rozwiń zwiń

Tradycja wynaleziona

Okładka książki Tradycja wynaleziona
Eric HobsbawmTerence Ranger Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The invention of tradition
2008-01-01
2008-01-01
978-83-233-2455-3
kultura kulturoznawstwo antropologia etnologia

Nienowa, ale w wielu punktach wciąż pobudzająca do refleksji książka o tym, jak to tworzy się rzekomo odwieczne tradycje. Współcześnie wiele ustaleń tej pracy nie budzi już zdziwienia, ale na pewno w momencie, gdy ukazała się jej wersja oryginalna, musiała być wręcz rewolucyjna. Szkoda, że Autorzy ograniczyli się niemal wyłącznie do kręgu Wielkiej Brytanii i jej imperium, ponieważ trochę spłaszcza to perspektywę. Trudno się dziwić, że brytyjski ceremoniał monarchiczny powstał w XIX w., skoro zawiera on tyle pierwiastków imperialnych, a imperium brytyjskie to tak naprawdę dopiero to właśnie stulecie.

W wielu sytuacjach można rozważania Autorów podsumować następująco: pewne rzeczy mogły zyskać wymiar symboliczny i stać się elementem tradycji, dopiero wtedy, gdy przestały funkcjonować w swoim pierwotnym, normalnym kontekście. Tak wygląda sprawa ze strojem szkockich górali, o którym traktuje akurat najciekawszy rozdział tej pracy. Można powiedzieć, że dawniej wymyślano tradycje, a dziś tworzy się np. w samej Wielkiej Brytanii jakieś "polityki spójności" i inne takie twory, może za sto lat też ktoś je będzie odkrywał i demaskował? Któż to wie. Generalnie książka jest godna polecenia, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje Britannia.

Tomasz Babnis

Abstrahując od tego, czy jest to książka marksistowska, czy nie, "Tradycja wynaleziona" stanowi milowy krok w badaniach nad tworzeniem tych specyficznych treści kultury zwanych "tradycjami". Ranger, Hobsbawm et consortes pokazali, jak konstruuje się tradycje na "surowym korzeniu" i za ich pomocą tworzy się fikcyjną ciągłość z minioną rzeczywistością. William Wallace - znany dobrze z "Bravehearta" - nie mógł biegać po szkockich Highlands w kilcie, ponieważ strój ten zaprojektowano dopiero w XIX w. A przecież ta charakterystyczna "spódniczka" stanowi część szkockiej tradycji i do dziś wierzy się, że atakujący mur Hadriana starożytni Kaledończycy nosili kilty. Książka "must have" każdego humanisty. Polecam!

Dodaj cytat z książki Tradycja wynaleziona