Thorgal. Wyprawa do Krainy Cieni

Cykl: Thorgal [Literacki Egmont] (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Thorgal, Aaricia, Jolan, Galathorn, komiks
Pablos

Thorgal i Aaricia niedługo cieszą się swoim wspólnym szczęściem. Los gotuje im kolejne przeszkody. Shardar Potężny, władca Brek-Zarith, ściga człowieka o imieniu Galathorn. Aby go odnaleźć, jest gotowy na wszystko: uwięzić Thorgala, porwać Aaricię, zawładnąć ich synem... Dziecko z gwiazd będzie musiało kolejny raz pokonywać przeszkody podstępnych i okrutnych bogów...

źródło opisu: http://www.egmont.pl/pl/ksiazki/nowosci/art512.html

źródło okładki: http://www.egmont.pl/pl/ksiazki/nowosci/art512.html

Nika | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Tą książkę dostałam jakiś czas temu od wujka. Zabierałam się do niej wiele razy, ale nie mogłam się przemóc i porzucałam plany o jej przeczytaniu. Jednakże w końcu zabrałam się do niej i skończyłam ją czytać w jeden dzień. Książka ta jest bardzo ciekawa, ale momentami nie rozumiałam o co w niej chodzi. Działo się tak, ponieważ nie przeczytałam poprzedniego tomu. W niektórych miejscach były gwiazdki, a w przypisie było napisane, że wydarzenia te zostały opisane w poprzednim tomi, pt.: "Dziecko z gwiazd". Było to trochę irytujące. Mimo wszystko przebrnęłam przez tę powieść i mogę, z całą pewnością, stwierdzić, że było warto. Lektura jest lekka, fabuła ciekawa, a bohaterowie oryginalni. Ale, jak każda powieść, ma swoje wady. Są to mianowicie: momenty, w których nic się nie dzieje, a także niewiele opisów. Bez nich o wiele trudniej wyobrazić sobie różne sytuacje. Podsumowując, książka jest ciekawa, ale mogę jej dać maksymalnie 6 gwiazdek.

Maleństwo | 2012-12-04
Na półkach: Zrecenzowane
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Za górami, za lasami... tak zaczyna się większość bajek dla dzieci. Chciałoby się powiedzieć: szkoda, że tylko dla dzieci, ale nie ma co żałować. Bajki dla dorosłych zaczynają się może mniej przewidywalnie i efektownie, ale jak już się trafi na dobrą bajkę to pochłonie ona dorosłego czytelnika jak "Piotruś Pan" pochłania każdego małego odbiorcę. Tak właśnie ostatnio trafiłam.
"Thorgal. Wyprawa do krainy cieni" początkowo nie zachęcał. Wręcz odpychał rysunkową okładką i świadomością, że powieść powstała na kanwie komiksu. Z ciekawością zajrzałam na stronę poświęconą Thorgalowi i osłupiałam. 33 tomy serii głównej, a do tego serie poboczne... pomyślałam sobie, że przy takiej ilości fanów i tak rozbudowanej fabule książka musi być dobra. W sobotę rano usiadłam w fotelu i wśliznęłam się do magicznego świata Thorgala. Książka na tyle mnie pochłonęła, że po kilku godzinach zamknęłam ją z uczuciem niedosytu, oczarowania fabułą i rozczarowania, że tak mało.
Thorgala poznajemy w...

Łędina | 2014-07-31

Mallignus | 2013-01-30
Na półkach: 2013
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Nie wiem czemu zdecydowałem się na przeczytanie tej książki. W końcu po przeczytaniu pierwszej części, doskonale wiedziałem czego się spodziewać...
Niestety ciekawość i sympatia do Thorgala wzięła górę.

Autorka w drugiej części całkowicie rezygnuje z własnej inwencji, po prostu przepisuje słowo w słowo dialogi z komiksów. O ile w komiksie dialog był zobrazowany świetnymi i klimatycznymi rysunkami Rosińskiego, o tyle w książce narracja autorki odziera całą historie z jakiegokolwiek klimatu.
To już nie to samo.

Zastanawiam się czy nie lepsze byłoby wydanie Thorgala w formie dramatu... same didaskalia pewnie więcej by wniosły do historii niż nieudolne opisy autorki.

