Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna

Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
978-83-60807-84-2
modernizm, kultura popularna
katmi

Antologia tłumaczeń ważnych tekstów współczesnego kulturoznawstwa ( A. Friedberg, B. Singer, S. Kracauer, M.B. Hansen, G. Seldes, R. W. Synder), wraz z komentarzami Antologia Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna stanowi propozycję spojrzenia na wielkomiejską kulturę popularną jako na wytwór zmieniającego się doświadczenia nowoczesności i formę jego aktywnego...

Antologia Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna stanowi propozycję spojrzenia na wielkomiejską kulturę popularną jako na wytwór zmieniającego się doświadczenia nowoczesności i formę jego aktywnego przepracowywania. Przykładów tej optyki dostarczają zamieszczone artykuły Anne Friedberg, Marshalla Bermana, Miriam Hansen, Bena Singera i Roberta Snydera. Autorzy ci kładą nacisk na instytucje domów towarowych, parków rozrywki, kin i teatrów wodewilowych wytwarzających "nowy rodzaj percepcji zmysłowej i nowe formy życia społecznego". Proponują jednocześnie krytyczną analizę wczesno- i późnonowoczesnych porządków wizualnych, powiązaną z odczytaniem kulturowego znaczenia praktyk wczesnego kina, reklamy ulicznej oraz prasy ilustrowanej. Antologię dopełniają artykuły Siegfrieda Kracauera i Gilberta Seldesa z lat 20. minionego wieku -świadectwo intelektualnej ciekawości i sympatii dla "niskich" rozrywek _ otwierające nowe tory dla współczesnej refleksji krytycznej. Uzupełnieniem tomu są także artykuły i komentarze najmłodszej generacji łódzkich socjologów i kulturoznawców, którzy podjęli próbę zastosowania tej perspektywy badawczej na rodzimym gruncie.

źródło opisu: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/378

źródło okładki: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/378