Zdarzenia Leszka P.

83-7124-049-X
morderca
literatura faktu
Paulina

Leszek Jacek Pękalski, urodzony 12 lutego 1966 r. w Bytowie, woj. słupskie, oskarżony o zamordowanie 17 osób – trzech mężczyzn i czternastu kobiet, w tym dwojga dzieci – jest największym seryjnym mordercą, jaki kiedykolwiek działał na terytorium Polski. Po raz pierwszy zabił w 1984 r., po raz ostatni w 1992 r. Został aresztowany 17 grudnia 1992 r., miesiąc po popełnieniu ostatniej zbrodni....

Po raz pierwszy zabił w 1984 r., po raz ostatni w 1992 r. Został aresztowany 17 grudnia 1992 r., miesiąc po popełnieniu ostatniej zbrodni. Akt oskarżenia przeciwko niemu został skierowany do sądu 6 grudnia 1995 r. Proces sądowy rozpoczął się 2 kwietnia 1996 r.

Od dnia aresztowania – od 17 grudnia 1992 r. – Pękalski przebywa w więzieniu w Słupsku wciąż w tej samej celi nr 53. Ze względu na bezpieczeństwo podlega szczególnej ochronie. Władze więzienia strzegą go przed zemstą rodzin pomordowanych przez niego ludzi i przed, może jeszcze groźniejszą, zemstą współosadzonych, których także przeraziła lista popełnionych przez niego zbrodni.

Podczas pierwszych przesłuchań Pękalski przyznał się do zamordowania kilkudziesięciu osób, potem systematycznie odwoływał swoje zeznania. Ostatecznie prokurator oskarżył go o spowodowanie śmierci 17 osób. Czy ta lista jest pełna? Być może tak, chociaż mamy powody, by przypuszczać, że akt oskarżenia nie objął wszystkich ofiar.
[Oficyna Literacka, Kraków 1996]

źródło opisu: okładka

Dettawalker | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Sprawa Pękalskiego mrozi krew w żyłach i zmusza do zadawania sobie pytań o karę śmierci - przynajmniej jest tak w moim przypadku.
Czytając tę książkę, porównywałam ją do "Bestii. Studium zła" M. Omilianowicz, i ona wypadła korzystniej. Nadała rys człowieczeństwa ofiarom Leszka, w tej pozycji ofiary były kolejnymi nazwiskami na liście okropnego mordercy.
Poza tym książka nie jest do końca aktualna, sprawę z rzekomymi pamiętnikami wyjaśniono, ale na tamten okres autorzy nie mogli tego wiedzieć. Również sylwetka Pękalskiego nie jest do końca naświetlona, ale to też złożę na karb czasu, w jakim pisano książkę. Atutem jest jednak przedstawienie wątków spraw, które nie zostały Pękalskiemu udowodnione, ale które prawie stuprocentowo są jego dziełem.
Pozycja do polecenia zainteresowanym sprawą Leszka Pękalskiego i seryjnymi morderstwami w Polsce i na Świecie.

Karolina | 2017-01-01
Przeczytana: 27 grudnia 2016

szokujące informacje dotyczące jednego człowieka... To zdumiewające, że prosty chłopak jest w stanie tak brutalnie traktować drugiego człowieka...

Paulina | 2012-12-21
panizbanku | 2018-10-11