Zaginione plemię Sithów

Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Lost Tribe of the Sith: The Collected Stories
Thimburd

Nareszcie osiem oryginalnych opowiadań epickiej serii e-booków Zaginione Plemię Sithów w jednym tomie... wraz z wybuchowym, niepublikowanym wcześniej Pandemonium Pięć tysięcy lat temu. Po zasadzce Jedi statek górniczy Sithów "Omen" leży rozbity na odległej nieznanej planecie. Jego dowódca Yaru Korsin prowadzi walkę ze zbuntowaną frakcją, na czele której stoi jego własny brat. Wobec sytuacji...

Pięć tysięcy lat temu. Po zasadzce Jedi statek górniczy Sithów "Omen" leży rozbity na odległej nieznanej planecie. Jego dowódca Yaru Korsin prowadzi walkę ze zbuntowaną frakcją, na czele której stoi jego własny brat. Wobec sytuacji bez wyjścia i w obliczu śmierci załoga Sithów nie ma wyboru: muszą wyruszyć w otaczający ich nieznany, wrogi świat. I stawić czoło wszelkim brutalnym wyzwaniom: okrutnym drapieżnikom, zabójczym zarazom, plemieniu czczącemu mściwych bogów – i jak przystało na prawdziwych wojowników Sithów przeciwstawić im swą Ciemną Moc.

Jednak dla dumnych, bezkompromisowych Sithów, którzy dążą do władzy za wszelką cenę, walka dopiero się zaczyna. Pokonają prymitywnych tubylców i odnajdą drogę do swego prawdziwego przeznaczenia – władców galaktyki. Lecz najpierw odkryją, że przyjdzie im zmierzyć się z największym niebezpieczeństwem w ich w tysiącletniej historii. Bo wróg jest wśród nich samych…

źródło opisu: Amber, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Sebastian Janek | 2014-02-09
Przeczytana: 20 września 2012

Pomysł powrotu do korzeni pojawił się dość dawno. Do tej pory z Ery tzw. Starej Republiki (nazywam ją I Republiką, bo skąd ludzie żyjący za jej czasów mieli wiedzieć, że jest stara?) pojawiło się kilka książek, a sam pomysł zaczął się chyba od gier KotOR, w każdym razie nie potrafię sobie tego dokładnie przypomnieć.

zaginione plemie sithowPojawiło się już sporo książek z tego okresu, jedne z pierwszych to Trylogia Dartha Banea (około 1000 lat przed Bitwą o Yavin), seria The Old Republic (w przybliżeniu lata 3950-3600). Istnieją jeszcze zapowiedzi kilku książek wciśniętych gdzieś pomiędzy. Mnie jednak szczególnie zainteresowało właśnie Zaginione plemię Sithów, bowiem oczekiwałem, że będzie to jakieś wprowadzenie do tematu czerwonych Sithów i ich Imperium, ale najwyraźniej celowałem zbyt wcześnie.

Jak się okazuje historia czerwonoskórych Sithów zaczęła się o wiele wcześniej, a akcja Zaginionego plemienia rozgrywa się w latach 5000-2975, czyli jest to szeroki przedział ponad 2000...

Thimburd | 2012-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Początek mieliłem strasznie długo, ale później książka zdecydowanie się rozkręca. Niby zbiór opowiadań, ale jednak bardzo ze sobą złączonych, można by raczej książkę podzielić na trzy części które dzieli od siebie po tysiąc lat, a nie dziewięć oddzielnych historyjek.

Ciekawie przedstawieni Sithowie, często będący takimi jakich znamy z innych źródeł, często przedstawiający trochę inne poglądy. Tak czy inaczej naparzają się między sobą tak jak powinni, ciągle walczą o władzę i dzielą na różne frakcje... Czyli są sobą.

