Rzeczy minione i rozmyślania tom 1

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
non

źródło okładki: źródło własne

Gusiołki | 2017-08-04

Piękna książka,cóż za język,można delektować się wspomnieniami Hercena o jego dzieciństwie i latach młodości.Niesamowitą postacią był jego ojciec,sceptyk,inteligencją wybiegający poza epokę,bezgranicznie kochający syna. Książkę wydano w latach 60-tych tylko dlatego,że z arystokratycznego Hercena starano się zrobić ideologa komunizmu, o czym świadczy przedmowa ,równie ,,ciekawa,,jak rozmyślania,polecam.

Nicolas Brown | 2016-08-17
Na półkach: 2016
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Naprawdę wartościowe dzieło Hercena, jednego z prekursorów ruchu narodnickiego, którego trzeba zaliczyć w poczet najważniejszych postaci XIX-wiecznej Rosji. "Rzeczy minione i rozmyślania" są nie tylko jego autobiografią napisaną wspaniałym językiem, ale zwłaszcza ukazują współczesną autorowi rzeczywistość w bardzo sugestywny i niepowtarzalny sposób. Elementy rosyjskiego życia pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, powoli pojawiające się w książce w miarę dorastania jej głównego bohatera, czyli samego Hercena, są przez niego głęboko analizowane i komentowane. Książka poprzez to jest kopalnią wiadomości o życiu każdej warstwy społecznej tych czasów i charakterystycznych dla nich warunków ekonomiczno-społecznych.
Mimo tego, że Hercen opisuje większość wydarzeń z odległej perspektywy czasowej, są one bardzo żywe i wyraźne, przez co można odnieść wrażenie, że do czynienia mamy z powieścią. Dzieło jest również rozliczeniem autora z jego własnymi poglądami, które zmieniają się na...

carycajustyna | 2015-01-27
brambory11 | 2014-03-07