Wokół problemu płci i gender

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rozprawy i studia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
zielony_kot

Płeć biologiczna i kulturowa, mężczyzna i męskość, kobieta i kobiecość, płeć i gender, tożsamość płciowa i role społeczne- te pojęcia są ostatnio modne, a dyskusja nad nimi od dawna oczekiwana i bardzo potrzebna. Dobrze, że coraz więcej osób rozumie, iż na naszych oczach dokonują się w tym zakresie ważne zmiany, że dotychczasowe stereotypy, mity i wzorce zachowań uległy dewaluacji, że już nie przystają ani do wymogów ani do warunków współczesnego świata, ani do poziomu wiedzy i świadomości społecznej, ani do nowych wyobrażeń i oczekiwań odnośnie charakteru relacji międzyludzkich, zwłaszcza wewnątrzrodzinnych. Również autorzy tekstów zawartych w tej książce postanowili podzielić się refleksjami i wynikami badań na temat zmieniających się wzorów kobiecości i męskości, ról społecznych przypisywanych kobietom i mężczyznom, trudności i przeszkód wynikających ze ścierania się "starych" i "nowych" wyobrażeń i przekonań, stereotypowych norm społecznych i obyczajów kulturowych, dynamizujących i przetwarzających tradycyjne postawy wobec płci i gender.

/fragment wstępu/

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2011

źródło okładki: http://www.us.szc.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!