Klimat mało Starwarsowy, książka właściwie jest bardziej książką fantasy, chociaż brakowało mi więcej Mocy i filozofii Sithów. Czy to źle, że mało Star Wars w Star Wars? Nie, jest to miła odmiana, to jednak uniwersum które kochamy i to widać przez masę nawiązań do komiksów czy KotOR.

Bohaterowie są bardzo dobrze nakreśleni i zbudowani. Trochę się bałem, że przez małą ilość czasu na konkretne historie postaci będą płaskie i nijakie, ale jest zupełnie inaczej. Każdy...

Adele | 2015-11-26
Przeczytana: 17 listopada 2015

Książka świetnie przedstawia Sithów - mam niedosyt!

insomnia | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2k17

Nie chciałabym się rozpisywać, ale...
"Zaginione plemię Sithów" to jedna z pierwszych książek uniwersum, która trafiła mi się w ręce stwarzając niepowtarzalną okazję przeczytania, dlatego też oczywisty jest fakt, że praktycznie nie mogę porównywać jej do innych pozycji literackich tego właśnie gatunku.
Może do rzeczy- czytanie tej właśnie książki wywoływało u mnie straszny konflikt wewnętrzny. W zależności od fragmentu, albo kompletnie tonęłam w lekturze, albo odkładałam ją w najdalszy kąt pokoju na parę dni. Ale dlaczego?
J.J.Miller z pewnością dokonał czegoś- z wysnuciem takiego wniosku nie mam najmniejszego kłopotu. Problem pojawia się natomiast wtedy, jeśli chodzi o konkretne zdefiniowanie tego właśnie faktu.
Naprawdę nie chcę rozdrabniać fabuły podając konkretne przykłady, który wątek okazał się kompletnym absurdem albo gafą autora, a po prostu chciałabym dać w miarę rzetelną opinię pomagającą niezdecydowanym czytelnikom w kwestii czytania, czy też właśnie nieczytania.
Pomysł...

Nyu | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

Świetna książka dla fanów Gwiezdnych Wojen. Zbiór kilku powiązanych ze sobą opowiadań o Plemieniu Sithów, zaginionym gdzieś daleko w galaktyce i próbującym podporządkować sobie planetę, na którą rzucił ich los. Pozbawieni możliwości wydostania się z niej, używają swoich niezwykłych zdolności i sprytu, aby zawładnąć rodzimymi mieszkańcami Kesh. Z niewolników stają się włdcami, prawie bogami, zachłannymi, pełnymi gniewu i zazdrości, z których czerpią siłę.
Niezwykła historia, często zaskakująca. Pojawia się w niej też kilka wątków miłosnych. Zdecydowanie polecam ją wszystkim fanom Gwiezdych Wojen, a także tym, którzy dopiero zakochają się w tym universum.

InnerSpirit | 2016-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Star Wars
Przeczytana: 16 maja 2016

Fantasy Star Wars. Okres Starej Republiki, 5000 lat przed bitwą o Javin. Zbiór 9 opowiadań na przestrzeni 2000 lat, o tym jak Sithowie zakładają nową cywilizację na nieznanej planecie. Bogactwo wykreowanego świata jest tym co najbardziej wyróżnia tą książkę. Autor tworzy tu wszystko nowe, od podstaw buduje własny świat z jego historią, postaciami, rasami, florą, fauną, geografią, przedmiotami itd. Zakończenie ostatniego opowiadania jest naiwne i niestety psuje cały obraz tej bardzo dobrej książki.

