Upokorzona

Wydawnictwo: Lucky
Izabela

Pełna kontrowersyjnych momentów, debiutancka powieść Justyny Sielki.
Jest to zapowiedź jej talentu, obok którego nie można przejść obojętnie.
… Autorka opisuje przeżycia dwóch młodych kobiet , które decydują się na opuszczenie swoich mężów, zdegenerowanych alkoholików i despotów.

źródło opisu: Lucky, 2012

źródło okładki: http://laar.wydawnictwolucky.pl/images/stories/vir...»

Perzka | 2013-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2013

"Upokorzona " jest debiutancką powieścią Justyny Sielki,która w bardzo realistyczny sposób opisuje problem alkoholizmu w rodzinie,a także sytuację kobiet poniżanych,żyjących z despotycznymi mężczyznami,dbającymi tylko i wyłącznie o swoje dobro i wygodę.

Autorka opisuje przyjaźń Magdy i Hanki,które mają już dość swojego monotonnego,wypełnionego ciągłymi obowiązkami,ciągłym pośpiechem,nerwami życiem,pozbawionym męskiego ciepła i miłości.Dziewczyny planują ucieczkę. Postanawiają spakować najpotrzebniejsze rzeczy,wziąć dzieci(Magda 5 letniego Wojtusia,Hanka 3 letnią Kasię) i zamieszkać przynajmniej tymczasowo u mamy Magdy.

Początkowo są przerażone.Przede wszystkim gwałtowną reakcją swoich małżonków,groźbami których panowie nie oszczędzają,kierując je w stronę żon,a później tym czy same dadzą sobie radę ułożyć na nowo całe swoje życie.

Czytając nie wątpiłam,że Magda i Hanka pokażą jeszcze na co je stać.Nie myliłam się.Bardziej odważna Hania pierwsza znajduje prace w sklepie,a nawet i...

emmato | 2014-03-14
Przeczytana: 14 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ksiazka - poradnik - pamietnik ? Ciezko stwierdzic, ale fajnie sie czyta i zawiera duzo zyciowych prawd. Poczawszy od uswiadomienia sobie przez glowna bohaterke Magde w jakim "bagnie" tkwi jako zona i matka, po ucieczke do mamy, ukladanie zycia na nowo, smierc mamy i w koncu powolutku pnie sie do gory i dla niej tez zaczyna swiecic slonce. wazna role odgrywa jej przyjaciolka Jana, ktora Magda zabrala do mamy ze soba.

Marta Świć | 2013-10-01
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 15 września 2013

Kiedy mała dziewczynka dorasta, marzy o wielkiej miłości, stabilizacji, o byciu kochaną. Kobiety wychowuje się na strażniczki domowego ogniska. Bajka zmienia się w szarą rzeczywistość tuż po ślubie. Mężczyzna sprowadza kobietę do podmiotu: ma być, gotować, sprzątać. On sam jednak szybko zapomniał, że przysięga małżeńska obowiązuje dwie strony. Tu wrzaśnie, że zupa za słona, tam krzyknie. I kiedy już ma zamiar ustawić kobietę w kącie- Magda przypomina sobie o własnej godności i marzeniach. Ma gdzieś konwenanse. Chce się czuć bezpiecznie, stanąć na nogi i zapewnić bezpieczeństwo i szczęśliwe życie synkowi.
To nie jest proste. Społeczeństwo wciąż patrzy na kobiety odchodzące od mężczyzn tak, jakby to one były wszystkiemu winne.

Niewielka książeczka z ogromnym przesłaniem

haribek | 2016-01-19
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Książka na jeden- dwa wieczory. Czyta się ją szybko ze względu na proste słownictwo. Nie znajdziemy tam jednak długiej historii o życiu bohaterki "upokarzanej" przez męża. Etap małżeństwa bohaterek jest pominięty i pozostawiony wyobraźni czytelnika.
Książkę odebrałam, jako poradnik dla kobiet żyjących w toksycznych związkach, który być może niektórym kobietom pomoże podjąć ważne decyzje w swoim życiu. Aczkolwiek będąc przez kilka lat w trudnym związku, wiem, że mnie by taka pozycja nie przekonała. Są książki, które potrafią bardziej wesprzeć, otworzyć oczy i przekonać, że czas zmienić swoje życie.

Mruczanka | 2013-06-15
Na półkach: Pozbędę się!
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Muszę przyznać, że "Upokorzona" Justyny Sielki to zaskakująca książka. Nie pomyślałabym na początku czytania, że dam jej tak wysoką ocenę, a jednak...

Debiutująca pisarka, której życzę jak najlepiej na scenie pisarskiej, przedstawiła czytelnikowi historię dwóch kobiet z małymi dziećmi: Madzi, której myśli możemy poznać oraz jej znajomej z bloku, Hani. Obie mają dość swojego życia, a w tym także usługiwania swoim mężom.
Magda ma już drugiego męża, który traktuje ją zrób-przynieś-posprzątaj. Nie chce wiecznie mu usługiwać i słuchać, że nie powinna oddawać synka w obce ręce i i iść do pracy, a także narzekań w stylu "Znów kurczak. Kobieto, zrób coś porządnego!". W dodatku jej życiowy partner przesadza z alkoholem. Madzia jest młodą kobietą bez przyszłości, przykutą do jednego mieszkania i pobliskiego sklepu.

Hania to kobieta w sukienkach w kropki, która także ma problemy z mężem. Jest on kierowcą tirów i nie dość, że jego znajomi są dziwni, to w dodatku pije i ją zdradza, o czym...

Justyna | 2013-06-25
Na półkach: Sprzedam za 10 zł

"Upokorzona" - Justyny Sielki spodziewałam się czegoś innego, choć dotyczy trudnego tematu, ale się przeliczyłam.

Agnieszka | 2013-10-30

Książka do przeczytania w jeden wieczór. Dla mnie za bardzo pesymistyczna i prosta ale przyjemnie się czytało.

Wera2604 | 2015-08-17
Przeczytana: 10 lipca 2015

Bardzo krótka historia dwóch kobiet, ale jakże ujmująca rzeczysiste prolemy, które wychowały się, a także wychowują swoje dzieci w patologicznej rodzinie, gdzie pojawia się alkohol. Podejmując decyzję o odejściu, zbierają się na wielką odwagę. Nie jest im łatwo, bo przechodzą okropny czas chowając się w murach bloku mieszkania matki jednej z nich. Książka ukazuje wielką moc kobiet odważnych, zdeterminowanych i pełnych nadziei na lepsze jutro. Odejście od takich mężów jest najlepszym rozwiązaniem, dając dzieciom lepsze życie i poczucie bezpieczeństwa.Choć niewiele kobiet decyzduje się na taki krok. Opowieść pokazuje jak postawić czoła tym problemom.
Książka nie wzruszyła mną, ani nie zrobiła żadnego wrażenia. Na co dzień spotykamy się z ludźmi, którzy borykają się z tym problemem. Wole się nie mieszać w cudze sprawy. Nie raz dużo radziłam i pomagałam, a skutek był odwrotny do zamierzonego.

Kasia Karolina | 2017-08-31

książka jest prosta idealna dla każdego. czyta się ją łatwo zwłaszcza, że prawie każdy z nas zna rodzinę która boryka się z problemem alkoholu

Mariola | 2016-05-15
Na półkach: Opowieści o życiu