Chopinowi - Duda Gracz

9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-89959-05-4
sztuka
Piotr

Katalog cyklu 295 obrazów Dudy Gracza "Chopinowi" towarzyszący wystawie pod tytułem jak w katalogu. Wystawa, a właściwie multimedialna prezentacja, pokazywana była po raz pierwszy w Warszawie w 2005 roku a następnie w wielu miastach Polski i za granicą.

źródło opisu: opracowanie własne

źródło okładki: http://www.conspero.pl/?&mid=wydawnictwa

ChristinaL | 2016-09-16

Duda-Gracz interesowal sie tworczoscia wielu kompozytorow muzyki powaznej.
W latach dziewiecdziesiatych XX wieku postanowil zlozyc hold Fryderykowi Chopinowi i namalowac obrazy ilustrujace wszystkie jego utwory. 296 prac powstalo miedzy 1999 a 2003 rokiem. Malarz siadal do nich zawsze rano, po sniadaniu i nic nie mialo prawa mu przeszkodzic. W ramach przygotowan przeczytal mnostwo biografii Chopina, jego korespondencje, podrozowal sladami kompozytora odwiedzajac 97 miejscowosci, bezustannie sluchal jego utworow.
Ten wspanialy artysta twierdzil, ze maluje wylacznie w Polsce i tylko to 'co mu w duszy gra', uwielbial urok polskiego peryferyjnego zadupia.
Z podziwu dla dziel Chopina stworzyl najwiekszy w historii malarstwa polskiego po 1945 roku cykl prac.
Otwierajac ciezka ksiege, w niestety mekkiej i ponurej okladce ogladamy przepiekne, zwiewne widoki polskiej ziemi, przechadzajacych sie czy biesiadujacych ludzi z roznych warstw spolecznych epoki staropolskiej i charakterystyczna...