Jastrzab | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Nie jest to typowa powieść SW, lecz zbiór dziewięciu opowiadań związanych miejscem i społecznością tytułowego plemienia Sithów. W książce autor opisuje jak ta społeczność radziła sobie przez tysiące lat na odizolowanej od reszty galaktyki planecie. Ma to swoje konsekwencje bo kiedy już poznamy i polubimy bohaterów następuje przeskok o tysiąc lat do przodu. Nie koniecznie każdemu się to musi podobać. Jednak jak się okazuje pod koniec wszystkie poznane historie w jakiś sposób się łączą.
Książka ta świetnie pokazuje czym są Sithowie, jakimi zasadami się kierują, na czym polegają ich przekonania, dlaczego są jacy są i dlaczego nigdy nie mogą żyć w pokoju. Pod koniec okazuje się, że Sith wcale nie musi być wściekłym zabójcą, a swój cel - władzę absolutną - może osiągnąć pokojowymi metodami.
Jak dla mnie dodatkowym plusem jest narracja John'a Jackson'a Miller'a, który potrafi opisać świat i zdarzenia w sposób przezabawny. Kilka razy zdarzyło mi się odłożyć książkę, bo nie mogłem jej ze...

FelipMarc | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Mam bardzo poważny problem z książkami z logo "Star Wars". Nie wiem czy to jest moja wina czy twórców, których angażuje się do pisania tych książek. Z początku wydaje się, że wszystko będzie super - później okazuje się, że potencjał jest całkowicie zmarnowany, postacie miałkie a historia pozostaje zupełnie obojętna.
Uniwersum Starej Republiki nie jest kanoniczne, jest prawdziwą białą plamą, którą można na różne sposoby zapisywać, tworzyć i modernizować, dlaczego więc do tej pory nie ma czegoś tak pasjonującego co zniszczyło by cały system?! Marzę o czym wielkim w Old Republic, a póki co dostajemy kolejne książki niemal takiego samego poziomu.
JJ Miller ma niezłe pomysły, ale wydaje mnie się, że nie potrafi ich w pełni wykorzystywać, albo co gorsze nie może. "Zaginione plemię Sithów" jest kolejną niewykorzystaną szansą na urozmaicenie uniwersum OR, czytało mnie się tę książkę dosyć ciężko i po skończeniu mogę śmiało powiedzieć, że niewiele z niej zapamiętałem, w ogóle nie poczułem...

Abelia Hareton | 2016-06-27
Przeczytana: 2016 rok

Ciemna Strona potrafi przyciągnąć każdego...
Zwłaszcza w księgarni.
Moja druga przeczytana książka Star Wars - w tym przypadku Zaginione Plemię Sithów - okazała się nie gorsza od poprzedniej. Jest to książka dla fanów, którzy faktycznie chcą wiedzieć coś więcej na temat Ciemnej Strony.
Osiem opowiadań dotyczących starożytnego Zaginionego Plemienia Sithów ukazują nam prawdziwą naturę Sitha. Nie koniecznie człowieka, który żyje pogardą, nienawiścią, żądzą władzy i pasją, lecz po prostu człowieka starającego się być dobrym dla swojego ludu, mającym uczucia, które ciężko mu ukryć.
Owe opowiadania rozciągają się przez kilka tysięcy lat, ale przez cały ten czas nawiązują do Yaru Korsina - głównego bohatera pierwszego wątku; Sitha, brata, męża, władcy, mordercy, ojca oraz człowieka.
Na początku może wydawać się nudna i nie pociągająca, ale z czasem może was zdziwić, zwłaszcza spektakularny koniec.
Nie mam nic więcej do napisania. Po prostu musicie ją przeczytać!

Artem | 2016-01-15
Na półkach: Przeczytane, Star Wars

No i kolejna książka z serii star wars :)
Dość nietypowa, zaginione plemię sithów jest jedną z najstarszych przedstawionych historii. Akcja ma miejsce 5000 lat przed IV częścią filmu. Sithowie rozbijają się na nieznanej planecie i bardzo fajnie autor pokazał naturę sithów. Walka o władzę, intrygi, zniewolenie miejscowej ludności. Na koniec pewny zwrot akcji :P
Myślę, że nawet gdy nie jest się specjalnie fanem tego uniwersum można jednak spokojnie sięgnąć po ten tytuł i spędzić z nim miłe chwile.
Dla fanów SW 8/10 dla innych 6 może 7 :)