Echa z Południowej Afryki

andy

Renax | 2015-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Autor z inteligencją, spostrzegawczością i dogłębnym rozumieniem świata, opisuje swoją podróż z Londynu do dzisiejszego RPA. Jest wiele ciekawych anegdot, na przykład ta z papugami albo ta z dzieciakami i Szkotką, które ubarwiają opowieść. A komentarze są genialne.
Potem opisuje swój pobyt w Afryce Południowej, a w ostatniej części książki - opisuje 3 'plemiona' afrykańskie, ich wygląd, cechy anatomiczne, zwyczaje, tryb życia, religię, język.
Widać wyraźnie inteligencję autora i jego bystrość, bo w czasach, gdy w Europie panowało podejście poniżające rodzimych mieszkańców kolonii, ten udowadnia, że wygląd i cechy fizyczne ludzi w dużej mierze zależą od warunków życia.
To wszystko dzieje się w 1881, gdy kolonializm trwa w pełni. Obserwacje przybysza z Polski, człowieka nietuzinkowej inteligencji obnażają cały mechanizm, którego skutki opisują reportażyści 100 lat później.