Okładka książki Poradnik pozytywnego myślenia

Wydawnictwo Otwarte
typ
papier
enga
7.14 (2980 ocen i 479 opinii)

Opis książki

Poznajcie Pata. Pat ma pewną teorię – jego życie to film, który zakończy się happy endem, czyli powrotem jego byłej żony. Pat musi tylko spełnić kilka warunków: robić codziennie setki brzuszków, czytać więcej książek, biegać ubrany w worek na śmieci, żeby zgubić ostatnie zbędne kilogramy, ćwiczyć bycie miłym i dwa razy dziennie łykać kolorowe pastylki. (Fakt, że Pat spędził kilka lat w zakładzie dla psychicznie chorych nie jest chyba wielkim zaskoczeniem). Niestety nic nie układa się tak, jak powinno. Nikt nie chce rozmawiać z nim o Nikki, jego ukochane Orły przegrywają kolejne mecze, a ojciec twierdzi, że Pat przyniósł pecha drużynie. Na domiar złego za Patem łazi piękna, choć równie stuknięta jak on Tiffany, prześladuje go Kenny G, a nowy terapeuta sugeruje zdradę jako formę terapii! Pat nie przestaje jednak myśleć pozytywnie. Czy to wystarczy, by osiągnął swój cel?

Na podstawie powieści powstał scenariusz do filmu pod tym samym tytułem. Główne role zagrali Bradley Cooper (Pat) oraz Jennifer Lawrence (Tiffany). Partnerują im Robert De Niro (ojciec Pata) i Jacki Weaver (matka głównego bohatera). Wszyscy otrzymali za te role nominacje do Oscara, a sam film zebrał ich aż 8. Jennifer Lawrence została uhonorowana Złotym Globem i Oscarem.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

Polecamy

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 846

Wiara, nadzieja, miłość

Nie od dziś wiadomo, że literatura to doskonały materiał na film. Nakręcenie ekranizacji często rozsławia książkę, która może na fali popularności filmu dotrzeć do kolejnych czytelników. W naszym kraju co jakiś czas mamy do czynienia właśnie z taką prawidłowością. Dotarł więc i do nas „Poradnik pozytywnego myślenia”, amerykański bestseller, którego ekranizacja została w tym roku obsypana licznymi nagrodami. Kto widział film, ten już pewnie jednoznacznie stwierdził, czy chce przeczytać książkę Matthew Quicka, czy też nie jest nią zainteresowany. Cokolwiek by nie mówić o filmie, który dla jednych będzie przeciętną komedią romantyczną powielającą utarte schematy, a dla drugich komediodramatem wnoszącym powiew do tego gatunku, książka i tak jest dużo lepsza. Co zresztą nie powinno dziwić.

Pat Peoples jest trzydziestoparolatkiem o mentalności dziecka. Niestabilny psychicznie mężczyzna właśnie opuścił zakład psychiatryczny, w którym przebywał kilka lat. Co zaprowadziło go do, jak sam je nazywa, „niedobrego miejsca”? Jego wspomnienia są mgliste, a rodzina stara mu się także o tym nie przypominać. Jedno jest pewne, na skutek wydarzeń sprzed lat Pata zostawiła jego żona, Nikki. Ale Pat nie przyjmuje do wiadomości, że to już koniec ich małżeństwa. Traktuje swoje życie jak film, a te przecież zawsze kończą się happy endem. Aby odzyskać Nikki Pat opracowuje plan – codziennie dużo ćwiczyć, przyjmować leki i być miłym, a przede wszystkim unikać agresji i wdawania się w kłótnie czy bójki – to przepis na odzyskanie żony. Do tego regularne sesje terapeutyczne i zgłębianie amerykańskiej literatury, której Nikki uczy w szkole. Ale oczywiście, droga do szczęśliwego finału okazuje się być wybrukowana nieprzewidzianymi sytuacjami. Pata wybijają z rytmu zmiany, jakie zaszły w jego otoczeniu – brat się ożenił, przyjaciel został ojcem, a w małżeństwie jego rodziców nie dzieje się najlepiej. Trudno mu też kontrolować swoje nerwy. Mimo wszystko stara się cały czas myśleć pozytywnie i z nadzieją patrzy w przyszłość. Patowi pomagają najbliżsi, zwłaszcza męska ekipa, z którą wspólnie ogląda mecze Orłów, swojej ukochanej drużyny futbolowej. Ale w jego życiu pojawia się też inna kobieta, Tiffany, która po stracie męża przeszła załamanie nerwowe i popadła w nimfomanię. Ale od Pata nie oczekuje seksu. Będzie chciała go wykorzystać w inny sposób. Najpierw codziennie razem biegają – on w worku na śmieci, by bardziej się pocić i chudnąć, ona często zupełnie się do niego nie odzywając. Z czasem staną się sobie coraz bardziej bliscy, a do czego to ich zaprowadzi, to można przewidzieć pewnie jeszcze przed lekturą. Bo przecież książka o takim tytule nie może się źle skończyć.

