Chłopiec z Karabinem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historia
Johanna

Walki na Lubelszczyźnie toczone przez brygady AL (maj - lipiec 1944) z przeważającymi siłami hitlerowskimi stanowią tło fabularne powieści K. Panasa. Jej bohater, młody chłopiec, który w ogniu bitew wyrasta na dzielnego dowódcę drużyny, przeżywa wśród partyzantów liczne i niebezpieczne przygody. Historyczne wydarzenia - m.in. słynne bitwy w lasach janowskich i Puszczy Solskiej - oglądamy oczyma ich bezpośredniego, szeregowego uczestnika, dzięki czemu widzimy je z całkowicie nowej perspektywy.
Autor napisał tę powieść z myślą o młodych czytelnikach, zainteresowanych życiem swych rówieśników podczas drugiej wojny światowej.

źródło opisu: Wydaw. Min. Obrony Narodowej, 1982

źródło okładki: Zdjęcie autorskie