Niechciana

Okładka książki Niechciana Barbara Kosmowska
Okładka książki Niechciana
Barbara Kosmowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura dziecięca
literatura dziecięca
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2013-04-30
2013-04-30
Barbara Kosmowska Niechciana wyd.Literatura Plus Minus 16

"Zamiast błysczyka do ust kupiłam test ciążowy. Jestem przerażona, bo nie wiem, co się ze mną dzieje. Nikogo o to nie mogę zapytać".

Jak mogłaś zakładać, że w czasach, gdy całe gimnazja ze sobą sypiają, twoja córka będzie robić ręczne robótki albo studiować życie intymne płazów?!"

"Zadaję ci konkretne pytanie: gdzie byłaś, kiedy Kasia potrzebowała Twojej miłości, rady, pomocy... W pracy, prawda?"

Książka podejmuje trudną tematykę - ciążę nastolatki.
Kaśka ma prawie 16 lat i uczęszcza do gimnazjum. Na zimowym obozie decyduje się przezyć swój pierwszy raz ze starszym kolegą.
Na efekty nie trzeba czekać. Spóźnia się okres, a Kasia wpada w przerażenie. Izoluje się od znajomych. Koleżanki widzą, że dzieje się z nią coś złego.
Przez długi czas Kasia dusi w sobie ten problem, próbuje udawać, że nie jest w ciąży.
Ale niestety, ciąży nie da się długo ukryć. Gdy dziewczyna mdleje na treningu tańca - prawda musi wyjść na jaw.

Co roku dużo dziewczyn zostaje postwaionych w takiej sytuacji, jak Kasia. Nie chcę zdradzać zakończenia, ale uważam, że Kasia podjęła dobrą decyzję. Jedną z lepszych z możliwych. Każda kobieta, która podejmie taką samą decyzję jest dla mnie bohaterką i nie wolno jej potępiać.

Mam mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki. Może nie była najlepiej napisana ale temat zaciekawił mnie na tyle, że bardzo szybko ją pochłonęłam. Sama jestem rodzicem, więc mocno zwracałam uwagę na pokazane relacje między rodzicami i ich dziećmi, a także między samymi rodzicami. Widzę tu dużo z tego, jak faktycznie wygląda życie w wielu domach, smutna prawda.
Po przemyśleniu chyba właśnie te wszystkie kwestie poboczne w stosunku do głównego tematu nastoletniej ciąży najbardziej mnie wciągnęły i spowodowały podwyższenie mojej oceny całej książki.

Po...

Kasia to zwykła szesnastolatka, jak każda dziewczyna w tym wieku ma swoje marzenia i plany. Nastolatka nie jest zbyt popularna, ale ma znajomych i przyjaciół, dość dobrze się uczy i bardzo lubi tańczyć. Dziewczyna nigdy zbyt dobrze nie dogadywała się z rodzicami, ale nie kłóci się z nimi.

Bohaterkę poznajemy w momencie, kiedy jej stosunkowo uporządkowany świat za chwilę runie. Dziewczyna niedawno była na wycieczce w górach, gdzie spędziła noc z Tomkiem – chłopakiem, który jej się podobał. Kasia odkrywa, że zbliżenie doprowadziło do bardzo poważnych konsekwencji. Nastolatka musi zmierzyć się z bardzo osobistym problemem, nie może liczyć na pomoc rodziny, znajomych i przyjaciół.

Kaśka nie jest gotowa na nastoletnią, niechcianą ciążę i bardzo długo ukrywa swój stan. Zanim jej sekret odkryją wszyscy wokół, a sama nastolatka odbędzie przyspieszony kurs dojrzewania odkryje czym jest prawdziwa samotność i będzie przerażona perspektywami, które roztacza przed nią życie.

Młoda dziewczyna, w sumie jeszcze dziecko powinna uzyskać odpowiednią pomoc i wsparcie. Niestety Kasia na niewiele może liczyć. Bierna matka traktuje ciążę córki jako problem i jej nieodpowiedzialne zachowanie, obojętność ojca wcale nie pomaga. Jedyne rady na które może liczyć dziewczyna to te z forum dla nastoletnich matek, z których każda uważa wczesne macierzyństwo za idealne, bez problemów. Niespodziewanie obok dziewczyny pojawia się ciotka, Kasia może liczyć na jej opiekę, pomoc i wsparcie.

