Doświadczenie religijne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dialog międzyreligijny". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM
978-83-7192-338-8
filozofia i etyka
Wieruch

Doświadczenie religijne jest jednym z pięciu wymiarów religii, przez niektórych badaczy uznawany za wymiar podstawowy, ponieważ wskazuje na źródła religii i religijności. Doświadczenie religijne w literaturze przedmiotu jest rozumiane szeroko. Obejmuje zarówno niecodzienne doświadczenia, dostępne w zmienionych stanach świadomości o charakterze transowym, jak i zwykłe, codzienne doświadczenia...

Doświadczenie religijne w literaturze przedmiotu jest rozumiane szeroko. Obejmuje zarówno niecodzienne doświadczenia, dostępne w zmienionych stanach świadomości o charakterze transowym, jak i zwykłe, codzienne doświadczenia ujmowane w świetle wiary religijnej.
Doświadczenia religijne różnią się, oprócz intensywności, pod względem treści. W religiach Abrahamowych jest to najczęściej spotkanie z Bogiem osobowym, w religiach zaś Dalekiego Wschodu przybiera ono zwykle formę utożsamienia z nieosobową boskością.
Doświadczenie religijne jest odmiennie analizowane z perspektywy różnych nauk społecznych: psychologii, socjologii i antropologii kultury. Niniejszy tom jest zbiorem takich właśnie analiz prezentowanych na konferencji „Doświadczenie religijne”, która odbyła się 25 września 2005 roku w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło opisu: http://www.verbinum.pl/product.php?id_product=142

źródło okładki: http://www.verbinum.pl/product.php?id_product=142