Złoty Kraków

978-83-08-04442-1
Kraków, renesans
historia
joly_fh

O Krakowie, który był, jest i będzie Czy Kraków to Rzym Północy? Na kartach tej pięknie wydanej książki autor dowodzi, że porównanie to jest jak najbardziej uzasadnione. "Złoty Kraków" to opowieść o Krakowie w okresie największej świetności, czyli od panowania Kazimierza Wielkiego do Zygmunta III Wazy. Wspaniała architektura, znakomite dzieła sztuki i czczone powszechnie relikwie świętych,...

O Krakowie, który był, jest i będzie

Czy Kraków to Rzym Północy? Na kartach tej pięknie wydanej książki autor dowodzi, że porównanie to jest jak najbardziej uzasadnione. "Złoty Kraków" to opowieść o Krakowie w okresie największej świetności, czyli od panowania Kazimierza Wielkiego do Zygmunta III Wazy. Wspaniała architektura, znakomite dzieła sztuki i czczone powszechnie relikwie świętych, jednym słowem największe skarby stolicy Królestwa Polskiego widziane oczyma mieszkańców i pielgrzymów odwiedzających Kraków.

Profesor Marcin Fabiański – co zasadniczo wyróżnia tę książkę - nie oddziela sztuki od ludzi. Dzięki temu dowiadujemy, do jakich szkół chodzili niegdyś krakowianie, co czytali, dokąd podróżowali i dlaczego budowali tak okazałe kościoły, wypełnione dziełami zamawianymi u artystów z całej Europy.

"Złoty Kraków" skrzy się od wielu ciekawostek. Czytając tę książkę, można się dowiedzieć, ile kościołów było w XVI-wiecznym Krakowie i o którym z nich mówiono, że ma najwięcej drzwi i dlaczego. Jakie jest pochodzenie Smoczej Jamy na wawelskim wzgórzu? Czy XVI-wieczne wizerunki świętych gorszyły ówczesnych mieszczan, czy raczej zachęcały do modlitwy? Ile bram prowadziło do Krakowa w dawnych czasach? Ile kosztował dzwon Zygmunta? Czy w podziemiach Wawelu żyły kiedykolwiek afrykańskie lwy?

Ogromnym atutem książki jest około 200 barwnych ilustracji, a także dwa arcyciekawe teksty źródłowe: niepublikowany dotychczas po polsku pamiętnik gdańszczanina Martina Grünewega z podróży do Krakowa w 1583 roku oraz nowy przekład relacji o Krakowie urzędnika papieskiego Giampaola Mucantego z 1596 roku.

Prof. Marcin Fabiański – historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki UJ, wicedyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu ds. konserwatorsko-technicznych, współautor (wraz z Jackiem Purchlą) "Przewodnika po architekturze Krakowa".

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/815/Zl...»

Aleška Satakieli | 2017-05-24
Przeczytana: 23 maja 2017

Książka napisana "poprawnie", choć nie wiem czy to dobre określenie na coś, co wyszło spod pióra tak wykształconej osoby. Jednakże sama poszukiwałam w niej czegoś innego, zbyt wiele z kolei było moim zdaniem opisów krakowskiego "życia sakralnego" i skrupulatnych opisów dzieł sztuki kościelnej. Z drugiej strony można znaleźć tu interesujące opisy renesansowego Krakowa widzianego także z perspektywy obcokrajowców, co osobiście uważam za najciekawszą część tej książki.