Doktor Śmierć

Wydawnictwo: Albatros
978-83-7659-392-0
Gośka

Dla Aleksa Wendta, młodego lekarza laryngologa zatrudnionego w Szpitalu Miejskim w Warszawie, medycyna stała się sensem życia. Po rozpadzie małżeństwa, skazany na samotność i tęsknotę za córką wychowywaną przez byłą żonę, całkowicie koncentruje się na pracy. Powszechność obcowania ze śmiercią nie zabiła w nim empatii wobec chorych, zwłaszcza dzieci. Pewnego dnia na Oddział Laryngologii zostaje przyjęty nowy pacjent w zaawansowanym stadium raka. Lokalizacja nowotworu sprawia, że rokowania są beznadziejne. Opiekując się umierającym Władysławem Szymańskim, Aleks nawiązuje z nim bliższy kontakt. Starszy człowiek, świadom swojej sytuacji, pragnie tylko jednego – godnej śmierci, poszanowania jego prawa do decydowania o własnym losie. Więź z pacjentem nabiera szczególnego wymiaru, gdy pojawia się córka Szymańskiego, Monika, piękna, tajemnicza, fascynująca kobieta, która budzi w lekarzu pragnienia miłości i bliskości, które dotąd skutecznie tłumił. Wikłając się w romans, poddając zauroczeniu Moniką, Aleks coraz bardziej skłania się ku popełnieniu kontrowersyjnego, zakazanego przez prawo czynu – eutanazji. Decyzja ta może jednak oznaczać koniec jego kariery, zawodowe samobójstwo, zwłaszcza gdy o czynie Wendta dowiedzą się jego przeciwnicy...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,882,1363,doktor-smierc.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,882,1363,doktor-smierc.html

miki24gr | 2015-05-30
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 maja 2015

Powieść zajmuje stanowisko w dyskusji o eutanazji i nie jest na pewno żadnym thrillerem. Napisana przez lekarza- z punktu widzenia lekarza, dotycząca środowiska lekarskiego i jego etyki zawodowej. Książkę czyta się lekko, intryga jest może szyta grubymi nićmi, ale nie ona jest tu najważniejsza, tylko kryjące się w podtekście główne pytanie, na które czytelnik odpowiedzieć musi sam.
Zdecydowanie polecam!!

książek: 1959
Wojciech Gołębiewski | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Jacek Caba (ur. 1962) - z wykształcenia lekarz, w życiu kompozytor, producent i wydawca muzyczny. Napisał książkę kontrowersyjną o etyce lekarskiej, nie wykonując aktualnie swojego zawodu, czym niewątpliwie wkurzył środowisko lekarskie. Tematem jest eutanazja, niestety książka ma dwie bardzo poważne wady: pierwszą, że została napisana za późno (2012) w stosunku do wszechświatowej dyskusji na ten temat, a drugą, że dopiero (2018) ją czytam.

Właśnie z podanych wyżej powodów przeczytałem ją bez wielkich emocji, jednakże z dużym zainteresowaniem i zrozumieniem dla poglądów autora. Wydaje mnie się, że przenoszenie nawet elementów ogólnoludzkiej dyskusji na ten temat do opinii o książce strywializowałoby problem, więc ograniczam swój głos do polecenia Państwu tej ciekawej pozycji. Zgodnie z oczekiwaniami od absolwenta dwóch uczelni, autor prezentuje właściwy poziom i ...

Żona_Pigmaliona | 2017-06-19

'' Jest miejsce na debatę , czyli na to , co ludzie lubią najbardziej :na awanturę . Księża , lekarze , ateiści , dewoci . Intelektualiści i prosty lud . Na pewno zaraz wyskoczą też partie polityczne . Różnice poglądów stają się ważniejsze niż to , czego dotyczą .(...). Temat się relatywizuje , nic już nie jest jednoznaczne , źli nie są tacy źli , dobrzy nie są tacy dobrzy . ''

Ten przydługi cytat doskonale oddaje nasze polskie zakompleksione , zadulszczone piekiełko . Czasami wystarczy posłuchać ludzi w tramwaju , czy w lekarskiej poczekalni by '' zrozumieć '' , jak to nasze społeczeństwo wszystko wie najlepiej . Ma pomysły i recepty na wszystko co należało by zmienić i chce decydować i dyktować warunki tym innym i ich zmieniać , byle nie sobie i nie siebie . Tak jest i w przypadku tematu podnoszonego w tej książce , eutanazji . Autor doskonale potrafił pokazać jak to sprawa tak osobista jak prawo do godnej śmierci , staje się sprawą wręcz polityczną . Jak każdy przy tej okazji...

Gośka | 2015-05-21
Przeczytana: 13 maja 2015

"Doktor Śmierć" to książka, która mnie zaskoczyła na kilka sposobów. Po pierwsze spodziewałam się thrillera a otrzymałam książkę obyczajową z wątkami kryminalnymi. Po drugie pomimo mojego rozczarowania książka okazała się ciekawa i wciągająca.

