Wybór wierszy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Poetycka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
poezja polska
poezja
jagarkar

Wybór wierszy Julii Hartwig wydany w 1981 roku.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ytr0001 | 2017-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Wypożyczony przeze mnie z biblioteki "Wybór wierszy" Julii Hartwig to zbiór niektórych tekstów z jej pięciu tomików poezji, w książce uszeregowanych odwrotnie do czasu powstawania - na początek możemy przyjrzeć się tym najbardziej współczesnym wierszom, tj. najbardziej współczesnym dla czasu wydania tej książki w roku 1981 ;). Od tego czasu wydano bowiem jeszcze wiele jej tomików - chciałam policzyć dokładnie ile, ale gdy zobaczyłam jak dużo tego jest, odpuściłam sobie. W każdym razie: dużo.

Książkę otwierają wiersze z tomiku "Chwila postoju", wydanego w 1980, po nich umieszczone są utwory z "Czuwania" z roku 1978. Obie te części zajmują nieco ponad pół zbioru i jest to dojrzała poezja, w której dużo jest melancholii, nostalgii, uczucia przemijania i smutku (ale bynajmniej nie jest to poezja depresyjna). Te wiersze zawierają także przemyślenia Hartwig na różne tematy, przykładowo przekonania ludzi o własnej wyższości nad innymi istotami czy też na temat zła w nas samych i jego...

Trithemius | 2016-07-23
Ensis | 2015-10-04