Ja cielesne. Od normy do zaburzeń.

Okładka książki Ja cielesne. Od normy do zaburzeń. Beata Mirucka, Olga Sakson-Obada
Okładka książki Ja cielesne. Od normy do zaburzeń.
Beata MiruckaOlga Sakson-Obada Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) popularnonaukowa
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7489-422-7
Tagi:
ciało medycyna psychologia
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
388
138

Na półkach: , ,

Rodzimy się razem, żyjemy, używamy, cierpimy i odchodzimy razem z nim. Posługujemy się nim mniej lub bardziej sprawnie. Pozwala na odbieranie milionów bodźców, ale potrafi być także więzieniem z którego nie ma ucieczki. Nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, przeważnie mamy do niego pretensje o nie taką formę jaką sobie wymarzyliśmy – nie mamy jednak wyboru – ono jest jedno, jedyne i tylko nasze : ciało.

Książka dwóch autorek : psychoterapeuty i psychologa, dotykająca zagadnienia relacji umysł – ciało, oraz fenomenu tzw. wcielenia, czyli stworzenia jedności świadomości i ciała. Autorki przedstawiają pojęcie „ja cielesnego” będącego jednością ciała i umysłu, bez której nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie psychiczne i fizyczne.

Historię wcielenia umysłu rozpoczynamy od narodzin. Autorki opisują pierwsze doświadczenia noworodka, od razu związane z doświadczeniami cielesnymi, ale także podkreślają rolę rodziców, a zwłaszcza matki w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Sposób karmienia i reakcja opiekunów na potrzeby małego człowieka od początku rzutuje na dalszy jego stosunek do wyrażania swoich potrzeb i zaznaczania swojej odrębności. Najtrudniejszym okresem dla wykształcania jedności umysłu i ciała, jest okres dojrzewania. Związane z nim zmiany w wyglądzie i fizjologii wywołują poczucie niepewności. Co do kształtu ciała, które przy braku wsparcia ze strony rodziców, łatwo mogą stać się poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Autorki podają liczne przykłady późniejszych zaburzeń mających źródło w okresie niemowlęctwa lub w okresie dojrzewania. To co wydaje się fanaberią związaną z nadmiernym przywiązywaniem wagi do wyglądu, w rzeczywistości może być poważnym problemem, grożącym w skrajnych wypadkach samobójstwem. Brak jedności między ciałem a umysłem skutkuje nie tylko problemami psychicznymi, ale także zaburzonym odczuwaniem bodźców fizycznych (bólu czy głodu ). Osoby z zaburzonym „ja cielesnym” niejednokrotnie negują współistnienie siebie i ciała, traktując ciało jako zbędny przedmiot, który należy zniszczyć.

Bardzo ważnym problemem na jaki zwracają uwagę autorki, jest wpływ mass mediów na wzorce kobiet i mężczyzn powielane i przemycane już najmłodszym dzieciom pod postaciami reklam czy zabawek. Ciało odczłowieczone i sprowadzone do wyglądu, z zupełnym pominięciem uczuć, wiedzy czy umiejętności, stwarza poważny problem zarówno dla rodziców nastoletnich dzieci jak i dorosłych osób, nieustannie bombardowanych niedościgłymi wzorcami.

Na zakończenie tej niełatwej, ale ważnej książki autorki podają sposób jak we własnym zakresie sprawdzić swoją tożsamość z własnym ciałem. Czy potrafimy się z nim porozumieć? Czy jest częścią nas, czy jest podmiotem ocenianym przez innych?
Myślę, że problemy z jednością cielesną będą narastały w związku z coraz większym wpływem mediów – zwłaszcza internetu – na młodych ludzi. Polecam przeczytanie tej książki i uświadomienie sobie, że każde nasze słowo utwierdzające najbliższe nam osoby – dzieci, rodziców, przyjaciół – w wartości jaką sobą reprezentują, pomogą obronić się przed wszechobecnym przymusem – bycia młodym i pięknym.

Rodzimy się razem, żyjemy, używamy, cierpimy i odchodzimy razem z nim. Posługujemy się nim mniej lub bardziej sprawnie. Pozwala na odbieranie milionów bodźców, ale potrafi być także więzieniem z którego nie ma ucieczki. Nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, przeważnie mamy do niego pretensje o nie taką formę jaką sobie wymarzyliśmy – nie mamy jednak wyboru – ono jest jedno,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Psychologia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • SzczecinCzyta.pl
    1
  • Niedokończone
    1
  • Psychologia
    1
  • Nblw
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ja cielesne. Od normy do zaburzeń.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne