Sylwetki i cienie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poezje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
978-83-63129-16-3
poezja
bling033

Przez Zanzibar i Arkadię do hotelu @lantyda – w "Sylwetkach i cieniach" Andrzej Sosnowski porywa czytelnika w rejs last minute tropem bohaterów, "ku lądom podbitym, bez umów o dzieło". W tle snów dzwoniących czelestą buczą mikroprocesory, brunatny karzeł przechodzi przez niebo, w oddali słychać okrzyk "Eyjafjallajoekullto". Sosnowski otwiera drzwi do swego mitu.

źródło opisu: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113975

źródło okładki: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113975

Adrian Tync | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Sosnowski znów bierze czytelnika na niezwykłą wyprawę: a to na @tlantydę, a to na Zanzibar, a to śladami tajemniczych zapisków z kodeksu drezdeńskiego. Ten zabieg - zastosowanie obrazów "w" czy też "obok" tekstu znacznie wzmacnia czytelnicze doznania - odmienność sztuki prekolumbijskiej sprawia, że trafiamy na inny świat.
"Jak zwykle", jest to poezja najczystszej próby, pełna wysmakowanych aluzji, autonawiązań, gierek, żarcików, meandrów, zawijasów i czego tam jeszcze.
Jedno przeczytanie tej książeczki wprawia jedynie w oszołomienie i zachwyt - kolejne mogą przynieść znacznie, znacznie więcej wrażeń. Bo tylko gdy mamy do czynienia z arcydziełem, zabawa z tekstem trwa bez końca. Kosmos Sosnowskiego to gęstwa pełna zaczarowanej muzyki, szczególnie tej nie związanej bezpośrednio z dźwiękiem. A to "dwa razy flauti lub oboi" (s. 39), innym razem zdarza się "spora aktywność na słońcu" (s. 43), a jeszcze gdzie indziej znajdzie się miejsce na "spin-flip Madianitek".
Czarowny i skrzący...

annie warhol | 2015-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Karol Graczyk | 2015-01-02
Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Gala Finałowa przyniosła rozstrzygnięcia, jak zawsze, dla jednych spodziewane, dla innych zaskakujące. Do grona dotychczasowych laureatów dołączyli: Zyta Oryszyn, Adam Lipszyc, Jacek Łukasiewicz . Andrzej Sosnowski został uhonorowany po raz drugi.

Nominacje do nagród literackich

W pierwszym dniu Targów Ksiązki w Warszawie ogłoszono nomiacje do dwóch nagród literackich. Do Nagrody Literackiej Gdynia, której patronuje nasz serwis oraz do Nagrody Literackiej Nike. Poniżej nominowane pozycje.