Równowaga ciała i umysłu + CD

Wydawnictwo: Ravi
Body-mind balancing
rozwój osobisty, ezoteryka

Jeżeli nie traktujesz swego ciała zgodnie z naturą, pojawia się choroba. Jest ona twoim sprzymierzeńcem. Wytyka ci: Zmień postępowanie! Robisz coś niezgodnego z naturą,. Jeśli nie jesz przez trzy czy cztery dni, czujesz się osłabiony, głodny, smutny. Twoje ciało potrzebuje energii, więc mówi: Zjedz coś! Zawsze pamiętaj: energia jest neutralna, toteż jakość twojego istnienia zależy od ciebie. Możesz być szczęśliwy, możesz być nieszczęśliwy jak sobie życzysz. Nikt inny za to nie odpowiada. Kiedy jesteś głodny jedz. Kiedy jesteś spragniony pij. Kiedy chcesz spać śpij. Nie zmieniaj natury. Przez jakiś czas możesz to robić bezkarnie. Jeśli chcesz pościć, możesz to robić przez kilka dni, ale będziesz stawać się coraz słabszy i z każdym dniem będziesz odczuwać coraz większe przygnębienie. Jeśli nie chcesz oddychać, możesz wstrzymać oddech na kilkadziesiąt sekund , oto ile swobody masz w tym zakresie. Niewiele, bo zaraz poczujesz, że się dusisz, że umrzesz, jeśli nie zaczniesz prawidłowo oddychać. Poczucie nieszczęścia istnieje po to, by ci wskazać, że gdzieś zbłądziłeś, że zgubiłeś drogę. A wtedy natychmiast zawracaj! Jeśli posłuchasz ciała posłuchasz natury, swojej wewnętrznej istoty. Będziesz czuł się coraz bardziej szczęśliwy. Bądź dobrym słuchaczem natury..

Zofiana | 2013-11-09
Przeczytana: listopad 2013

Mądre spostrzeżenia szczególnie odnośnie człowieka i jego ciała.
Jednakże z kilkoma stwierdzeniami nie do końca się zgadzam i mam wrażenie, że w paru miejscach spotkałam się z założeniami, które sobie zaprzeczają (może jednak się mylę...)
Książka daje do myślenia, gdyż często krytykuje wszechobecne założenia i idee.

Sebastian | 2016-01-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Czytając to co Osho mówił mam wrażenie często, że czytam informację u samego źródła. Nie twierdzę, że był to człowiek najmądrzejszy ale wiele z jego mądrości jest wg. mnie pierwotnymi prawdami, na których wzorują się mówcy na zachodzie. To samo mogę powiedzieć o Buddzie, pomimo że nie uznaję autorytetów to wiele od nich można się dowiedzieć i nauczyć tylko po to by potem móc wyznaczyć sobie swoją ścieżkę.
Równowaga ciała i umysłu jest bardzo ważna. Trzeba znać swoją wartość i umieć ją podnosić! Nie wolno nam wątpić w siebie, dostaliśmy taki cudowny dar od natury jakim jest życie w naszym ciele, nie ma nic piękniejszego dla nas. Dlaczego zatem się umartwiamy? Dlatego że o tym zapomnieliśmy! Zajmują nas błahe sprawy dnia codziennego. Zamiast zajmować się sprawami dla nas ważnymi, zaśmiecamy umysł niepotrzebnymi informacjami, nie potrafimy wsłuchać się w swoje ciało, bagatelizujemy objawy, a potem leczymy skutki a nie eliminujemy przyczyn! Tak ważne w naszym świecie jest to aby...

iwona | 2017-01-24

Książka ta to jeden z przekazów Osho dotyczący roli umysłu i ciała w życiu jednostki ludzkiej;stanowi jej wnikliwe studium. Ciało i umysł powinny pozostawać ze sobą w harmonii, aby człowiek mógł cieszyć się życiem- być w pełni człowiekiem. Osho podkreśla,że wbrew stereotypom zakorzenionym w świadomości społeczeństwa, ciało jest ważniejsze- posiada swoją mądrość; trzeba tylko nauczyć się wczuwac w ciało i słuchać, co ma do przekazania.Ciało nigdy nie zawodzi. I to stanowi wyzwanie- być świadomym ciała. A jak tego dokonać?-i tu pojawiają się konkretne wskazówki, które są zrozumiałe dla każdego, kto zechce zrobić z nich użytek.Pozycja ta,jak zwykle zresztą, inne wykłady Osho, zawiera solidną dawkę mądrości z najwyższej półki. Ponadto do książki dołączona jest płyta CD z medytacja mi,która pozwala na rozpoczęcie tej fascynującej podróży do świadomości swojego ciała praktycznie "od teraz". Polecam

Michal | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Do treści książki lepiej podejść z dystansem, gdyż pełno w niej "musisz", "trzeba", "nie możesz", "nie wolno".. Wszystko jest albo czarne, albo białe.
Autor zakłada, że mamy problemy, że jesteśmy nieszczęśliwi i aby to zmienić nakłania m.in. do odrzucenia umysłu na rzecz ciała - "umysł jest głupi, ciało jest mądre".

Kamila Ka-cka | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Mimo, ze nie ze wszystkim można się w tej książce zgodzić, jest warta przeczytania. Pozwala spojrzeć, na niektóre istotne w zyciu spraw, z nowej perspektywy.

jud123 | 2013-07-27

Trafne spostrzeżenia. Polecam