TomRe | 2013-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2013

W listopadzie poprzedniego roku przeczytałem pierwszy tom przygód Throgala, zatytułowany Dziecko z gwiazd, po lekturze którego nabrałem apetytu na dalsze części serii. Opowieści, które były wcześniej dostępne jedynie jako komiks, dzięki wydawnictwu Egmont dostaliśmy także w formie książki, co – powiem szczerze – bardzo mnie cieszy. Są one uzupełnieniem legendarnej już serii komiksowej i tak właśnie należy je traktować. Nie jako osobne powieści, wprowadzające zupełnie nowe elementy do świata wykreowanego przez Van Hamme’a i Rosińskiego, twórców komiksu, lecz jak alternatywną formę dla wcześniejszych albumów ilustrowanych.

Ktoś mógłby się doczepić, że pani Sarn nie wprowadza do przygód komiksowego bohatera niemal nic nowego. Zgodzę się z tym, jednak jeśli przyjąć jedyne słuszne i prawdziwe założenie, że książka jest alternatywną formą komiksu, to nie ma się tutaj czego czepiać. Autorka...

Na półkach: Egmont

Musze przyznać, że propozycja zrecenzowania tej książki była dla mnie ogromnym wyzwaniem. Taka tematyka zdecydowanie nie należy do tego co lubię najbardziej. Fakt. Był czas, że czytywałam komiksy z Thorgalem, ale nigdy nie byłam jego miłośniczką. Ogólnie największa przyjemność sprawiają mi książki wesołe, lekkie i przyjemne. Z cała pewnością dużo bardziej wolę się śmiać niż bać.

Ale z drugiej strony coś kusiło mnie by po tę lekturę sięgnąć. Lubię wyzwania, a to wydawało mi się szczególnie interesujące. Musiałam sprawdzić, czy podzielę opinie milionów i czy ta książka według mnie także zasługuje na miano bestsellera. Ale gdy trafiła ona w moje ręce wciąż nie mogłam zmusić się, by zacząć lekturę. Odsuwałam ją na sam koniec mojego "stosiku" w nadziei, że ktoś zrobi to za mnie. Tylko kto? Chciał nie chciał, trzeba było zacząć ją czytać. Ale gdy już rozpoczęłam tę lekturę to... nie potrafiłam przestać!

Książka pochłonęła mnie w mgnieniu oka. Czytając ja zapomniałam o wszystkim...

CubeX | 2013-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Książka zrobiła na mnie zdecydowanie mniejsze wrażenie niż pierwszy książkowy tom przygód Thorgala. Nie jest to jednak wynik tego, że pisarstwo autorki jest gorsze - po prostu ja osobiście mam największy sentyment do etapów życiorysu dzielnego Wikinga opisanych w "Dziecku z Gwiazd". Opisane w drugim tomie perypetie związane z Brek Zarith w wersji komiksowej podobały mi się mniej niż sam początek thorgalowej sagi, a czytanie książek tylko utwierdziło mnie w obdarowywaniu sympatią poszczególnych etapów życia dzielnego woja. "Zdradzona czarodziejka" rządzi basta.

Jako lekkie czytadełko książka się sprawdza. Mało literatury związanej z wikińskimi klimatami łyknąłem, więc nieco egzotycznie mi się ta powieść jawi.

No i znów pochwały za stronę edytoską. Zakupiłem wydanie w solidnej, twardej oprawie, a okładkę ponownie stworzył legendarny twórca komiksowego Thorgala - wg mnie duży plus.

szymon_73 | 2013-10-07

Jestem fanem Thorgala ale ta książka to jakaś porażka, przepisany komiks, nic nowego nie dodano, nudne opisy i prawie zero akcji. Stanowczo odradzam, książka napisana aby wyciągnąć bezczelnie kasę od fanów serii.

pannaanna | 2014-09-06
Na półkach: 2014
Przeczytana: 06 września 2014

Irytował mnie język, jakim napisana jest ta książka. Gdyby zmienić styl pisania byłoby całkiem ok.

| 2013-01-01
Na półkach: Fantasy