Choć wydaje się być zupełnie sztampową, historia Pata jest jednak naprawdę warta uwagi. Można książce zarzucać, że prezentuje typowo amerykańskie podejście do życia, czyli „don’t worry, be happy”, ale trudno zaprzeczyć, że rozczulająca wiara Pata w szczęśliwe zakończenie pozytywnie wpływa na czytelnika. „Poradnik pozytywnego myślenia” rzeczywiście okazuje się poradnikiem. Książki pisane z perspektywy osoby chorej, a tak jest w tym przypadku, zawsze zmieniają kąt naszego patrzenia na dany problem czy nawet na świat jako całość rzeczy i zjawisk. Przypadek Pata uczy, że każda historia ma z góry przesądzony happy end, który jednak wcale nie musi wyglądać tak, jak przewidujemy. Wystarczy dać szansę sobie i przeznaczeniu, które staje na naszej drodze. Zauważać drobiazgi i doceniać małe gesty. Nie zawsze to, czego oczekujemy, jest tym, co jest nam potrzebne.

Powieści Quicka się nie czyta. Ją się pochłania. Ogromna w tym zasługa po dziecięcemu naiwnej narracji Pata. Oczywiście, jednych może to zirytować, ale to główny atut książki – wejście do umysłu osoby chorej psychicznie, która do końca nie rozumie świata, na który patrzy, ale robi wszystko, by się do niego dostosować. Co czasem daje sporo zabawnych sytuacji. Do tego dochodzą ciekawie skonstruowane, choć nie pogłębione psychologicznie, postaci drugoplanowe – troskliwa matka, ojciec uzależniający swoje relacje z rodziną od wygranej ulubionej drużyny, czy zwichrowana i działająca impulsywnie Tiffany. Bohaterowie budując świat, w którym chce się przebywać, zaskarbiają sobie naszą sympatię. „Poradnik…” to ciepła, przyjemna opowieść, a jednak daleka od banału. Z jednej strony książka jakich wiele, nie odkrywająca Ameryki, z drugiej zapadająca w pamięć, dzięki rozwiązaniom nie do końca sztampowym i przewidywalnym.

Sztampowy jest za to film, który na postawie „Poradnika…” powstał. Reżyser David O. Russell przemielił powieść Quicka i zupełnie gdzie indziej postawił akcenty. Podczas gdy książka koncentruje się wokół Pata i problemu powrotu osoby chorej do świata, osią filmu jest zdecydowanie wątek romansowy. Film znacznie rozbudowuje te elementy książki, które były tylko mało istotnymi wątkami, spychając na margines te, które w powieści odgrywają kluczową rolę. Jednym słowem – książka jest bardziej dramatyczna, a film zdecydowanie spłyca jej wymowę. Zatem jeśli jeszcze go nie znacie, pamiętajcie: [url=https://www.facebook.com/NajpierwKsiazkaPozniejFilm]najpierw książka, potem film[/url].

Malwina Sławińska

Opinie czytelników

'Poradnik pozytywnego myślenia' wywołuje w mojej głowie skojarzenia z jednym słowem. Wybitna? Przemyślana? Zabawna? Nie - chodzi mi o wyraz 'sympatyczny', zupełnie jak główny bohater.
Powieść czyta się szybko i niesamowicie lekko, a sam bohater, Pat, od razu zdobywa nas właśnie swoim sympatycznym charakterem. Nawet nie przeszkadza mi fakt, że to maniak futbolu, uzależniony od ćwiczeń i biorący leki na poprawę swojego stanu psychicznego (wiadomo, są jakieś zasady po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego), a jego rodzina jest troszkę dziwna. Filozofia życia jako filmu o szczęśliwym zakończeniu od razu wywołała u mnie uśmiech na twarzy. Nie zapominajmy też o Tiffany - bez niej historia nie byłaby istotna:-)
Moja rada - jeśli ktoś z Was nie zna lub nie czytał 'Wielkiego Gatsby'ego', 'Szkarłatnej litery', 'Szklanego kloszu' i 'Pożegnania z bronią', to radzę chociaż trochę fabuły sobie przyswoić. Ja tego nie zrobiłam teraz mam zepsutą przyjemność sięgnięcia po te pozycje...

