Do Damaszku

Okładka książki Do Damaszku August Strindberg
Okładka książki Do Damaszku
August Strindberg Wydawnictwo: Virtualo utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Virtualo
2010-08-05
2010-08-05

Niesamowita podróż do wnętrza siebie!

Nie zdawałam sobie sprawy co mnie czeka na kartach tej bardzo krótkiej lektury.
Jeden z ciekawszych dramatów jakie czytałam. Zdecydowanie ten utwór sceniczny czytało mi się najlepiej.

Nie, nie mogę powiedzieć, że wszystko zrozumiałam po pierwszym przeczytaniu. Nie jestem pewna czy zrozumiem za drugim. Niemniej bardzo wciągająca akcja. Jest to lektura tak niesamowicie tajemnicza, symboliczna i psychologiczna, że zastanawiam się gdzie byłam przez te wszystkie lata, że nawet o niej nie słyszałam! A to klasyk!
Rzadko kiedy aż tak fascynuję się książką. Tym bardziej, jeśli chodzi o dramat.

Nie chcę za dużo zdradzić, aby nie zepsuć Wam przyjemności z czytania, ale jest to książka o poszukiwaniu siebie. O walce z samym sobą. Nie da się przejść obok niej obojętnie!

Polecam osobom lubiącym wyzwania.

Niesamowita podróż do wnętrza siebie!

Nie zdawałam sobie sprawy co mnie czeka na kartach tej bardzo krótkiej lektury.

Słuchowisko na motywach utworów:
"Do Damaszku"
"Wiechowe"

Słuchowisko na motywach utworów:
"Do Damaszku"
"Wiechowe"

Do Damaszku to pierwszy napisany przez Strindberga dramat po kryzysie Inferna. Autor w swoim ekspresjonistycznym utworze odwołuje się do średniowiecznych form moralitetu. Główny bohater, nazywany konsekwentnie przez wszystkie akty Nieznajomym, błądzi między jawą a snem, jego wędrówka ma charakter uniwersalny, jest alegorią życia. Ważnym motywem jest tu szukanie własnej wiary (już tytuł nawiązuje do biblijnego nawrócenia św. Pawła w drodze do Damaszku).
Na pewno chciałabym zobaczyć "Do Damaszku" w teatrze, sprawdzić jakie pomysły mają reżyserzy na ukazanie tak wielu miejsc na scenie w tak krótkim czasie. Wydaje mi się jednak, że bez znajomości kontekstów ten dramat jest trudny do odczytania, fantasmagoryczna pielgrzymka bohatera daje się poznać w pełni dopiero gdy powiązać ją z ekspresjonistycznymi formami wyrazu.

• Dramaty
  • 2015