Rzeka

Wydawnictwo: Oficyna Poetów i Malarzy
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
łagry
Adrian Tync

Zbiór pięciu opowiadań o tematyce łagrowej, jedyna książkowa publikacja Mayewskiego przetłumaczona na język polski.

źródło opisu: opracowanie własne

źródło okładki: http://www.kwadryga.com/product_info.php/mayewski-pawel-rzeka-p-6321

Adrian Tync | 2013-02-23

"Rzeka" Pawła Mayewskiego, pisarza zmarłego w 1991 roku, wydana przez Oficynę Poetów i Malarzy w Londynie w 1960 roku, to książka właściwie nieznana polskiemu czytelnikowi. Ukazała się w mikroskopijnym nakładzie pięciuset egzemplarzy, później jej fragment został przedrukowany w antologii "Więźniowie nocy" i to właściwie koniec jej wydawniczej "kariery". A szkoda, ponieważ tomik nowel Mayewskiego to istna perełka literatury oscylującej wokół tematyki łagrowej. Sam autor został zesłany w czasie wojny na Syberię, co dodatkowo uwiarygodnia literacki przekaz.

"Rzeka" to cztery krótkie nowele, będące, moim zdaniem, wariacjami na temat śmierci. Józef Wittlin w przedmowie do książki nazywa autora "anatomem dna"* i nie jest to jedynie chwyt retoryczny, bowiem obszary psychiki, które penetruje Mayewski mogą być znane jedynie temu, który sam je poznał. Co zatem znajdujemy w jego utworach?

Pierwsza nowela, "Komary" to niemalże reportaż z życia "lesorubów" - ale nie to jest istotą tej...

sisi13087 | 2013-08-05