Książka wspaniała! Jedna z najorginalniejszych jakie dane było mi czytać, pełna humoru, ale i wzbogacona o cenne refleksje. Napawa, tak dobrym nastrojem, że nawet po skończonej lekturze nie można przestać się uśmiechać. Opowieść pełna pozytywnego myślenia, otymizmu i przede wszystkim wiary w szczęśliwe zakończenie, które jest pisane każdemu z nas w większym lub mniejszym stopniu. Hitsoria Pata na długo zapadnie mi w pamięć. POLECAM GORĄCO!

allison | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Ciekawa powieść, od której trudno się oderwać, jednak pewne zwroty akcji (np. aferę z listami) oraz zakończenie udało mi się przewidzieć. Nie popsuło mi to jednak lektury, którą uważam za udaną.

Interesująca na pewno jest narracja - prowadzona przez człowieka, który spędził w szpitalu psychiatrycznym około czterech lat, a po wyjściu z niego nie ma świadomości, jak wiele czasu upłynęło i co naprawdę wydarzyło się w przeszłości.
Sposób opowiadania przypomina momentami relację prowadzoną z perspektywy dziecka, gdyż Pat czuje się bezradny, ubezwłasnowolniony przez zasady wpojone w szpitalu, zależny od rodziny, zwłaszcza od matki, którą darzy wielkim zaufaniem i bezgraniczną miłością. Często nie rozumie swoich nagłych czy sprzecznych reakcji, jednak stara się nad nimi panować, gdyż boi się powrotu do "niedobrego miejsca", jak nazywa klinikę, w której był leczony.

"Poradnik..." to nie tylko historia próbującego odnaleźć się w codziennej rzeczywistości mężczyzny. To również obraz życia w...

Peroxidepest | 2013-06-06
Przeczytana: 27 maja 2013

Nie rozumiem fenomenu tej książki.
Zachęcona pozytywnymi ocenami filmu, Oskarami i całym tym zamieszaniem a wychodząc ze słusznego założenia: najpierw ksiązka - potem ekranizacja, zabrałam się do czytania.

Rozczarowanie - to mało powiedziane. O co tyle szumu? to pytanie przewodnie nieuroczych dwóch godzin spędzonych nad książką. Ot, zwykłe romansidło próbujące przy okazji zadowolić wszystkich: tu trochę o meczach, tu o nadal popularnych wątkach tanecznych, trochę taniej komedii romantycznej zaprawionej godzinami treningu i zaburzeniami psychicznymi. Dla każdego coś miłego? Nie sądzę.

Ani główny bohater, ani bohaterka nie budzą zbyt dużo pozytywnych emocji, nie sposób ich polubić (bo o utożsamianiu się to chyba nie ma mowy), nawet nie miałam ochoty im kibicować, jako że i bez tego wiadomo było, że zmierzamy ku amerykańskiemu happy-endowi; gdzieś pomiędzy przyłożeniem i kolejną godziną brzuszków.

Ciężko stworzyć romans, który nie będzie sztampowy: on i ona najpierw za sobą nie prz...

keys | 2014-05-23
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2014

Świetna....inna niż większość książek,które czytałam, w czym też nie jestem odosobniona :)
Czyta się ekspresowo, chociaż tak naprawdę nic takiego się w niej nie dzieje, oprócz codziennych ćwiczeń głównego bohatera, łykania pastylek, wizyt u psychoterapeuty i rozmów o futbolu. Ale jest i też wątek romantyczny, a przede wszystkim Pat i Tiffany, którzy rozbrajają swoimi osobowościami i spojrzeniem na świat.
Na pewno warto zapoznać się z treścią tej książki bo naprawdę nie często się takie zdarzają.