Poznajemy Aleksa Wendta, lekarza po trzydziestce, pracującego na oddziale laryngologii w Szpitalu Miejskim w Warszawie. Aleks jest postacią sympatyczną, spokojną, nie dającą się wciągnąć w żadne nielegalne machinacje. Jako jednemu z niewielu udało mu się nie skusić na łapówki i nie otworzyć prywatnej praktyki. Uważa bowiem, że praca w szpitalu jest wystarczająco absorbująca a każdy człowiek powinien mieć jeszcze jakieś życie poza pracą. Jego życie zmienia się, gdy do szpitala zostaje przyjęty jako pacjent Władysław Szymański. Jego przyszłość jest już przesądzona, choruje na nieoperacyjną odmianę raka, umiejscowionego w gardle. Aleks, pomimo częstego kontaktu ze śmiertelnie chorymi ludźmi, czuje do Szymańskiego jakiś nieokreślony szacunek i...

emindflow | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

Całkiem niezła książka, której fabuła obraca się wokół problemów moralno-etycznych związanych z eutanazją. Mamy tu cały szereg wyrazistych postaci i sporo ciekawych obserwacji środowiska medycznego pokazanego od wewnątrz. Szkoda, ze autor bardziej nie pogłębił głównego tematu, ale i tak książkę czyta się z przyjemnością.

Basia | 2013-09-23
Przeczytana: lipiec 2013

Całość tekstu w Czytelni:

Aleks Wendt jest lekarzem prowadzącym 69-letniego mężczyznę chorego na raka. Ocieramy się o problem eutanazji - w spojrzeniu społecznym, ogólnokrajowym, opinii publicznej, jak i poszczególnych jednostek. Co każdy z nich o niej myśli, co z tego wyniknie? Dość ciekawe opisy życia szpitalnego "od kuchni" potrafią umilić nam tę lekturę. Wykluwa się myśl: lekarz też człowiek. Człowiek ze swoimi problemami, popełniający błędy, szukający zrozumienia. Toast "wypijmy za zdrowie służby zdrowia" też im się należy;)

Magdalena Ru | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Przede wszystkim to żaden thriller. Zupełnie bez sensu umieszczać na okładce tak mylną informację. To obyczajowa powieść z miejscem akcji min.w szpitalu, ale i w więzieniu...dziejąca się min. w środowisku medycznym ale również prawniczym, trochę. Porusza temat odwiecznego dylematu nie tylko lekarskiego, ale przede wszystkim filozoficznego, także i politycznego, socjologicznego, tak lubianego przez media problemu eutanazji. Zwykle tuż obok kary śmierci i aborcji. Tym razem drążony jest tylko temat eutanazji. Ale dylemat ten w powieści nie znajduje rozwiązania czy też jednoznacznego opowiedzenia się po stronie zwolenników lub przeciwników. No, może da się wyczuć delikatną nutkę niechęci. Mamy natomiast głównego bohatera Aleksa, nie wiem czy tak znowu młodego, bo 36 -letniego samotnego( rozwiedziony, ukochana córka została u matki) laryngologa, który jest bardzo samotny, umiarkowanie nieszczęśliwy i...potwornie naiwny. Więcej nie dodam, bo opinia stanie się spoilerem ;-) przeczytać...

Kaka | 2013-02-15

Z całą pewnością kryminałem czy thrillerem tej pozycji nazwać nie można. A okładka i recenzje trochę sugerują, że autor to drugi Robin Cook. "Doktor śmierć" to typowa obyczajówka, której wątkiem przewodnim jest problem eutanazji.
Pierwsze kilkadziesiąt stron wlokło mi się niemiłosiernie, potem wszystko nabrało tempa i już nie mogłam się oderwać. Koniecznie chciałam się dowiedzieć jak autor "rozwiąże problem" głównego bohatera. Podsumowując - polecam, ale nie miłośnikom akcji i mrocznych klimatów.

Angeee | 2015-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 lipca 2015

Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Jest oryginalna i nie nudzi sztampą, czytałam z rosnącym zaciekawieniem, a umiejscowienie w naszych, rodzimych realiach zdecydowanie dodaje smaczku.
Jeżeli ktoś lubi thrillery medyczne to bardzo polecam :)
+ Zapewne nie mam kwalifikacji do oceny ale podobał mi się język, którym książka została napisana. Był taki prawdziwy i niewymuszony.

Giovanni | 2014-03-22

Bardzo dobra książka, ciekawa, szybko się czyta. Główny temat książki dość kontrowersyjny i dzielący.
Mimo to pragnę Wam ją gorąco polecić, bo oprócz wartościowych informacji odnośnie schyłku gruszkowatego, czuje się atmosferę szpitalnego życia Aleksa - głównego bohatera o interesującej osobowości.