Lost Tribe of the Sith: Star Wars: The Collected Stories

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Star Wars". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: LucasBooks
Lost Tribe of the Sith: Star Wars: The Collected Stories
angielski
zydu

Sebastian Janek | 2014-02-09
Przeczytana: 20 września 2012

Pomysł powrotu do korzeni pojawił się dość dawno. Do tej pory z Ery tzw. Starej Republiki (nazywam ją I Republiką, bo skąd ludzie żyjący za jej czasów mieli wiedzieć, że jest stara?) pojawiło się kilka książek, a sam pomysł zaczął się chyba od gier KotOR, w każdym razie nie potrafię sobie tego dokładnie przypomnieć.

zaginione plemie sithowPojawiło się już sporo książek z tego okresu, jedne z pierwszych to Trylogia Dartha Banea (około 1000 lat przed Bitwą o Yavin), seria The Old Republic (w przybliżeniu lata 3950-3600). Istnieją jeszcze zapowiedzi kilku książek wciśniętych gdzieś pomiędzy. Mnie jednak szczególnie zainteresowało właśnie Zaginione plemię Sithów, bowiem oczekiwałem, że będzie to jakieś wprowadzenie do tematu czerwonych Sithów i ich Imperium, ale najwyraźniej celowałem zbyt wcześnie.

Jak się okazuje historia czerwonoskórych Sithów zaczęła się o wiele wcześniej, a akcja Zaginionego plemienia rozgrywa się w latach 5000-2975, czyli jest to szeroki przedział ponad 2000...

Thimburd | 2012-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Początek mieliłem strasznie długo, ale później książka zdecydowanie się rozkręca. Niby zbiór opowiadań, ale jednak bardzo ze sobą złączonych, można by raczej książkę podzielić na trzy części które dzieli od siebie po tysiąc lat, a nie dziewięć oddzielnych historyjek.

Ciekawie przedstawieni Sithowie, często będący takimi jakich znamy z innych źródeł, często przedstawiający trochę inne poglądy. Tak czy inaczej naparzają się między sobą tak jak powinni, ciągle walczą o władzę i dzielą na różne frakcje... Czyli są sobą.

Klimat mało Starwarsowy, książka właściwie jest bardziej książką fantasy, chociaż brakowało mi więcej Mocy i filozofii Sithów. Czy to źle, że mało Star Wars w Star Wars? Nie, jest to miła odmiana, to jednak uniwersum które kochamy i to widać przez masę nawiązań do komiksów czy KotOR.

Bohaterowie są bardzo dobrze nakreśleni i zbudowani. Trochę się bałem, że przez małą ilość czasu na konkretne historie postaci będą płaskie i nijakie, ale jest zupełnie inaczej. Każdy...

Adele | 2015-11-26
Przeczytana: 17 listopada 2015

Książka świetnie przedstawia Sithów - mam niedosyt!

Kain | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Bardzo fajna książka. Trochę klimat Silmalirionu w świecie Gwiezdnych Wojen z Sithami w roli głównej. Galaktyka jest wielka...więc mogłoby być i tak...

FelipMarc | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Mam bardzo poważny problem z książkami z logo "Star Wars". Nie wiem czy to jest moja wina czy twórców, których angażuje się do pisania tych książek. Z początku wydaje się, że wszystko będzie super - później okazuje się, że potencjał jest całkowicie zmarnowany, postacie miałkie a historia pozostaje zupełnie obojętna.
Uniwersum Starej Republiki nie jest kanoniczne, jest prawdziwą białą plamą, którą można na różne sposoby zapisywać, tworzyć i modernizować, dlaczego więc do tej pory nie ma czegoś tak pasjonującego co zniszczyło by cały system?! Marzę o czym wielkim w Old Republic, a póki co dostajemy kolejne książki niemal takiego samego poziomu.
JJ Miller ma niezłe pomysły, ale wydaje mnie się, że nie potrafi ich w pełni wykorzystywać, albo co gorsze nie może. "Zaginione plemię Sithów" jest kolejną niewykorzystaną szansą na urozmaicenie uniwersum OR, czytało mnie się tę książkę dosyć ciężko i po skończeniu mogę śmiało powiedzieć, że niewiele z niej zapamiętałem, w ogóle nie poczułem...