Radosław | 2013-02-28
Na półkach: E-booki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lutego 2013

Po oglądnięciu filmu zakochałem się w tej historii, dlatego też skusiłem się i zakupiłem książkę. Nie zawiodłem się w żadnym wypadku. Książka ta może nie zmieni mojego sposobu patrzenia na świat, ale bez wątpienia sprawiła, że choć przez kilka dni będę patrzył na otaczającą mnie rzeczywistość bardziej optymistycznie. Jeśli ktoś szuka w książkach emocji, a nie intelektualnych męczarni to zdecydowanie polecam tą pozycje:)

Ewa-Książkówka | 2013-03-18
Przeczytana: 18 marca 2013

Troszkę dłużej niż miesiąc temu opowiadałam Wam o filmie, którym ukoronowałam walentynkowy dzień. Obraz ten miał osiem nominacji do Oscara, w tym za role pierwszoplanowe dla odtwórców dwóch głównych ról, czyli Bradley’a Coopera i Jennifer Lawrence – mowa oczywiście o „Poradniku pozytywnego myślenia” w reżyserii Davida O. Russella. Ostatecznie to Jennifer odebrała statuetkę (w dość spektakularny sposób) za swoją rolę i moim zdaniem jest to bardzo zasłużona nagroda dla tej utalentowanej i wciąż rozwijającej się aktorki.

Nic więc dziwnego, że po sukcesie, jaki osiągnął ten film, przyszła pora na wyjście z cienia literackiego pierwowzoru, który był inspiracją dla kinowego hitu. Powieść stworzył pisarz amerykańskiego pochodzenia Matthew Quick i opatrzył ją wspomnianym już tytułem „Poradnik pozytywnego myślenia”.
Fabuła w swej istocie niczym się nie różni od ekranizacji. Przypomnijmy zatem, że głównym bohaterem jest Pat, który po wyjściu z zamkniętego ośrodka (nazywa go „niedobrym miej...

Grażyna | 2013-03-24
Na półkach: 2013, Mmm, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2013

Rewelacyjna, z zakończeniem podnoszącym na duchu, warto przeczytać.

geena | 2014-01-31
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Na pierwszej stronie, pierwszego rozdziału zatytułowanego kuriozalnie „Nieskończona liczba dni pozostała do mojego nieuniknionego pojednania z Nikki” poznajemy Pata. Pat to dbający o formę fizyczną trzydziestoparolatek, uwielbiający futbol amerykański i od niedawna pochłaniający niezliczone ilości książek. Ogólnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jego każdy dzień jest idealnie podporządkowany treningom, pije piętnaście litrów wody na dobę i żeby spalić większą ilość kalorii biega w worku na śmieci, a wszystkie książki, które czyta to lektury z dawno już ukończonego liceum. Jakby tego było mało Pat ma też całkiem ciekawą teorię – uważa, że jego życie to film, który na pewno zakończy się Happy Endem. Żeby wyjaśnić powstałe wątpliwości dodam, że Pat właśnie wrócił z - jak sam to nazywa - „niedobrego miejsca”, czyli szpitala psychiatrycznego, gdzie w zupełnej izolacji od świata spędził prawie cztery lata. Tam też wymyślił sobie kilka postanowień, m.in.: nieustannie pracowa...

lkkolo | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Pat właśnie wyszedł z niedobrego miejsca - zakładu dla psychicznie chorych. Nie pamięta jak tam się znalazł i lata które tam spędził traktuje jak kilka okropnych miesięcy. Chce wrócić do swojej ukochanej żony Nikki i stać się dla niej lepszym człowiekiem. Porównuje swoje życie do filmu i wierzy, że musi on mieć Happy End.
Świat i ludzi poznajemy z punktu widzenia gółwnego bohatera, więc nie jest on do końca obiektywny. Najbardziej subiektywny jest obraz Nikki, która w książce pojawia się praktycznie tylko we wspomnieniach Pata. Nikki zatem jest idealna i rozłąka z nią jest naprawdę bolesna.
Kolejną postacią jest Tiffany, której nie możemy zbyt dobrze poznać, jest ona wyjątkowo skryta i również ma problemy z własną psychiką. Jednak tylko ona potrafi choć częściowo zrozumieć Pata.
Większość tajemnic rozwiązuje się dopiero w ostatnich rozdziałach, potrzeba więc wytrwałości w czytaniu, ale naprawdę jest warto poznać przeszłość Pata i Tiffany oraz dowiedzieć się czy bohaterów czeka upragnio...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto