Zgłosuj na książki roku 2017

978-83-7731-131-8
sport
sport
Amanda

Leo Messi to bez wątpienia zawodnik wielkiego formatu. Piłkarski cyborg precyzyjnie zaprogramowany w jednym tylko celu - strzelania zwycięskiego gola w meczu o najwyższą stawkę. Ale, zdaniem wielu, król nie jest wart korony. Świetna gra Messiego w Barcelonie nie przekłada się na występy w reprezentacji Argentyny i sukcesy z kadrą narodową. Czy dwukrotnie niedoszły mistrz świata zasługuje na miano zbawcy współczesnego futbolu? Ile tak naprawdę warte są jego gole? I co z Pele, Maradoną, Zidanem? Czy Messi prześcignął ich tylko w plebiscytach na piłkarza wszech czasów, czy lepszy jest również na boisku? Te i inne pytania nurtują sympatyków piłki nożnej jak świat długi i szeroki. Co do jednego nie ma wątpliwości - XXI wiek upływa pod dyktando Messiego.

źródło opisu: Vesper, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

FCBTVpl | 2015-12-14

Na początku książki dowiadujemy się, że autor jest fanem reprezentacji Argentyny i Diego Maradony, co za tym idzie pewnie też i Messiego. Autor wspomina grę na betonowych boiskach, placach, kolekcje kart z piłkarzami zbieranych na Mistrzostwa Świata w 1990 roku.

Autor podaje powody, dla których Messi jest bliższy sercu kibicom Barcelony niż Maradona. Nie ma się w sumie co dziwić biorąc po uwagę, zaangażowanie, tryb życia i długość gry na Camp Nou. Nie brakuje porównań obu panów, a także porównań Leo do innych Argentyńczyków. Jeśli chodzi o porównania znajdziemy także wzmiankę o Guardioli i Rijkaardzie.

Nie mogło także zabraknąć rozdziału poświęconemu porównaniu Leo z Cristiano Ronaldo i meczach Barcelony z Realem.

W książce mowa jest także o ciemnych stronach sportu, o kontuzjach, urazach, leczeniu Leo w młodości. Początki życia Messiego w Rosario także się znalazły, tyle że nie na początku książki, jak to jest w większości biografii.

Choć jest to książka wydana w 2012 roku, a...

Karminowa | 2014-06-20
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od lat podziwiam Messiego za wolę walki i umiejętności piłkarskie. Pewnego zimowego dnia postanowiłam przyjrzeć się jego drodze do sukcesu. Początkowo obawiałam się, że książka Wojciechowskiego będzie nosiła znamiona biografii napisanej naprędce, dla pieniędzy. Spotkała mnie miła niespodzianka. Każdy rozdział został dokładnie przemyślany. Czytelnik dostrzega ciąg przyczynowo-skutkowy.

Książkę czyta się z przyjemnością. Lektura pochłonęła mnie do tego stopnia, że przez kilka godzin znajdowałam się w innej czasoprzestrzeni. Wojciechowski ukazał karierę wielkiego sportowca, który pierwsze kroki stawiał w rodzinnym Rosario. Leo cierpiał z powodu niskiego wzrostu. Pewnego dnia uśmiechnęło się do niego szczęście. FC Barcelona postanowiła wyłożyć pieniądze na jego leczenie.

W biografii szczegółowo opisano karierę sportowca. Messi może pochwalić się świetnymi statystykami i finezyjnymi akcjami. Do pełni szczęścia brakuje mu sukcesów z reprezentacją. Na dwóch Mundialach Lionel nie zdobył...

kamciaci | 2016-07-22
rado556 | 2016-04-27