The Silver Linings Playbook
angielski
Pauleene

A heartwarming debut novel, now a major movie by David O. Russell “Aawww shucks!” NPR's Nancy Pearl said. “I know that’s hardly a usual way to begin a book review, but it was my immediate response to finishing Matthew Quick’s heartwarming, humorous and soul-satisfying first novel . . . This book makes me smile.” Meet Pat Peoples. Pat has a theory: his life is a movie produced by God. And his...

A heartwarming debut novel, now a major movie by David O. Russell

Meet Pat Peoples. Pat has a theory: his life is a movie produced by God. And his God-given mission is to become physically fit and emotionally literate, whereupon God will ensure him a happy ending—the return of his estranged wife, Nikki. (It might not come as a surprise to learn that Pat has spent several years in a mental health facility.) The problem is, Pat’s now home, and everything feels off. No one will talk to him about Nikki; his beloved Philadelphia Eagles keep losing; he’s being pursued by the deeply odd Tiffany; his new therapist seems to recommend adultery as a form of therapy. Plus, he’s being haunted by Kenny G!

źródło opisu: http://us.macmillan.com

źródło okładki: http://us.macmillan.com

młoda_pisarka | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

PRZEDE WSZYSTKIM POZYTYWNIE... A CO? MYŚL... CHOCIAŻ TO MOMENTAMI PATOWI WYCHODZI GORZEJ...

Książka wspaniała! Jedna z najorginalniejszych jakie dane było mi czytać, pełna humoru, ale i wzbogacona o cenne refleksje. Napawa, tak dobrym nastrojem, że nawet po skończonej lekturze nie można przestać się uśmiechać. Opowieść pełna pozytywnego myślenia, otymizmu i przede wszystkim wiary w szczęśliwe zakończenie, które jest pisane każdemu z nas w większym lub mniejszym stopniu. Hitsoria Pata na długo zapadnie mi w pamięć.

POLECAM GORĄCO!

'Poradnik pozytywnego myślenia' wywołuje w mojej głowie skojarzenia z jednym słowem. Wybitna? Przemyślana? Zabawna? Nie - chodzi mi o wyraz 'sympatyczny', zupełnie jak główny bohater.
Powieść czyta się szybko i niesamowicie lekko, a sam bohater, Pat, od razu zdobywa nas właśnie swoim sympatycznym charakterem. Nawet nie przeszkadza mi fakt, że to maniak futbolu, uzależniony od ćwiczeń i biorący leki na poprawę swojego stanu psychicznego (wiadomo, są jakieś zasady po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego), a jego rodzina jest troszkę dziwna. Filozofia życia jako filmu o szczęśliwym zakończeniu od razu wywołała u mnie uśmiech na twarzy. Nie zapominajmy też o Tiffany - bez niej historia nie byłaby istotna:-)
Moja rada - jeśli ktoś z Was nie zna lub nie czytał 'Wielkiego Gatsby'ego', 'Szkarłatnej litery', 'Szklanego kloszu' i 'Pożegnania z bronią', to radzę chociaż trochę fabuły sobie przyswoić. Ja tego nie zrobiłam teraz mam zepsutą przyjemność sięgnięcia po te pozycje...

Kiwi_Agnik | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Kobieta po przejściach i facet z przeszłością.
Czy to się może udać?

Pozytywna i lekka lektura, którą szybko się czyta, przy tym niestety banalna i przewidywalna, sposób narracji zbyt płytki, historia mnie nie ujęła, bo - główny bohater - dorosły facet patrzący na świat oczami dziecka, to nie dla mnie.

Pozycja nie wnosząca nic nowego, ale na czas relaksu i odpoczynku może być.

Peroxidepest | 2013-06-06
Przeczytana: 27 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie rozumiem fenomenu tej książki.
Zachęcona pozytywnymi ocenami filmu, Oskarami i całym tym zamieszaniem a wychodząc ze słusznego założenia: najpierw ksiązka - potem ekranizacja, zabrałam się do czytania.

Rozczarowanie - to mało powiedziane. O co tyle szumu? to pytanie przewodnie nieuroczych dwóch godzin spędzonych nad książką. Ot, zwykłe romansidło próbujące przy okazji zadowolić wszystkich: tu trochę o meczach, tu o nadal popularnych wątkach tanecznych, trochę taniej komedii romantycznej zaprawionej godzinami treningu i zaburzeniami psychicznymi. Dla każdego coś miłego? Nie sądzę.

Ani główny bohater, ani bohaterka nie budzą zbyt dużo pozytywnych emocji, nie sposób ich polubić (bo o utożsamianiu się to chyba nie ma mowy), nawet nie miałam ochoty im kibicować, jako że i bez tego wiadomo było, że zmierzamy ku amerykańskiemu happy-endowi; gdzieś pomiędzy przyłożeniem i kolejną godziną brzuszków.

