Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Znak
83-7006-337-3
poezja
Adrian Tync

Tom wierszy o tematyce egzystencjalno-metafizycznej kontynuuje i poszerza wątki książki Thema Regium (1978).

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1560,Moje-dzielo-posmiertne

źródło okładki: http://img15.allegroimg.pl/photos/oryginal/29/14/81/76/2914817683

VenusInFur | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja

"Poetycki testament Rymkiewicza"

Jarosław Marek Rymkiewicz od ponad czterdziestu lat zdaje się być zafascynowany tym, co u każdego „zjadacza chleba” nierzadko wywołuje odruch wymiotny… Są to góry gnijących trzewi, stosy próchniejących kości i czaszek, w których pełza robactwo, psujące się ciało. Powiedzmy sobie szczerze – nic tak nie przeraża, jak świadomość, że nasza ziemska egzystencja dobiegnie kiedyś końca. Ale jeszcze bardziej przeraża fakt, że to, o co dbaliśmy przez całe życie – ciało, włosy, skóra – zamieni się w pleśń toczoną przez czerwie.

W ucywilizowanym XX i XXI wieku fakt umierania wcale nie znika z ogólnoludzkiej świadomości. Literacko, wystarczy wymienić choćby Różewiczowską fascynację rozkładem czy poetycki turpizm Grochowiaka. Ale jak zaznaczyłam na początku, niekwestionowanym mistrzem w tej materii jest nie kto inny, jak Rymkiewicz. Widać to doskonale zwłaszcza w jego tomie poetyckim zatytułowanym „Moje dzieło pośmiertne” z 1993 roku, gdzie możemy oglądać...

Adrian Tync | 2013-02-27

"Moje dzieło pośmiertne", tom Rymkiewicza obejmujący wiersze powstałe od co najmniej 1978 to książka pisana z perspektywy wieczności. Wpisuje się w ton wierszy ze zbioru "Thema regium" - pełno tu rozkładających się trupów, czaszek, kurzu, łachmanów i pleśni. W kręgu poruszanych zagadnień, oprócz oczywistej tematyki biblijnej pojawia się także Schopenhauer a wraz z nim - towarzysząca śmierci nicość. Wszystko w specyficznej dla poety stylistyce, którą roboczo można nazwać neobarokową. Nie bez powodu w utworze "Popiół są nasze słowa" (s. 9) znajdujemy zwrot do Szarzyńskiego i Morsztyna. Galerię bezimiennych trupów dopełniają takie postaci kultury, jak Platon, Mozart, Mendelssohn-Bartholdy, Schubert, czy Nacht Samborski.
W wierszu niejako podarowanym temu ostatniemu znajdujemy słowa: "Może da się jakoś wiecznie żyć" (s. 41), a z drugiej strony w tekście "Dodaj słowo do rzeczy" (s. 17), poeta mówi: "Dodaj nicość: i siebie dodaj do nicości". Te dwa fragmenty mogą wyznaczyć poniekąd pole...

Elanesse | 2018-01-10
Na półkach: Przeczytane, Poezja, KiPT