Nyu | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

Świetna książka dla fanów Gwiezdnych Wojen. Zbiór kilku powiązanych ze sobą opowiadań o Plemieniu Sithów, zaginionym gdzieś daleko w galaktyce i próbującym podporządkować sobie planetę, na którą rzucił ich los. Pozbawieni możliwości wydostania się z niej, używają swoich niezwykłych zdolności i sprytu, aby zawładnąć rodzimymi mieszkańcami Kesh. Z niewolników stają się włdcami, prawie bogami, zachłannymi, pełnymi gniewu i zazdrości, z których czerpią siłę.
Niezwykła historia, często zaskakująca. Pojawia się w niej też kilka wątków miłosnych. Zdecydowanie polecam ją wszystkim fanom Gwiezdych Wojen, a także tym, którzy dopiero zakochają się w tym universum.

Jeżga | 2016-12-29

"Zaginione Plemię Sithów" jest zbiorem kilku opowiadań, dziejących się na przestrzeni 2000 lat. Opowiadają one historię sithańskich rozbitków, a także ich potomków, na nieznanej planecie Kesh. Ogromnym plusem "Plemienia", są opisy rozwoju tamtejszej cywilizacji, sithańskie intrygi, a także ciekawy świat przedstawiony. Rozczarowałem się jednak trochę, gdyż nie znajdzie się tam zbyt wielu nawiązań do jakiś innych historii z uniwersum Star Wars. Mimo to, jest to bardzo ciekawa lektura. Z czystym sumieniem polecam.

amra_LemurianScrolls | 2016-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Star Wars
Przeczytana: 16 maja 2016

Fantasy Star Wars. Okres Starej Republiki, 5000 lat przed bitwą o Javin. Zbiór 9 opowiadań na przestrzeni 2000 lat, o tym jak Sithowie zakładają nową cywilizację na nieznanej planecie. Bogactwo wykreowanego świata jest tym co najbardziej wyróżnia tą książkę. Autor tworzy tu wszystko nowe, od podstaw buduje własny świat z jego historią, postaciami, rasami, florą, fauną, geografią, przedmiotami itd. Zakończenie ostatniego opowiadania jest naiwne i niestety psuje cały obraz tej bardzo dobrej książki.

Triceratops | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Nie dobrze... Opowiadania nie wnoszą nic ciekawego do historii. Myślałem, że w tak zamierzchłych czasach Moc będzie dopiero odkrywana, a prototypy mieczy świetlnych, jeśli w ogóle byłyby stworzone, psułyby się co parę ciosów. Tymczasem mamy wszystko jak za Vadera, łącznie z oklepanymi błyskawicami z rąk. Nie zaznaczam spoilera, bo bez błyskawic nie ma książki o GW. ;-)

Jastrzab | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Nie jest to typowa powieść SW, lecz zbiór dziewięciu opowiadań związanych miejscem i społecznością tytułowego plemienia Sithów. W książce autor opisuje jak ta społeczność radziła sobie przez tysiące lat na odizolowanej od reszty galaktyki planecie. Ma to swoje konsekwencje bo kiedy już poznamy i polubimy bohaterów następuje przeskok o tysiąc lat do przodu. Nie koniecznie każdemu się to musi podobać. Jednak jak się okazuje pod koniec wszystkie poznane historie w jakiś sposób się łączą.
Książka ta świetnie pokazuje czym są Sithowie, jakimi zasadami się kierują, na czym polegają ich przekonania, dlaczego są jacy są i dlaczego nigdy nie mogą żyć w pokoju. Pod koniec okazuje się, że Sith wcale nie musi być wściekłym zabójcą, a swój cel - władzę absolutną - może osiągnąć pokojowymi metodami.
Jak dla mnie dodatkowym plusem jest narracja John'a Jackson'a Miller'a, który potrafi opisać świat i zdarzenia w sposób przezabawny. Kilka razy zdarzyło mi się odłożyć książkę, bo nie mogłem jej ze...