Emilia Galotti: tragedya w pięciu aktach

Tłumaczenie: Tłómacz
Wydawnictwo: S. Lewental
Emilia Galotti : ein Trauerspiel in fünf Aufzügen
GiselleAbby

Cathy Cat | 2019-07-26
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Książę Hettore Gonanza otrzymuje dwa obrazy: Emilii i Orsiny. Orsina była jego kochanką. W dzień swojego ślubu Emilia idzie do kościoła, gdzie spotyka Hettora. Marianelli uknuł spisek, aby słudzy Hettora zaatakowali powóz narzeczonego Emilii. Jedni słudzy mieli podawać się za zbójców, a inni za ratowników.Emilię i jej matkę zabrano do domu księcia.

Przeczytana: 12 listopada 2018

Omawiany tekst na germanistyce. Jedna z ciekawszych lektur obowiązkowych w moim życiu. :D Akcja utworu rozgrywa się błyskawicznie i jest nieprzewidywalna. Zakończenie jest zaskakujące. Lektura krótka.

goskrzys | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, Klasycyzm
Przeczytana: 22 lipca 2016

Akcja tego dramatu rozgrywa się w pioruńsko szybkim tempie. Ledwie czytelnik dowiaduje się o fascynacji księcia Gonzagi piękną Emilią Galotti – której uroda oczarowała go do tego stopnia, że obrzydził sobie dotychczasową kochankę oraz przestał zaprzątać sobie głowę niskim pochodzeniem Emilii i wrogością, żywioną do jej ojca. A już mamy wiadomość o planowanym ślubie dziewczyny, już mamy spisek, już zabójstwo, już intrygę porzuconej kochanki. I wreszcie – targnięcie się na własne życie, zastąpione zabiciem własnej córki przez ojca. Tempo aż niespotykane! A do tego jeszcze brak przydługich monologów, patetycznych przemów, usprawiedliwiających każdy czyn – coś, do czego dramat XVIII-wieczny jednak nie przyzwyczaja… Zupełnie, jakby miało się do czynienia z zaledwie dobrze opracowanym zarysem sztuki, niż ze sztuką właściwą…

Ale, wbrew pozorom, taka skrótowość wychodzi utworowi na dobre. Owszem, cierpi na tym charakterystyka bohaterów, bo ostatecznie trudno o wyrobienie sobie...

Imari | 2014-12-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Muszę przyznać, że książka ta niezwykle mnie zaskoczyła w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu :). Akcja jest ciekawa, postacie wyraziste, język, choć niezwykle klimatyczny, to również w zupełności zrozumiały :) Polecam serdecznie fanom romansów, spisków i intryg usytuowanych historycznie :)