Bitwy pancerne II wojny światowej we wspomnieniach Hasso von Manteuffla

Tłumaczenie: Izabela Dębecka
Seria: Zdarzyło się w XX wieku
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
Vaherem

Hasso von Manteuffel, początkowo kawalerzysta, w pełni ujawnił i rozwinął swoje wojskowe umiejętności jako dowódca wojsk pancernych. Okazał się jednym z najzdolniejszych i najwybitniejszych niemieckich entuzjastów tej broni. Przeszedł wszystkie szczeble kariery liniowej od dowódcy batalionu, przez pułk, brygadę, po dywizję. Najchętniej przebywał wsród swoich żołnierzy na pierwszej linii walk. Stojąc na czele tak sławnych jednostek jak 7. Dywizja Pancerna i Dywizja "Grossdeutschland" odniósł błyskotliwe zwycięstwa, które trafiły na karty podręczników taktyki wojsk pancernych. Jego awans w 1944 roku ze stanowiska dywizjonera na dowódcę armii pancernej z pominięciem szczebla korpuśnego,

należał do najbardziej spektakularnych w Wehrmachcie. Wtedy też, jako jeden z ostatnich generałów niemieckich, wszedł do grona "ulubieńców" Führera - dowódców, których Hitler cenił i którym ufał. W pełni potwierdził swoje wysokie kwalifikacje w roli dowódcy 5. Armii Pancernej podczas niemieckiej kontrofensywy w Ardenach. Podległe mu wojska odniosły największe sukcesy spośród wszystkich niemieckich jednostek zaangażowanych do operacji. Z kolei w ostatnich, dramatycznych tygodniach wojny Manteuffel-dowódca, nie bacząc na konsekwencje, umiał odważnie przedłożyć życie swoich żołnierzy ponad wierność Hitlerowi. Po wojnie, Manteuffel-pisarz, piórem starał się przywrócić pamięci Niemców poświęcenie i oddanie ojczyźnie zademonstrowane w latach wojny przez jego frontowych kolegów i podwładnych

źródło opisu: Od Wydawcy

źródło okładki: http://tropy-historii.pl/wiecej.php?ksiazka=bitwy-...»

Marcin Kowalczyk | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

"Niskiego wzrostu generał i jego wspomnienia"
Od tego kalibru dowódcy spodziewałem się dogłębnych analiz, podsumowań, wniosków i dyskusji. Dostałem zwykłe wspomnienia, podparte opiniami z książek alianckich historyków. Nic szczególnego i wartego uwagi. Wszystko dopracowane i wypucowane jak żołnierskie buty przed inspekcją. Ani grama skruchy za wywołanie i uczestnictwo w koszmarze II W.Ś.
Nawet się generał nie zająknął na temat zbrodni wojennych, mimo, że walczył w sąsiedztwie Kampfgruppe Peiper i jej dowódcy zbrodniarza wojennego.
Do wspomnień jest dołączona historia 7 dywizji pancernej oraz "grossdeutschland". Z obrazu wyłaniają się same sukcesy, nawet gdy następował strategiczny odwrót.
Wspomnienia Hasso Manteuffla nie kończą się wraz z wojną. Mamy krótki zarys działalności powojennej generała.
Dla mnie książka nie wnosi nic nowego ani wartościowego wykraczającego poza zakres posiadanej wiedzy. Przeczytałem kolejne ugładzone wspomnienia hitlerowskiego dowódcy. Z początku...