza kwasów nukleinowych, proces będący wyzwaniem dla nauki na najbliższe...

Biologia molekularna w medycynie

Biologia molekularna – najnowsze zastosowania i osiągnięcia w medycynie!

Książka prezentuje szeroki zakres wiedzy z zakresu genetyki człowieka i zastosowań biologii molekularnej w medycynie. Przedstawione są w niej ważne działy medycyny, w których istotną rolę odgrywa analiza kwasów nukleinowych, proces będący wyzwaniem dla nauki na najbliższe dziesięciolecia.

Nowe wydanie obejmuje:

podstawy genetyki i genomiki,
metody i narzędzia analizy molekularnej i bioinformatycznej genomu,
zasady dziedziczenia i podstawy zmienności,
mechanizmy powstawania różnorodności genetycznej w populacji ludzkiej,
genetykę metabolizmu ksenobiotyków – farmakogenetykę i nutrigenetykę,
podstawy patologii molekularnej chorób dziedzicznych,
podstawy onkologii i immunogenetyki,
diagnostykę molekularną chorób genetycznie uwarunkowanych (aberracje chromosomowe, choroby monogenowe, kompleksowe, nowotworowe, mitochondrialne, infekcyjne i inwazyjne),
leczenie, poradnictwo genetyczne i profilaktykę chorób genetycznie uwarunkowanych
zastosowania biologii molekularnej,
prawne i społeczne aspekty badań genetycznych,
dokumenty z praktyki laboratorium genetycznego.

Trzecie wydanie podręcznika zostało uaktualnione i uzupełnione. Dodano m.in. informacje o nowych metodach analizy genomu. W nowym rozdziale BIOINFORMATYKA omówiono zasoby dostępne w sieci - istniejące bazy danych i programy ułatwiające informatyczną obróbkę sekwencji nukleotydów i białek, a w rozdziale NUTRIGENETYKA - wzajemne relacje między informacją osobniczą zapisaną w genomie a środowiskiem. Przedstawiono tu też genetycznie uwarunkowane zależności metabolizmu składników odżywczych. Ważnym zagadnieniem poruszonym w książce, a niespotykanym w innych tego typu podręcznikach, są prawne i społeczne dylematy współczesnej genetyki.

Książka adresowana do szerokiego grona odbiorców: studentów medycyny, farmacji, biologii, biotechnologii, inżynierii genetycznej; pracowników naukowych, doktorantów, lekarzy specjalizujących się w genetyce klinicznej i laboratoryjnej genetyce medycznej, lekarzy wszystkich specjalności zainteresowanych genetyką człowieka i badaniami diagnostycznymi chorób genetycznie uwarunkowanych; diagnostów laboratoryjnych, pracowników firm farmaceutycznych, a także wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu genetyki człowieka.

Autorzy podręcznika to uznane autorytety z dorobkiem w zakresie genetyki medycznej, zastosowań biologii molekularnej w medycynie oraz aspektów prawnych badań genetycznych. Są nimi: Jerzy Bal, Ewa Bartnik, Ewa Bocian, Ewa Brojer, Barbara Czartoryska, Władysława A. Daniel, Janusz Fiett, Alain Fischer, Marek Gniadkowski, Piotr Grabarczyk, Józef Kapusta, Piotr Kozioł, Janusz Limon, Barbara Lisowska-Grospierre, Tadeusz Mazurczak, Norman J. Pieniążek, Jacek Pietrzyk, Tomasz Pniewski, Marek Safjan, Janusz A. Siedlecki, Anna Tylki-Szymańska, Joanna Wiszniewska, Wojciech Wiszniewski, Ewa Ziętkiewicz.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/2805/biologia-mol...»

KNBM_Antidotum | 2013-03-13

To świetnie przemyślane kompendium nt. szeroko pojętej biologii molekularnej w ujęciu medycznym. Omawia zagadnienia związane z podstawami genetyki i technik biologii molekularnej, genetyki człowieka, chorób genetycznych, nowotworzenia, diagnostyki biomedycznej, poradnictwa genetycznego a także etyki i prawa w zakresie badań genetycznych w życiu.
Nie jest to podręcznik popularnonaukowy – wymaga od czytelnika znacznego zasobu słownictwa i wiedzy z zakresu biochemii i genetyki. Dla studentów kierunków biomedycznych i przyrodniczych powinien jednak stanowić przyjemną lekturę zasobną w przystępnie podaną wiedzę. Poruszanie się po podręczniku ułatwia klarowny spis treści, a liczne ryciny i tabele uatrakcyjniają korzystanie z niego i utrwalanie informacji. Odwołania do piśmiennictwa pozwalają "doczytać u źródła" szczególnie interesujące czytelnika treści.
Zabawnym niuansem jest pewne archaiczne podejście do terminów związanych z Internetem. Autorzy jednak starają się wychodzić na...

Fragaria | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, Studia