The invention of tradition
978-83-233-2455-3
Hadney

Wiele tradycji, które uważamy za odwieczne, wymyślono całkiem niedawno. Autorzy niniejszej książki analizują przykłady takiego wymyślania tradycji, obejmujące stworzenie walijskiej i szkockiej „kultury narodowej”, wypracowanie brytyjskich obrzędów królewskich w XIX i XX wieku, początki imperialnych rytuałów w Indiach i Afryce oraz próby zbudowania przez radykalne ruchy społeczne własnych kontrtradycji. To fascynujące, szeroko zakrojone studium rytuału i symbolu ukazuje skomplikowane, wzajemne oddziaływanie pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

Ta książka wzbudza podziw, irytację, niezgodę, zachwyt; nieustannie pobudza do uwagi i nie pozwala się od siebie oderwać.
The Times Literary Supplement

Zbiór uczonych, zabawnych i zadziwiających esejów.
The New Yorker

źródło opisu: strona wydawnictwa

źródło okładki: strona wydawnictwa

Małgorzata | 2017-05-27

Abstrahując od tego, czy jest to książka marksistowska, czy nie, "Tradycja wynaleziona" stanowi milowy krok w badaniach nad tworzeniem tych specyficznych treści kultury zwanych "tradycjami". Ranger, Hobsbawm et consortes pokazali, jak konstruuje się tradycje na "surowym korzeniu" i za ich pomocą tworzy się fikcyjną ciągłość z minioną rzeczywistością. William Wallace - znany dobrze z "Bravehearta" - nie mógł biegać po szkockich Highlands w kilcie, ponieważ strój ten zaprojektowano dopiero w XIX w. A przecież ta charakterystyczna "spódniczka" stanowi część szkockiej tradycji i do dziś wierzy się, że atakujący mur Hadriana starożytni Kaledończycy nosili kilty. Książka "must have" każdego humanisty. Polecam!

Sońka | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017