Książka Alana Barnarda jest jedną z najlepszych książek o historii i teorii antropologii, jakie ukazały się w ostatnich latach na świecie. Autor, antropolog z Uniwersytetu Edynburskiego, przedstawia największe debaty, śledzi pochodzenie koncepcji i szkół oraz zarysowuje najważniejsze zagadnienia tej niezwykle intensywnie rozwijającej się dyscypliny. Rozpoczyna od filozoficznych i socjologicznych prekursorów antropologii, następnie poprzez ewolucjonizm, dyfuzjonizm, funkcjonalizm i ujęcia marksistowskie zmierza w stronę teorii współczesnych: antropologii relatywistycznej, kognitywistycznej i postmodernistycznej. Jest to wyczerpujące wprowadzenie do antropologii kulturowej i społecznej dla osób zainteresowanych tą dyscypliną, a zarazem znakomite kompendium wiedzy dla czytelników zaawansowanych.

źródło opisu: www.piw.pl

źródło okładki: www.piw.pl

Maniek | 2013-03-17
Przeczytana: 01 marca 2013

bardzo dobra książka teoretyczna o antropologii. Absolutny obowiązek dla każdego studenta oraz tych co chcą się zainteresować kulturą i jej badaniem. Przede wszystkim nie jest to trudna książka.

PIW | 2016-09-13
Lubek | 2016-03-26