Odchodzący świat. Tropem kultur indiańskich i świata przyrody Ameryki Południowej

Wydawnictwo: Akot - Andrzej Kotnowski
978-83-921211-5-2
indianie, etnografia, podróże
popularnonaukowa

Borys Malkin urodził się w 1917 roku w Witebsku. Szkołę średnią ukończył w Warszawie, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Etnolog, przyrodnik, kolekcjoner, fotograf i filmowiec - dokumentalista. Wybitny badacz kultury materialnej tubylczych ludów Ameryki Południowej. Znawca świata przyrodniczego, człowiek o niezwykle barwnym i pracowitym życiorysie. Badania przyrodnicze prowadził nieprzerwanie od 1938 do 1953 roku, a w latach następnych, aż do roku 1994 poświęcił się badaniom etnograficznym, których celem był zebranie jak najpełniejszej dokumentacji ginących kultur indiańskich.

Książka jest pokłosiem jego dwunastu wypraw do południowoamerykańskich zakątków, które opisuje jako światy w większości przeszłe do historii. Jest ona dokumentem epoki, w którym ogromną wiedzę i czterdziestoletnie doświadczenie badawcze, autor połączył z wartkim tokiem świetnie prowadzonej narracji. Prezentowane tu zdjęcia mają ogromna wartość dokumentacyjną, zarówno historyczną jak i etnograficzna. Starannie opracowane mapy pomagają czytelnikowi przyswoić prezentowane treści. Należy podkreślić, ze autor zyskał sławę jako kolekcjoner ponad 15 tys. egzemplarzy broni, akcesorii obrzędowych, ozdób, instrumentów, ceramiki i naczyń plecionych, które dostarczał do najbardziej prestiżowych muzeów świata. Zbiory ich wzbogacił także niezliczoną ilością eksponatów zoologicznych. Jest autorem 22 filmów etnograficznych o dużej wartości poznawczej. Wydanie książki wydawca potraktował jako złożenie hołdu wiedzy i pracowitości tego wybitnego Polaka.

źródło opisu: AKOT - Andrzej Kotnowski, 2007

źródło okładki: www.kotnowski.pl