The Silver Linings Playbook

Wydawnictwo: Farrar, Straus & Giroux
The Silver Linings Playbook
angielski
Pauleene

A heartwarming debut novel, now a major movie by David O. Russell “Aawww shucks!” NPR's Nancy Pearl said. “I know that’s hardly a usual way to begin a book review, but it was my immediate response to finishing Matthew Quick’s heartwarming, humorous and soul-satisfying first novel . . . This book makes me smile.” Meet Pat Peoples. Pat has a theory: his life is a movie produced by God. And his...

A heartwarming debut novel, now a major movie by David O. Russell

Meet Pat Peoples. Pat has a theory: his life is a movie produced by God. And his God-given mission is to become physically fit and emotionally literate, whereupon God will ensure him a happy ending—the return of his estranged wife, Nikki. (It might not come as a surprise to learn that Pat has spent several years in a mental health facility.) The problem is, Pat’s now home, and everything feels off. No one will talk to him about Nikki; his beloved Philadelphia Eagles keep losing; he’s being pursued by the deeply odd Tiffany; his new therapist seems to recommend adultery as a form of therapy. Plus, he’s being haunted by Kenny G!

źródło opisu: http://us.macmillan.com

źródło okładki: http://us.macmillan.com

młoda_pisarka | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

PRZEDE WSZYSTKIM POZYTYWNIE... A CO? MYŚL... CHOCIAŻ TO MOMENTAMI PATOWI WYCHODZI GORZEJ...

Książka wspaniała! Jedna z najorginalniejszych jakie dane było mi czytać, pełna humoru, ale i wzbogacona o cenne refleksje. Napawa, tak dobrym nastrojem, że nawet po skończonej lekturze nie można przestać się uśmiechać. Opowieść pełna pozytywnego myślenia, otymizmu i przede wszystkim wiary w szczęśliwe zakończenie, które jest pisane każdemu z nas w większym lub mniejszym stopniu. Hitsoria Pata na długo zapadnie mi w pamięć.

POLECAM GORĄCO!

'Poradnik pozytywnego myślenia' wywołuje w mojej głowie skojarzenia z jednym słowem. Wybitna? Przemyślana? Zabawna? Nie - chodzi mi o wyraz 'sympatyczny', zupełnie jak główny bohater.
Powieść czyta się szybko i niesamowicie lekko, a sam bohater, Pat, od razu zdobywa nas właśnie swoim sympatycznym charakterem. Nawet nie przeszkadza mi fakt, że to maniak futbolu, uzależniony od ćwiczeń i biorący leki na poprawę swojego stanu psychicznego (wiadomo, są jakieś zasady po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego), a jego rodzina jest troszkę dziwna. Filozofia życia jako filmu o szczęśliwym zakończeniu od razu wywołała u mnie uśmiech na twarzy. Nie zapominajmy też o Tiffany - bez niej historia nie byłaby istotna:-)
Moja rada - jeśli ktoś z Was nie zna lub nie czytał 'Wielkiego Gatsby'ego', 'Szkarłatnej litery', 'Szklanego kloszu' i 'Pożegnania z bronią', to radzę chociaż trochę fabuły sobie przyswoić. Ja tego nie zrobiłam teraz mam zepsutą przyjemność sięgnięcia po te pozycje...

Kiwi | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Kobieta po przejściach i facet z przeszłością.
Czy to się może udać?

Pozytywna i lekka lektura, którą szybko się czyta, przy tym niestety banalna i przewidywalna, sposób narracji zbyt płytki, historia mnie nie ujęła, bo - główny bohater - dorosły facet patrzący na świat oczami dziecka, to nie dla mnie.

Pozycja nie wnosząca nic nowego, ale na czas relaksu i odpoczynku może być.

Peroxidepest | 2013-06-06
Przeczytana: 27 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie rozumiem fenomenu tej książki.
Zachęcona pozytywnymi ocenami filmu, Oskarami i całym tym zamieszaniem a wychodząc ze słusznego założenia: najpierw ksiązka - potem ekranizacja, zabrałam się do czytania.

Rozczarowanie - to mało powiedziane. O co tyle szumu? to pytanie przewodnie nieuroczych dwóch godzin spędzonych nad książką. Ot, zwykłe romansidło próbujące przy okazji zadowolić wszystkich: tu trochę o meczach, tu o nadal popularnych wątkach tanecznych, trochę taniej komedii romantycznej zaprawionej godzinami treningu i zaburzeniami psychicznymi. Dla każdego coś miłego? Nie sądzę.

Ani główny bohater, ani bohaterka nie budzą zbyt dużo pozytywnych emocji, nie sposób ich polubić (bo o utożsamianiu się to chyba nie ma mowy), nawet nie miałam ochoty im kibicować, jako że i bez tego wiadomo było, że zmierzamy ku amerykańskiemu happy-endowi; gdzieś pomiędzy przyłożeniem i kolejną godziną brzuszków.

