Antoni Gaudi (1852-1926): od natury do architektury

7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gaudi
9788389192615
sztuka

"Chcecie wiedzieć na czym się wzorowałem? Na drzewie. Tak jak ono ma gałęzie, a ine z kolei gałązki, a one z kolei liście. A każda część rośnie harmonijnie i wspaniale, ponieważ to Bóg artysta je stworzył." Antoni Gaudi Książka prezentująca najważniejsze projekty hiszpańskiego architekta Antonia Gaudiego (1852-1926), między innymi: willę El Capricho, kościół Sagrada Familia, Park Guell....

Książka prezentująca najważniejsze projekty hiszpańskiego architekta Antonia Gaudiego (1852-1926), między innymi: willę El Capricho, kościół Sagrada Familia, Park Guell. Zdjęcia kolorowe i czarno-białe, rzuty, tekst w języku polskim.

źródło opisu: Taschen/TMC Art 2006, http://www.tmc.com.pl/gaudi-antonio.html

źródło okładki: http://www.tmc.com.pl/gaudi-antonio.html

violabu Toczytam | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 20 maja 2013

Antoni Gaudi to geniusz architektury. Jego projekty określane są jako przełomowe. Patrząc na dzieła, które intrygują i zachwycają, odnosi się wrażenie, iż tworzył je człowiek niepospolity. Takie też są jego projekty - niesamowite, piękne, oryginalne, wielobarwne. Znakiem rozpoznawczym Gaudiego są między innymi wielokolorowe płytki szklane i ceramiczne tworzące mozaiki, zastosowane m.in. w ozdabianiu budynków lub ławek w parku Guell. Cechą charakterystyczną dla mistrza są również fale nawiązujące do wody i bardzo często stosowane motywy roślinne.

Gaudi był nie tylko architektem, ale i inżynierem, który poza nieograniczoną kreatywnością w tworzeniu estetycznej architektury, również brał udział w pracach budowlanych dobierając i testując materiały budulcowe pod względem ich wytrzymałości i efektu wizualnego. Antoni Gaudi był wszechstronny: projektował również elementy kute, jak np. bramy, decydował o wyposażeniu wnętrz, projektował ogrody, przykładał dużą wagę do oświetlenia, jak...

Meowth | 2016-01-23
anamcharka | 2015-07-23