Niewola tatarska

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Rafał B

Adam Piechota | 2019-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

Jeśli jako literaturoznawca mam jakąś słabość, będzie nią właśnie gawęda szlachecka. Pisząc wprost: nie znoszę. Chyba że mowa o stylizowanych na gawędę utworach dwudziesto(i dalej)wiecznych. Niestety, Sienkiewicz kochał jej prawdziwe oblicze, więc w opowieści Aleksego za wartość biorę jedynie barwnie przedstawione realia „dworu” tatarskiego przywódcy Sulejmana i chyżo czmycham, dosiadając dzielnego konia mego, nie obracając się ani na chwilę, ani na moment jeden, jak gdybym obawiał się, że czorty tam jakieś za ramieniem ino dybią na mą kruchę duszę.

Pilcrow | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Wspaniale napisana i wspaniale tendencyjna. Wszystko, za co kochamy Sienkiewicza.

Cyfranek | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Porażający obraz świadomości szlacheckiej, z której pełnymi garściami niektórzy w naszym kraju czerpią do dziś. Zupełne kresy - dosłownie i w przenośni.

olaf2009 | 2016-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2016

Poruszająca historia. Mistrzostwo pisarskie, szczególnie opisy bitew są takie, jakby się je widziało i słyszało.