Kawa, herbata i czekolada. Nowe napoje w osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej – ich wpływ na życie codzienne

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy DUET
kawa, herbata, używki, XVIII wiek, czekolada
historia
Nocny_Grabarz

Recenzowana praca stanowi pierwszą próbę całościowego przedstawienia ekspansji trzech nowych napojów w Polsce w XVIII w. Konstrukcja pracy jest jasna i logiczna. Ustalenia autorki mają solidną i zróżnicowaną podstawę źródłową. W sumie otrzymaliśmy opracowanie dojrzałe, nie tylko sumujące rozproszone w różnych publikacjach wyniki dawnych badań, lecz przede wszystkim twórczo analizujące ten dorobek oraz stawiające nowe pytania badawcze i w znacznym stopniu udzielające na nie odpowiedzi.
Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Klondera

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl/en/duet.html

źródło okładki: http://www.marszalek.com.pl/en/duet.html

Elevander | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Pamiętam, że w swoim podręczniku historii powszechnej XVII stulecia E. Rostworowski akcentował upowszechnienie się w tej epoce kawy i herbaty (w mniejszym stopniu także czekolady). E. Wendland podjęła temat rozpowszechniania się tych popularnych używek w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Początek tej książki to krótka historia tych trzech napojów. Autorka bazowała tu na zdecydowanie nienaukowej literaturze, stąd ta część nieco mnie rozczarowała, brakło mi też szerszego spojrzenia na kwestię rozpowszechnienia się tych napojów w nowożytnej Europie. Dalsze rozdziały mają już charakter bardziej szczegółowy i analityczny. Dotyczą kolejno: dróg importu kawy, herbaty i czekolady do Polski; stanu wiedzy o tych trzech napojach; szerzeniu się zwyczaju ich spożywania. Rozdział piąty poświęcony jest przedmiotom potrzebnym do przyrządzania kawy i herbaty, które znajdowały się w ówczesnych domach polskich, natomiast szósty - pierwszym kawiarniom. Rozdziały 2-6 zostały napisane w oparciu o dużą...

Joanna Bożek | 2016-08-29
makowa | 2013-02-10