Koncepcja człowieka w pracach Ludwiga von Misesa

Wydawnictwo: Arwil, Prohibita
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Mises nie tworzył koncepcji homo agens tylko na potrzeby ekonomii. Jego celem było zwrócenie uwagi na to, że każda ludzka aktywność niezależnie, z jaką związana jest działalnością, podlega zawsze tym samym regułom. Pierwszą i najważniejszą z nich było spostrzeżenie, że rzeczywistość nie jest kształtowana przez tajemnicze siły, a wyłącznie na skutek twórczego ludzkiego działania. To właśnie sprawczość, jako aktywność rozumu jest tym, co w największym stopniu odróżnia gatunek ludzki, od świata zwierząt. Dlatego nadmierne krępowanie jej przy pomocy decyzji politycznych, czy jakimikolwiek innymi środkami, stanowi krok wstecz w rozwoju cywilizacji ludzkiej. Sama sfera wolności nie gwarantuje nikomu dobrobytu, ani powszechnej szczęśliwości, lecz pozostawia ludziom możliwość realizacji własnych zamierzeń, co w dłuższym okresie jest korzystne dla wszystkich członków społeczności. Społeczeństwo obywatelskie może powstać jedynie w takich warunkach.

źródło opisu: Prohibita, Arwil 2010

źródło okładki: Prohibita, Arwil 2010

mts | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Mises jest znany, jako ekonomista, ale pracę magisterską o nim napisał filozof, analizując misesowską wizję człowieka z której ekonomista wyprowadzał dalsze teorie na temat ludzkiego działania. Ze względu na podejście filozoficzne do analizy dzieł Misesa książka jest ciekawa, mimo, że napisana jest językiem trudnym, naukowym.

ziombel | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Jest to praca magisterska filozofa opisująca koncepcję człowieka działającego w pracach wielkiego ekonomisty - Ludwiga von Misesa. Oprócz tego w tym dziele znajdziemy także porównanie myśli Jana Pawła II z myślami Misesa, wyjaśnienie źródeł filozoficznych tego myśliciela(kantyzm) oraz krótki fragment o NLP.

Pisak | 2017-06-24
Na półkach: Teraz czytam