Twoja śmierć. Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku

Wydawnictwo: Spectrum
historia
evamonika

Kiedy pojawia się dziennik intymny w polskiej kulturze literackiej? To pytanie, na które odpowiadają odnalezione i opracowane przez Elżbietę Z. Wichrowską teksty Antoniego Ostrowskiego: "Życie najlepszej żony opisane przez czułego jej małżonka dla kochanych dzieci oraz Dziennik moich uczuciów, czyli elegia serca", pisane w szczególnych okolicznościach osobistego dramatu, śmierci ukochanej żony w samym środku wojennej zawieruchy, agonii pod Lipskiem napoleońskiej Europy. Autorka stawia zasadnicze pytania dotyczące ewolucji polskiego piśmiennictwa użytecznego (dzienników, korespondencji, marginalnych zapisków osobistych) przełomu XVIII i XIX wieku. Przywołany tu obszerny materiał źródłowy, najczęściej dotąd nieznany, łączy wartość dokumentu historycznego od czasów Sejmu Wielkiego po schyłek Księstwa Warszawskiego z cennym materiałem biograficznym, pozwalającym przyjrzeć się istotnym procesom, którym ulegało ówczesne piśmiennictwo. Można powiedzieć, że bohaterem książki Elżbiety Z. Wichrowskiej jest język: język uczuć, język intymnego dialogu z Bogiem, ojczyzną, żoną, dziećmi, a przede wszystkim dialogu z sobą, język mówienia „o sobie”.

Elżbieta Z. Wichrowska (Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski) historyk literatury i kultury polskiego Oświecenia i Wielkiej Emigracji; edytor. Wydała nieznane listy, a następnie zarys monograficzny Kantorbery Tymowski w świetle nowych źródeł (2002) oraz krytyczne wydanie poezji tego poety (2005). Autorka pierwszej w Polsce antologii poezji wolnomularskiej XVIII i XIX wieku (1995). W 2007 roku ogłosiła nieznany dziennik Antoniego Ostrowskiego (Ten biedny Mickiewicz…) przedstawiający pierwsze miesiące działalności Andrzeja Towiańskiego wśrod paryskiej emigracji, a zwłaszcza związki Adama Mickiewicza z Kołem Sprawy Bożej. Pod jej redakcją ukazał się w 2012 roku tom Europejski kanon literacki. Edycje XXI wieku, podejmujący wieloaspektowo fundamentalny dla współczesnej literatury i kultury problem kanoniczności (głos zabrali m.in. Andrzej Wajda, Anders Bodegård, Jerzy Radziwiłowicz, Stefan Chwin, Antoni Libera, Luigi Marinelli, Michał Boni, Jean Serroy, Florence Pellegrini, Lajos Palfalvi, Csaba Gy. Kiss). Ostatnio ogłosiła Hipolit Klimaszewski – nieznana karta z dziejów Wielkiej Emigracji (VEDA 2012).

źródło opisu: Spectrum Press, 2012

źródło okładki: http://ksiegarniaspectrum.pl/pl/p/Twoja-smierc.-Po...»