Ciężko stworzyć romans, który nie będzie sztampowy: on i ona najpierw za sobą nie...

keys | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

Świetna....inna niż większość książek,które czytałam, w czym też nie jestem odosobniona :)
Czyta się ekspresowo, chociaż tak naprawdę nic takiego się w niej nie dzieje, oprócz codziennych ćwiczeń głównego bohatera, łykania pastylek, wizyt u psychoterapeuty i rozmów o futbolu. Ale jest i też wątek romantyczny, a przede wszystkim Pat i Tiffany, którzy rozbrajają swoimi osobowościami i spojrzeniem na świat.
Na pewno warto zapoznać się z treścią tej książki bo naprawdę nie często się takie zdarzają.

Grażyna | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Rewelacyjna, z zakończeniem podnoszącym na duchu, warto przeczytać.

Karol | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

"Poradnik pozytywnego myślenia" to... no cóż, książka w której pozytywne myślenie ma być lekarstwem na wszystko, i nie ma takich przeszkód których nie dało by się pokonać o ile tylko nasze nastawienie jest odpowiednie. A przynajmniej tak powinno być, bo jak sama książka wielokrotnie nam przypomina pozytywne myślenie to jedno, a prawdziwe życie to zupełnie co innego.

Jeśli ktoś miał już styczność z innymi dziełami Pana Quicka to nie powinien mieć problemów z wciągnięciem się w historię Pata. Autor pisze zwięźle, dosyć krótkimi rozdziałami, przez co akcja wydaje się postępować bardzo szybko. Główny bohater jest trochę dziecinny, zagubiony, naiwny, z dużym bagażem problemów, przez co naprawdę trudno nie polubić go od pierwszych kartek. Jego jedynym marzeniem jest powrót do żony z którą rozstał się w niewyjaśnionych okolicznościach, jednakże możemy się domyślać że nie było to przyjacielskie rozstanie skoro Pat spędził trochę czasu w zakładzie psychiatrycznym.

Boli mnie trochę fakt...

allison | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Ciekawa powieść, od której trudno się oderwać, jednak pewne zwroty akcji (np. aferę z listami) oraz zakończenie udało mi się przewidzieć. Nie popsuło mi to jednak lektury, którą uważam za udaną.

Interesująca na pewno jest narracja - prowadzona przez człowieka, który spędził w szpitalu psychiatrycznym około czterech lat, a po wyjściu z niego nie ma świadomości, jak wiele czasu upłynęło i co naprawdę wydarzyło się w przeszłości.
Sposób opowiadania przypomina momentami relację prowadzoną z perspektywy dziecka, gdyż Pat czuje się bezradny, ubezwłasnowolniony przez zasady wpojone w szpitalu, zależny od rodziny, zwłaszcza od matki, którą darzy wielkim zaufaniem i bezgraniczną miłością. Często nie rozumie swoich nagłych czy sprzecznych reakcji, jednak stara się nad nimi panować, gdyż boi się powrotu do "niedobrego miejsca", jak nazywa klinikę, w której był leczony.

"Poradnik..." to nie tylko historia próbującego odnaleźć się w codziennej rzeczywistości mężczyzny. To również obraz...

Radosław Gabinek | 2013-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 28 lutego 2013

Po oglądnięciu filmu zakochałem się w tej historii, dlatego też skusiłem się i zakupiłem książkę. Nie zawiodłem się w żadnym wypadku. Książka ta może nie zmieni mojego sposobu patrzenia na świat, ale bez wątpienia sprawiła, że choć przez kilka dni będę patrzył na otaczającą mnie rzeczywistość bardziej optymistycznie. Jeśli ktoś szuka w książkach emocji, a nie intelektualnych męczarni to zdecydowanie polecam tą pozycje:)

Katarzyna Busłowska | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

"Poznajcie Pata. Pat me pewną teorię." Jego teoria jest infantylnie pozytywna (jak wskazuje tytuł) i sprawia, że od początku wiedziałam, że nie jest do końca zrównoważony. Nikt nie ma tak optymistycznego nastawienia do życia. W przeszłości spotkało go kilka nieszczęść, ale wciąż ma przy sobie wspaniałych ludzi, którzy go wspierają. Tak sobie myślę, że gdyby mi kiedyś odbiło, chciałabym mieć taką mamę, brata i przyjaciół. Fantastyczne jest to, że Pat pracuje nad sobą. Nie psioczy, że życie jest do kitu i nie ma sensu się starać, bo żony zdradzają, ulubieni sportowcy doznają kontuzji, a humory ojca są uzależnione od wyniku meczu. Podziwiam upór i wolę walki Pata. Myślę, że wiele można by się od niego nauczyć.

Matthew Quick odpowie na Wasze pytania!

Zachęcamy do zadawania pytań autorowi dwóch bestsellerów: "Poradnika pozytywnego myślenia" oraz "Niezbędnika obserwatorów gwiazd". Od dziś do 11 listopada, czekamy na Wasze propozycje!

Pokaż, co czytasz! [Konkurs]

Nie, tym razem nie będziemy Was przekonywać, że czytanie jest modne. Tym razem po prostu połączymy modę i czytanie. We współpracy z portalem vinted.pl ogłaszamy konkurs, w którym do wygrania są książki i upominki.