Niewola tatarska

Okładka książki Niewola tatarska
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: powieść historyczna
powieść historyczna
1948-06-09

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

"Niewola tatarska" to patriotyczna nowela, której akcja toczy się w XVII w. na terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Utwór jest napisany w formie pamiętnika fikcyjnego bohatera, Aleksa Zdanborskiego, który podczas bitwy zostaje wzięty do niewoli przez Tatarów.

Bajdy zdewociałego szlachciury. Jeśli taki był ogólny światopoglad warcholstwa, to można zrozumieć upadek rzeczpospolitej szlacheckiej.

Jest to bardzo ciekawa, moim zdaniem jedna z lepszych nowel napisanych przez Henryka Sienkiewicza. Opowiada o bohaterze który bierze udział w walce z tatarami oraz który jest w niewoli. Bardzo serdecznie polecam wam tą nowelę.

Mam wrażenie,że negatywne oceny niektórych użytkowników w stosunku do "Niewoli tatarskiej" zostały wzięte z kapelusza. Jeden daje jej 3 gwiazdki,bo nie znosi gawędy szlacheckiej (chłopie, jak nie lubisz danego gatunku to nie oceniaj go nisko tylko dlatego,że go nie lubisz),a drugiej wyraźnie przeszkadza głęboka wiara głównego bohatera historii. Żal mi tych ludzi, naprawdę. Wy nie książki polskich patriotów czytajcie tylko krowy idźcie wypasać. Brak słów.

Jeśli jako literaturoznawca mam jakąś słabość, będzie nią właśnie gawęda szlachecka. Pisząc wprost: nie znoszę. Chyba że mowa o stylizowanych na gawędę utworach dwudziesto(i dalej)wiecznych. Niestety, Sienkiewicz kochał jej prawdziwe oblicze, więc w opowieści Aleksego za wartość biorę jedynie barwnie przedstawione realia „dworu” tatarskiego przywódcy Sulejmana i chyżo czmycham, dosiadając dzielnego konia mego, nie obracając się ani na chwilę, ani na moment jeden, jak gdybym obawiał się, że czorty tam jakieś za ramieniem ino dybią na mą kruchę duszę.

Wspaniale napisana i wspaniale tendencyjna. Wszystko, za co kochamy Sienkiewicza.

Porażający obraz świadomości szlacheckiej, z której pełnymi garściami niektórzy w naszym kraju czerpią do dziś. Zupełne kresy - dosłownie i w przenośni.

Poruszająca historia. Mistrzostwo pisarskie, szczególnie opisy bitew są takie, jakby się je widziało i słyszało.

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Niewola tatarska