Czy wystarczy powiedzieć „sama jesteś sobie winna”? Czy nastoletnia ciąża jest winą tylko dziewczyny? Jak poradzić sobie z myślą, że dziecko, które się rozwija jest niechciane? Czy Kasia zdecyduje się urodzić, a później wychować dziecko?

Powieść Barbary Kosmowskiej to książka o niechcianej nastoletniej ciąży. Autorka pokazuje czytelnikowi, że warto podejmować rozsądne decyzje, każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje, a kiedy przyjdzie moment podjęcia bardzo trudnej decyzji nikt nie będzie pytał ile masz lat i czy jesteś na to gotowy.

Książka mówi o naprawdę trudnych rzeczach jednak moim zdaniem nie do końca dobrze udało się je oddać. Momentami książka mnie naprawdę nudziła, nie rozumiem też trochę wątków pobocznych, innych perspektyw niezbyt połączonych z główną fabułą. I okej gdyby były jakieś wyjątkowe ale to po prostu były niezbyt dobrze przedstawione historie z różnych nastoletnich żyć. Nie przywiazalam się do bohaterów i nie byłam mocno zaangażowana w ich losy. Na końcu lekko się zawiodłam ale ogół w pełni rozumiem. Osobiście nie polecam choć doceniam pozytywy.

Trudny dla mnie temat, tym bardziej, że mam nastoletnich synów. Niestety nie udało mi się ich namówić do przeczytania tej książki.
Czytało mi się ciężko. Historia otworzyła mi oczy na niektóre możliwe wnioski z obserwacji otoczenia, jakie młodzi mogą wysuwać.
Zakończenie książki jest dla mnie niedopuszczalne, ale myślę, że młodzież powinna znać i taką możliwość.

"Niechciana" porusza trudny temat, jakim jest nastoletnia ciąża. Mnie książka nie porwała. Momentami była bardzo nudna.
Opowieść pisana z kilku perspektywy, a niektóre z nich w ogóle nie dotyczą fabuły.
Osobiście bym raczej nie poleciła tej książki.

Osobiście bym raczej nie poleciła tej książki.

Jest to książka kierowana do młodego odbiorcy, ale poruszająca dorosłe problemy. Temat niechcianej nastoletnie ciąży jest moim zdaniem na czasie chętnie wiec sięgnęłam po tą książkę.

Główna bohaterka to wydaje sie typowa nastolatka, ma swoje potrzeby, jest przy tym niedojrzała i nieodpowiedzialna. Przypadkowy romans skutkuje ciąża, na ktora nie jest gotowa ani ona ani rodzina, szkoła i przyjaciele. Dziewczyna bardzo długo ukrywa swój stan i gdyby tylko mogła pozbyła by sie tego "problemu". Jako młoda dziewczyna, dziecko jeszcze powinna dostać odpowiednie wsparcie, jednak nie na wiele moze liczyć. Najgorsza jest chyba matka, która traktuje ciążę córki jako osobisty afront, obojętność ojca również nie pomaga. "Wybawieniem" okazuje się ciocia, ktora roztacza nad Kasią opiekę.
Niestety książka nie kończy sie tak jak tego oczekiwałam. W gruncie rzeczy macierzyństwo w wieku lat 16 przy zerowym wsparciu matki i domniemanego ojca dziecka jest bardzo trudne, ale oddanie dziecka i pozbycie sie kłopotu nie nauczy nastolatki odpowiedzialności za swoje czyny. Jest to historia czysto hipotetyczna, ale w codziennym życiu podobne sa spotykane duzo częściej nie myślimy i niż powinny.

Moim zdaniem książka dosyć mocno słaba. Pokazuje historie, bodajże z 3 perspektyw, a każda gorsza od kolejnej.
Bohaterowie mało dojrzali, jak na swój wiek i na dodatek mocno niedoinformowani. No przepraszam bardzo, ale wydaje mi się, że w XXI wieku młodzież już wie, jak można zajść w ciążę.
Moim zdaniem książka słaba, jednak nie wszystkie tej autorki takie są.
Warto sięgnąć po jakąś inną, a z tą dajcie sobie spokój.

Moim zdaniem książka słaba, jednak nie wszystkie tej autorki takie są.
Warto...

Ta książka niezwykle mnie poruszyła. Sądzę, że jest bardzo mądrą książką, choć spodziewałam się innego zakończenia. Niekiedy książka mnie nudziła. Jednakże polecam wszystkim nastolatkom!

Hmmm...coz można napisać książka w ogóle mnie nie porwala. Temat bardzo na czasie młode matki ale jak dla mnie w ogóle źle przedstawiona fabuła.