Ja cielesne. Od normy do zaburzeń.

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
978-83-7489-422-7
ciało, medycyna, psychologia,
popularnonaukowa
Ewa

W czasach, gdy ciało stało się obiektem kultu i narzędziem wykorzystywanym w reklamie, relacja między Ja cielesnym a Ja psychicznym jest bardzo utrudniona. Autorki podejmują unikalną tematykę, rzetelnie omawiając między innymi takie kwestie, jak zaburzenia odżywiania, samookaleczenia czy ciąża urojona. To również doskonała pozycja dla wszystkich osób wspierających rozwój młodzieży, u której wygląd zewnętrzny tak bardzo wpływa na poczucie własnej wartości.

źródło opisu: www.gwp.pl

źródło okładki: www.gwp.pl

Ewa | 2013-01-09
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Rodzimy się razem, żyjemy, używamy, cierpimy i odchodzimy razem z nim. Posługujemy się nim mniej lub bardziej sprawnie. Pozwala na odbieranie milionów bodźców, ale potrafi być także więzieniem z którego nie ma ucieczki. Nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, przeważnie mamy do niego pretensje o nie taką formę jaką sobie wymarzyliśmy – nie mamy jednak wyboru – ono jest jedno, jedyne i tylko nasze : ciało.

Książka dwóch autorek : psychoterapeuty i psychologa, dotykająca zagadnienia relacji umysł – ciało, oraz fenomenu tzw. wcielenia, czyli stworzenia jedności świadomości i ciała. Autorki przedstawiają pojęcie „ja cielesnego” będącego jednością ciała i umysłu, bez której nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie psychiczne i fizyczne.

Historię wcielenia umysłu rozpoczynamy od narodzin. Autorki opisują pierwsze doświadczenia noworodka, od razu związane z doświadczeniami cielesnymi, ale także podkreślają rolę rodziców, a zwłaszcza matki w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Sposób...

BadAngel3012 | 2018-06-05