Niechciana

Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
annabeth

Kasia to zwyczajna dziewczyna. Ma, jak każda nastolatka, swoje marzenia i plany. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się z problemem tak bardzo własnym, że trudno jej liczyć na pomoc najbliższych czy przyjaciół. Zanim rozpocznie przyspieszone dojrzewanie, a jej tajemnica stanie się własnością wszystkich wokół, pozna gorycz samotności i smak przerażenia. Czy wystarczy powiedzieć: „Sama jesteś sobie winna”? Opowieść o niechcianej ciąży. O tym, jak niełatwo być wrażliwą nastolatką w „przyjaznym” świecie.

źródło opisu: wyd-literatura.com.pl

źródło okładki: wyd-literatura.com.pl

Sandra | 2019-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Jest to książka kierowana do młodego odbiorcy, ale poruszająca dorosłe problemy. Temat niechcianej nastoletnie ciąży jest moim zdaniem na czasie chętnie wiec sięgnęłam po tą książkę.

Główna bohaterka to wydaje sie typowa nastolatka, ma swoje potrzeby, jest przy tym niedojrzała i nieodpowiedzialna. Przypadkowy romans skutkuje ciąża, na ktora nie jest gotowa ani ona ani rodzina, szkoła i przyjaciele. Dziewczyna bardzo długo ukrywa swój stan i gdyby tylko mogła pozbyła by sie tego "problemu". Jako młoda dziewczyna, dziecko jeszcze powinna dostać odpowiednie wsparcie, jednak nie na wiele moze liczyć. Najgorsza jest chyba matka, która traktuje ciążę córki jako osobisty afront, obojętność ojca również nie pomaga. "Wybawieniem" okazuje się ciocia, ktora roztacza nad Kasią opiekę.
Niestety książka nie kończy sie tak jak tego oczekiwałam. W gruncie rzeczy macierzyństwo w wieku lat 16 przy zerowym wsparciu matki i domniemanego ojca dziecka jest bardzo trudne, ale oddanie dziecka i...

Zaczytana | 2019-04-24
Przeczytana: 02 marca 2019

Moim zdaniem książka dosyć mocno słaba. Pokazuje historie, bodajże z 3 perspektyw, a każda gorsza od kolejnej.
Bohaterowie mało dojrzali, jak na swój wiek i na dodatek mocno niedoinformowani. No przepraszam bardzo, ale wydaje mi się, że w XXI wieku młodzież już wie, jak można zajść w ciążę.
Moim zdaniem książka słaba, jednak nie wszystkie tej autorki takie są.
Warto sięgnąć po jakąś inną, a z tą dajcie sobie spokój.

klarcia14 | 2019-03-04

Ta książka niezwykle mnie poruszyła. Sądzę, że jest bardzo mądrą książką, choć spodziewałam się innego zakończenia. Niekiedy książka mnie nudziła. Jednakże polecam wszystkim nastolatkom!

ewelka | 2019-02-07

Hmmm...coz można napisać książka w ogóle mnie nie porwala. Temat bardzo na czasie młode matki ale jak dla mnie w ogóle źle przedstawiona fabuła.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2018-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 listopada 2018

To trudna książka, nie wiem czy nie za trudna dla odbiorcy, o którym opowiada. Minusem jest dziwny język (nie wiem skąd się wziął autorce właśnie taki, nie spotkałam go w innych książkach, nie wiem, co to miało być - stylizacja? Odwzorowanie języka młodzieżowego z czasów młodości autorki?)
Plusem wpisy z forum - bardzo prawdziwe i bardzo typowe, zwłaszcza ten "hejcik".
Świetnie pokazani rodzice i to, co sobie próbują zrekompensować w dzieciach, jak instrumentalnie traktują swoje dzieci próbując sobie na nich "odbić" własne klęski i przegrane. Ale ten wątek zrozumie chyba tylko dorosły, dlatego napisałam, że to trudna książka.
Książka męczy, ale to zabieg celowy, ponieważ męczy się Kasia, nie wiedząc jak sobie poradzić z problemem, którego nie umie udźwignąć i którym nie potrafi się podzielić.
To chyba pierwsza książka o tej tematyce, która genialnie pokazuje właśnie tę niemoc i blokadę. Czytelnik nie może się doczekać kiedy Kasia wreszcie się komukolwiek zwierzy, kiedy wreszcie coś...

aredhela | 2018-02-27
Na półkach: Przeczytane, Czytane w 2018
Przeczytana: 25 lutego 2018

