O kulturę filozofii: zagadnienia podstawowe

Wydawnictwo: Polihymnia
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
kultura, filozofia
filozofia i etyka

Książka adresowana jest do każdego myślącego człowieka,pragnącego zrozumieć siebie i świat w którym żyje. W jasny, przystepny i jednoznaczny sposób porusza sprawy, których znajomość stanowi podstawę ludzkiego wykształcenia. Rozdziały: 1.Kultura i jej działy 2. Światopogląd i ideologia3. Czym jest poznanie ludzkie i jak przebiega 4. Poznanie naukowe 5. Specyfika poznania filozoficznego 6....

W jasny, przystepny i jednoznaczny sposób porusza sprawy, których znajomość stanowi podstawę ludzkiego wykształcenia. Rozdziały: 1.Kultura i jej działy 2. Światopogląd i ideologia3. Czym jest poznanie ludzkie i jak przebiega 4. Poznanie naukowe 5. Specyfika poznania filozoficznego 6. Rys historyczny filozofii 7. Elementy etyki społecznej 8. Bóg a współczesna nauka.

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Antoni Leśniak | 2013-07-20
Przeczytana: 12 lutego 2013

Pytanie o to czym jest filozofia samo w sobie należy do jednej z fundamentalnych kwestii filozoficznych, a cecha ta wydaje się być jedną z definicyjnych własności filozofii, oddzielając ją od innych nauk. W przypadku filozofii, kwestia „czym jest filozofia” dla wielu autorów jest fundamentalnym pytaniem filozoficznym dzielącym myślicieli na rozmaite stanowiska i obozy filozoficzne. Są filozofowie, którzy traktują definicje proponowane przez innych autorów jako całkowicie chybione, pozbawione sensu. Tytułem przykładu można wymienić trzech wybitnych filozofów dwudziestego wieku Rudolfa Carnapa, Martina Heideggera i Ludwika Wittgensteina, którzy lansowali radykalnie różne, znoszące się wzajem wizje filozofii, na dodatek niezwykle często kwestionowane czy modyfikowane przez innych autorów. I tak dla przykładu. Karl Jaspers: Problem czym jest filozofia i co ona jest warta, pozostaje problemem spornym. Gdy jedni spodziewają sie po niej rzeczy wręcz niezwykłych, inni pomijają ją obojętnie...

Jakub | 2016-07-07
Na półkach: Przeczytane, Filozofia