Ciężko stworzyć romans, który nie będzie sztampowy: on i ona najpierw za sobą nie...

Grażyna | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Rewelacyjna, z zakończeniem podnoszącym na duchu, warto przeczytać.

keys | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

Świetna....inna niż większość książek,które czytałam, w czym też nie jestem odosobniona :)
Czyta się ekspresowo, chociaż tak naprawdę nic takiego się w niej nie dzieje, oprócz codziennych ćwiczeń głównego bohatera, łykania pastylek, wizyt u psychoterapeuty i rozmów o futbolu. Ale jest i też wątek romantyczny, a przede wszystkim Pat i Tiffany, którzy rozbrajają swoimi osobowościami i spojrzeniem na świat.
Na pewno warto zapoznać się z treścią tej książki bo naprawdę nie często się takie zdarzają.

Karol | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

"Poradnik pozytywnego myślenia" to... no cóż, książka w której pozytywne myślenie ma być lekarstwem na wszystko, i nie ma takich przeszkód których nie dało by się pokonać o ile tylko nasze nastawienie jest odpowiednie. A przynajmniej tak powinno być, bo jak sama książka wielokrotnie nam przypomina pozytywne myślenie to jedno, a prawdziwe życie to zupełnie co innego.

Jeśli ktoś miał już styczność z innymi dziełami Pana Quicka to nie powinien mieć problemów z wciągnięciem się w historię Pata. Autor pisze zwięźle, dosyć krótkimi rozdziałami, przez co akcja wydaje się postępować bardzo szybko. Główny bohater jest trochę dziecinny, zagubiony, naiwny, z dużym bagażem problemów, przez co naprawdę trudno nie polubić go od pierwszych kartek. Jego jedynym marzeniem jest powrót do żony z którą rozstał się w niewyjaśnionych okolicznościach, jednakże możemy się domyślać że nie było to przyjacielskie rozstanie skoro Pat spędził trochę czasu w zakładzie psychiatrycznym.

Boli mnie trochę fakt...

allison | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Ciekawa powieść, od której trudno się oderwać, jednak pewne zwroty akcji (np. aferę z listami) oraz zakończenie udało mi się przewidzieć. Nie popsuło mi to jednak lektury, którą uważam za udaną.

Interesująca na pewno jest narracja - prowadzona przez człowieka, który spędził w szpitalu psychiatrycznym około czterech lat, a po wyjściu z niego nie ma świadomości, jak wiele czasu upłynęło i co naprawdę wydarzyło się w przeszłości.
Sposób opowiadania przypomina momentami relację prowadzoną z perspektywy dziecka, gdyż Pat czuje się bezradny, ubezwłasnowolniony przez zasady wpojone w szpitalu, zależny od rodziny, zwłaszcza od matki, którą darzy wielkim zaufaniem i bezgraniczną miłością. Często nie rozumie swoich nagłych czy sprzecznych reakcji, jednak stara się nad nimi panować, gdyż boi się powrotu do "niedobrego miejsca", jak nazywa klinikę, w której był leczony.

"Poradnik..." to nie tylko historia próbującego odnaleźć się w codziennej rzeczywistości mężczyzny. To również obraz...

tysya | 2018-05-23
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Przyznaję się bez bicia, że najpierw obejrzałam ekranizację, a dopiero później zabrałam się za przeczytanie tej książki. Ogólnie bardzo pozytywnie odbieram tę lekturę, ale niestety czasem przytłaczała mnie ilość opisów rozgrywek sportowych 😉 Poza tym, według mnie (i przyznaję to z ciężkim sercem), więcej "magii" miał w sobie film, tym samym książka mnie odrobinę rozczarowała...

Katarzyna Busłowska | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

"Poznajcie Pata. Pat me pewną teorię." Jego teoria jest infantylnie pozytywna (jak wskazuje tytuł) i sprawia, że od początku wiedziałam, że nie jest do końca zrównoważony. Nikt nie ma tak optymistycznego nastawienia do życia. W przeszłości spotkało go kilka nieszczęść, ale wciąż ma przy sobie wspaniałych ludzi, którzy go wspierają. Tak sobie myślę, że gdyby mi kiedyś odbiło, chciałabym mieć taką mamę, brata i przyjaciół. Fantastyczne jest to, że Pat pracuje nad sobą. Nie psioczy, że życie jest do kitu i nie ma sensu się starać, bo żony zdradzają, ulubieni sportowcy doznają kontuzji, a humory ojca są uzależnione od wyniku meczu. Podziwiam upór i wolę walki Pata. Myślę, że wiele można by się od niego nauczyć.