Ogrze, ogrze

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ogre, Ogre
xanth
Barbara

Wielbicielom fantasy przypominamy piąty tom legendarnej serii sprzed lat
w nowym przekładzie. To historie osadzone w krainie Xanth, gdzie żyją smoki,
gryfy, centaury i inne niezwykłe stworzenia, a każdy mieszkaniec posiada jakiś
magiczny talent.
Pierwsza książka z tego cyklu zdobyła August Derleth Fantasy Award za najlepszą
powieść 1977 roku. Każda kolejna stawała się bestsellerem.

źródło opisu: http://nk.com.pl/files/pobierz_katalog/nk_katalog_...(?)

źródło okładki: http://nk.com.pl/files/pobierz_katalog/nk_katalog_...»

Scarlettrose | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Przyszła kolej na kolejny tom Xanthu. Jak sugeruje tytuł, głównym bohaterem jest tu ogr Grzmot, znany nam z poprzednich tomów.
Grzmot przybywa do czarodzieja informacji Humfreya po odpowiedź na dręczące go pytanie, czego mu brakuje. W zamian za odpowiedź ma on pomóc Tandy ( jak się okazuje córce Perły i Crombiego) przejść przez Xanth w poszukiwaniu odpowiedzi na jej pytanie.
Po drodze spotykają inne dziewczyny, które przyłączają się do drużyny na jakiś czas, a każda z nich ma swój problem (w większości jest to ten sam problem). I tak ogr i 7 dziewczyn stawiają czoła przygodzie.
Ogr, który z natury pożera ludzi, idzie na wyprawę z 7 kruchymi kobietami (w porównaniu do ogra kruchymi ;), pomaga im a one jemu, uczą się czegoś na wzajem. Ogr zdobywa inteligencję i co się dzieje, zaczyna dostrzegać coś czego jaki głupi ogr nigdy nie dostrzegał.
Książka miejscami naiwna, przedstawia nam kolejne zagadnienie: czego każdy nieświadomie lub świadomie poszukuje, co oznacza przyjaźń czy...

Hendoslaw | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Niby "Ogrze,Ogrze" to jedna z lepszych pozycji autora, ale ja tak nie sądzę. Widoczne są braki tego co było wielce pozytywne w ostatnich pozycjach, czyli humoru. Można by rzec, że wraz z utratą głupoty ogra, utracony został humor oraz inne lekko erotyczne dowcipy. Pozostaje powiedzieć, że to jest dobra powieść drogi, której coś brakuje by być lepsza. Mi świat Xanthu kojarzy się właśnie z fantasy lekko zaprawianym erotyzmem. Co jest zabawne i pomaga tej serii być innym niż pozostałe.

Pomijając ten aspekt jest to książka z bardzo dobra fabułą i zakończeniem. Historia do czegoś dąży i to osiąga. Wątki poboczne są tylko kolejnymi schodkami do celu. Każda z postaci drugoplanowych ma swój cel, ale też i okazuje się być przydatna innym. Uważam iż autor chciał nam czytelnikom coś przekazać i uważam, że mu się to udało. Nawet jeśli już wcześniej domyślamy się tego co będzie dalej to i tak Xanth nas zaskoczy. To kolejny aspekt wychodzący na plus książce.

Mimo iż książka odbiega od...

Zastanawiam się, co o tej części powiedzieć można. Z pewnością jest w niej mniej erotyzmu, niż w poprzednich częściach. Ale wciąż... to Xanth. Postacie są naiwne, głupiutkie, fabuła jest naciągana i jakby "na wyrost i na siłę" tworzona.
Czy polecam? Nie wiem. Jak ktoś lubi naiwną lekturę, przy której się zmęczy (ja się zmęczyłam) - to tak. Jeśli zaś ktoś szuka czegoś ambitnego, odradzam.

Mateusz | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Przeczytałem kilka opinii, że jest to najlepsza książką cyklu. Dla mnie natomiast czytanie tej książki było mordęgą. O ile poprzednie tomy nie czytało się najgorzej to "Ogrze, Ogrze" strasznie mnie zmęczyło... O ile pierwsze części były czymś "innowacyjnym" to 5 tom XANTH jest po prostu powtórką z rozrywki. W sumie nie polecam, cykl dla wytrwałych...

Usagisensei | 2015-11-26
Przeczytana: 2015 rok

Jeżeli to jest najlepszy tom tej serii to ja chyba nie dociągnę do końca tomów, które mam... Lepszy od poprzedniego to fakt, ale nadal świat Xanthu jest dla mnie średnim fantasy. Czytałam ciekawsze i bardziej wciagające książki.

Moridin | 2013-11-30
Przeczytana: 25 listopada 2013