Wojna trzydziestoletnia. Europa i świat 1618-1648

7 (13 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Trettioåriga kriget. Europa i brand 1618-1648
historia
kicudg

Jest to książka nie tylko o wojnie trzydziestoletniej, ale także o wszystkich konfliktach wojennych, politycznych i społecznych, które wstrząsały całą Europą od 1610 aż do 1660 roku. Tylko w ten sposób można bowiem w pełni zrozumieć prawdziwy sens wojny trzydziestoletniej, a zwłaszcza to, dlaczego tak wiele państw europejskich zostało pośrednio lub bezpośrednio wplątanych w konflikt w Niemczech. Podano w książce motywy i sposoby działania różnych aktorów tej gry, aby móc lepiej zrozumieć cały kompleks zdarzeń, który zwyczajowo nazywa się wojną trzydziestoletnią.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

supermariobros | 2014-03-13

Bardzo dobrze napisana ksiazka popularno naukowa. Czyta sie jak dobra powiesc. Ksiazka jest podsumowaniem 30 letniego konfliktu, ktory wplynal na historie i ksztalt calej Europy, a o ktorym przecietny Polak wie tylko tyle, ze byl to religijny zgrzyt ,ktory przeciagnal sie na 30 lat i za scene obral sobie glownie tereny dzisiejszych Niemiec i Czech.
To, ze mial tez niebagatelny wplyw na losy naszego kraju jest raczej pomijane.
Autorzy, mimo ze Szwedzi, zachowuja surowy objektywizm nawet mimo tak wielkiego zaangazowania ich ojczyzny w te wojne. Z rownym szacunkiem traktuje sie wszystkie strony konfliktu. Nie ma tuaj popularnego w tego typu publikacjach nadmiernego gloryfikowania wlasngeo narodu.
Szczerze mowiac, biorac do reki ksiazke, obawialem sie, ze bedzie to ostra krytyka linini katolickiej a w nastepnej kolejnosci protestanckiej przez pisarzy wywodzacych sie z co by tu nie mowic neoliberalnej Szwecji. Szczegolnie majac na uwadze jak straszne zbrodnie popelnione zostaly...

kicudg | 2013-02-06
Przeczytana: 18 lipca 2012

Książka opisująca w sposób kompleksowy wojnę trzydziestoletnią. Oczywiście jest to opis obiektywny, jednakowoż autorzy którzy są Szwedami skupiają się w dużej mierze na wpływie "kraju trzech koron" na kształt tego konfliktu. Polecam ją również dlatego, że opisuje nie tylko wojnę 30-letnią, ale także inne konflikty które targały Europą w XVII wieku!