Kasia jest młodą gimnazjalistką, uczennicą szkoły tańca, starszą siostrą rozbrykanego malca i wnuczką kochających dziadków. Jednak z problemem, jaki po sobie zostawia obóz sportowy i chęć przeżycia "w końcu" pierwszego razu (bo przecież inne dziewczyny w klasie są już "po", a w Internecie pisze, że pierwszy raz jest bezpieczny), zostaje całkiem sama. Ojciec nieobecny myślami, wpatrzony w kolumny sportowe w gazecie, mama, zajęta pracą w nadgodzinach i marzeniami o większym mieszkaniu, babcia snująca przed wnuczką wizje randek z trzymaniem się za ręce oraz dziadek, widzący w Kasi małą dziewczynkę, której ani w głowie jakieś chłopaki. Najlepsza przyjaciółka ma własne kłopoty rodzinne, a tymczasem nasza 15-latka z coraz większym strachem czeka na miesiączkę, która nie nadchodzi. Pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony...

Moim zdaniem jest to doskonała książka nie tylko dla młodzieży, ale także dla dorosłych. Pokazuje bowiem, jak bardzo odrealnione są wyobrażenia starszego pokolenia...

FannyBrawne | 2017-12-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dosyć wcześnie zaczęłam interesować się tematem nastoletniego macierzyństwa i czytać książki na ten temat. Były wśród nich książki lepsze i gorsze, mniej lub bardziej życiowe. ,,Niechcianą” chciałam przeczytać od dawna, ale teraz mogę powiedzieć, że jest to najsłabsza książka o ciąży nastolatki jaką czytałam.

Kaśka była normalną dziewczyną, niespecjalnie popularną, ale też nie odludkiem, dość dobrą uczennicą i utalentowaną tancerką, nie miała najlepszych relacji z rodzicami, ale nauczyła się z nimi nie kłócić. Nigdy nie spodziewała się, że jej uporządkowany świat nagle runie… Podczas wycieczki w góry Kaśka spędza noc z Tomkiem, chłopakiem, który dość się jej podobał. Poznajemy ją, gdy dziewczyna zaczyna podejrzewać, że ów epizod może mieć bardzo poważne konsekwencje…

Pomysł na powieść był ciekawy i przełamujący schemat książek typu ,,Magda.doc”, gdzie główna bohaterka z miejsca zakochuje się w swoim nieplanowanym dziecku i mimo braku pomocy ze strony rodziny oraz ojca dziecka,...

Fille | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Jedna z gorszych książek jaką czytałam. Język fatalny, dialogi jak z przedwojennych lektur dla panienek z dobrych domów. Ilość nieistotnych wątków i postaci przytłaczająca.
Przykre, że to jedyna książka o ciąży nastolatek, która jest dostępna na rynku. W dodatku potwierdza to, co mówią inni - o antykoncepcji w Polsce się nie rozmawia z nikim i nigdzie, a wiedzę czerpie się z internetu.
Daję jedną gwiazdkę za poczucie zagubienia i samotność głównej bohaterki, to jedyny wątek, który poprowadzony jest spójnie i wiarygodnie.

zaczytAnna | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Myślę,że to bardzo mądra i potrzebna książka. Ku przestrodze- zarówno dla młodzieży, jak i rodziców.
Poza tym jet bardzo fajnie napisana i dlatego zdecydowanie ją polecam!

AnnGoldwin | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 listopada 2016

Książka jest nie do opisania. Cudowna i mądra.
Kilka dni wcześniej, przeczytałam inną książkę B. Kosmowskiej "Pozłacaną rybkę". Był to istny wyciskacz łez. Spora problematyka, m.in. rozwód i śmierć ukochanej osoby. W tej powieści podobnie. Jednaj mimo tego, że łzy nie leciały ciurkiem, treść dotykała głęboko. Książkę bardzo się przeżywa. Polecam ją szczególnie dziewczynom w wieku 15, 16 lat. Główny wątek wydaje się dosyć na odległy od prostej rzeczywistości. No bo w końcu nie zawsze każda z piętnastolatek zostaje nagle matką. Ale pomimo tej pozornej odległości, historia opisana w powieści zdaje się być naszą własną. Książka wzrusza, uczy, uwrażliwia i pokazuje może inny świat dla co niektórych. Dość nietypowo napisaną, powieść chłonie się całym sobą. Wszystko dzieje się TU i TERAZ. Różni ludzie, różne problemy wpływają na czytelnika.
Uważam to arcydzieło za wartościowe, godne wysokich ocen. Warto byłoby zaliczyć tę książkę w kanon lektur szkolnych w gimnazjum.