Poradnik pozytywnego myślenia

Okładka książki Poradnik pozytywnego myślenia Matthew Quick Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Poradnik pozytywnego myślenia
Matthew Quick Wydawnictwo: Otwarte Ekranizacje: Poradnik pozytywnego myślenia (2013) literatura piękna
The Silver Linings Playbook
Otwarte
2013-03-06
2013-03-06
Joanna Dziubińska, Maria Borzobohata-Sawicka
Ekranizacje:
Poradnik pozytywnego myślenia (2013)
pozytywne myślenie miłość przyjaźń futbol

Wiara, nadzieja, miłość

Historia pewnego mężczyzny i pewnej kobiety po pewnych przeżyciach, które na pewno odcisnęły trwały ślad na psychice. Pokazuje jak dwoje pokręconych osób poprzez zwyczajne niezwyczajne zajęcia próbuje poskładać siebie na nowo. Z ogromnym wsparciem bliskich też na swój sposób pokręconych. Mam wrażenie,że bohaterowie tworzą pewna układankę, w której każda ma swoje istotne miejsce a bez niej puzzle byłyby niekompletne; z mamą głównego bohatera na czele.
W książce znajdziemy streszczenie kilku innych raczej znanych książek, co uważam za minus ( brak informacji na okładce) i tę nutkę pozytywnego myślenia tak ważnego we wszystkim co nas spotyka.

Popaprana historia miłosna.

Popaprana historia miłosna.

Historia smutna i piekna jednocześnie
Często się irytowałam na tok myślenia głównego bohatera, ale chyba tak miało być.
Czuje lekki niedosyt

Historia smutna i piekna jednocześnie
Czuje lekki niedosyt

To powieść trochę infantylna, a jednocześnie bardzo dojrzała. Mam wrażenie, że taki sposób przestawienia świata, którego głównym bohaterem jest Pat Peoples, zdecydowanie ułatwia odbiór tej książki. Choć porusza ona bardzo trudną tematykę, to jednak powieść czyta się lekko i szybko.

Książka powinna nazywać się "Poradnik naiwnego myślenia". Rozumiem, że w zamyśle, miała ona podnosić na duchu, ale szczerze powiem, że nic w tej książce budującego i pozytywnego nie widziałam. Załamany facet który, żyje na garnuszku rodziców, naiwnie myśląc, że żona do niego wróci, nie mając absolutnie żadnych podstaw ku temu. Żyje w swoim wyimaginowanym świecie, nie zarabiając, jedyne co robi to ćwiczy, chodzi na mecze i opisuje swoje życie w pamiętniku, żywiąc nadzieję, że po latach w zakładzie zamkniętym, jego ukochana żona, którą wcześniej miał gdzieś, nagle do niego wróci. Z drugiej strony mamy załamaną po śmieci męża kobietę, która nie radzi sobie ze stratą i żyje również poza społeczeństwem kątem u rodziców, raniąc wszystkich dookoła. Najbliżsi ludzie postanawiają więc "spiknąć" jego i ją w nadzieii, że pomoże im to wyjść z bagna i zacząć normalne żyć. Co tu może pójść nie tak? Wisienką na torcie jest obraz ojca głównego bohatera, który traktuje wszystkich dookoła z pogardą, a swoją żonę jak kucharkę i sprząteczkę, bez grama szacunku.

Sama w sobie książka jest napisana w porządku, myślę że mimo wszystko warto przeczytać i wyrobić sobie samemu opinie. Jednak absolutnie nie nastraja optymistycznie i na pewno nie podnosi na duchu, jeśli właśnie tego w tej książce szukamy.

Przyjemna do poczytania, trafiłam na nią po wątku na fb "ekranizacja jakiej dobrej książki mnie zawiodła" ;) Filmu nie widziałam, książka lekka w odbiorze, ciekawie napisana.

Film podobał mi się bardziej. Nie kupuję takiej ilości sportu, dla mnie było to zbyt męczące, wręcz denerwujące, choć sama książka mi się podobała.

Napisać w prosty sposób o trudnych sprawach jest sztuką. Matthew Quick (nieznany mi wcześniej) podjął się tego i wyszedł obronną ręką. Nie szarżował, nie umoralniał, nie oceniał.... Po prostu pisał... Najlepiej kiedy wchodził w ciało i umysł głównego bohatera i pisał w pierwszej osobie. A pisał o rzeczach trudnych, takich jak radzenie sobie z chorobą psychiczną, trudnymi relacji rodzinnymi, ślepą tęsknotą do tego co bezpowrotne. Pisał o pasji jako odtrutce i drodze do szczęścia. Pisał też o miłości, tej której jeszcze nie ma, ale czai się, wyciąga do nas ręce i tylko od nas samych zależy czy ją zauważymy. Poza tym, warto stawać się lepszym...:)

Mało jest książek które zirytowały mnie tak bardzo, a trochę ich już przeczytałem.
Najbardziej przeszkadzał mi sposób prowadzenia pióra, zbyt prosty żeby nie rzec prostacki. Bardzo częste powtórzenia, odpychały od lektury. Autorowi zupełnie zabrakło warsztatu i polotu. Nie stworzył głębi, opisy były mało dokładne, zdawkowe, czynności wykonywane przez bohaterów wciąż się powtarzały śmiertelnie mnie nudząc.

Tak samo jak Pat, jego życie też wydaje się być szalone, to on jest narratorem, moim zdaniem bardzo kiepskim. Stoi na życiowym zakręcie, jest w trakcie separacji z Nikki, którą wciąż bardzo kocha i z całej siły chce do niej wrócić. Z tym że nie ma pojęcia kiedy kończyć ma się separacja i gdzie była żona obecnie mieszka. Przed ciężką chorobą psychiczną na jaką zapadł był pracoholikiem i miał wrażenie że nie szanował swej żony. Większość dnia ćwiczy, biegając w worku na śmieci i pijąc 14 litrów wody dziennie, w co nie wierzę gdyż żadne nerki by tego nie wytrzymały. Dużo czyta, rozmyślając o lekturach zdradza ich zakończenia co także było irytujące.

Amerykański autor nie podzielił się żadnymi głębokimi przemyśleniami, niczego nowego nie odkrył. Akcja nie przykuła mej uwagi, brakło w niej napięcia.
Bohaterowie są poprawnie, dosyć wiarygodnie naszkicowani, jednak nie przejąłem się ich losem.

"Poradnikowi pozytywnego myślenia" stawiam naciągane 6/10. Odradzam osobom które od książek wymagają czegoś więcej.

Rozczarowanie - to jedyne co przychodzi mi do głowy po przeczytaniu książki. Może produkcja hollywoodzka robi robotę - nie wiem jeszcze, może obejrzę- ale ksiazka jest miałka, pisana jakby ciurkiem, nudnawa nieco w powtarzających się fragmentach o Orłach …… takie 5/10.