Żydowska mądrość w biznesie

Okładka książki Żydowska mądrość w biznesie Levi Brackman
Okładka książki Żydowska mądrość w biznesie
Levi Brackman Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Jewish Wisdom for Business Success
Onepress
2011-10-01
2011-10-01
Olga Kwiecień-Maniewska
Żydzi judaizm cywilizacja żydowska

Okładka książki Żydowska mądrość w biznesie. Jak odnieść prawdziwy sukces dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów Levi Brackman, Jaffe Sam
Żydowska mądro... Levi Brackman, Jaff...

Myślałem, że książka będzie opisywała to, co jest zawarte w tytule, a nie będą mi podawane cytaty z biblii z opracowaniem na przykładach.

Przeczytałam z zainteresowaniem, chociaż wskazówki dotyczące biznesu, to nie mój "rejon". Zaskakujące( jak dla mnie) było połączenie sfery finansów z duchowością- w tym przypadku tą wynikającą z świętych ksiąg żydowskich.
Cenne życiowe porady, które zostały też tu zaprezentowane, można wykorzystać
również w życiu osobistym, kształtowaniu charakteru, w pozbywaniu się wad...Z pewnością niektóre z nich będę próbowała zastosować w praktyce.

Cenne życiowe porady, które zostały też tu zaprezentowane, można wykorzystać
również w życiu osobistym, kształtowaniu charakteru, w pozbywaniu się...

Średnia, liczyłem, że znajdę dokładne przykłady w tej książce na podstawie historii, jak Żydzi stawali się bogatsi od reszty. Raczej książeczka trochę coachingowa jakich wiele tylko na przykładach ze starego testamentu: medytacja, prawo przyciągania itd.

Lubię dobrze napisane książki o biznesie, a tutaj Brackman i Jaffe mieli ciekawy pomysł na podejście do tematu. Dlaczego tylu Żydom się udało wiele osiągnąć w różnych dziedzinach? Co stoi za tymi sukcesami? Autorzy za punkt wyjścia uznali Torę i inne święte teksty, co uznałam za mocno odmienne i dość interesujące spojrzenie na prowadzenie biznesu. Sama książka podzielona jest na dłuższe rozdziały, a każdy z nich na kilka podrozdziałów zakończonych radami, co i jak zmienić w życiu i w biznesie. Do tego dochodzą pomysły na żydowską medytację, ale mi osobiście akurat wydało się to dość nudne ;).
Początkowo "Żydowską mądrość w biznesie" czytało mi się całkiem dobrze. Krótkie podrozdziały napisane przystępnym językiem pochłaniało się naraz. Nie powiem, żeby Brackman i Jaffe przekazali tu coś nowego - omawiane przez nich zasady to dość podstawowe reguły rządzące biznesem. Autorzy jednak w dość ciekawy sposób powiązali te zasady z opowieściami z Tory, historię uzupełniając współczesnymi przykładami biznesowych sukcesów i porażek. Gdyby cała książka była w tym stylu, uznałabym ją za dobrą - może bez rewelacji, ale takie mocne 6/10...
Niestety, autorzy postanowili dorzucić tu rozdział z serii "pozytywne myślenie działa cuda". I jasne, też uważam, że z pozytywnym nastawieniem łatwiej o sukces, ale Brackman i Jaffe po prostu przegięli. Jeden z podrozdziałów opowiada o tym, że przeszkodą w osiągnięciu sukcesu może być depresja. Jaka na to rada? "Myśl pozytywnie!". Nie, po prostu nie. Takie rady są najzwyczajniej w świecie głupie i szkodliwe. Albo podrozdział dotyczący spójności tego, co czujemy i jak się zachowujemy. Jednak to musi działać tylko w jedną stronę, czyli jeśli jesteśmy szczęśliwi, musimy to okazywać. Jeśli nie jesteśmy, to też powinniśmy okazywać, że jesteśmy i wtedy zmusimy się do szczęścia. Może i panowie na biznesie się znają, ale przed wydaniem tej książki mocno doradziłabym konsultacje z psychologiem...

Fajna książka, nieco po łebkach napisana, ale ma też parę celnych fragmentów, więc ogólnie in plus.

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony - książka o biznesie jak każda inna. Kto raz przeczytał kilka dzieł Napoleona Hilla, raczej nie znajdzie w innych książkach o tej tematyce nic nowego. Ta książka również nie zawiera odkrywczych tez.

Z drugiej strony - jest dobrym podsumowaniem najważniejszych spraw i pozwala przy okazji lepiej poznać kulturę, która dla nie-Żyda może się wydawać tajemnicza i hermetyczna. Autor nie próbuje nawracać, zwraca się z sympatią do osób odmiennej wiary.

Książka zawiera historie znane z judaizmu (i chrześcijaństwa),jednak ich interpretacja w kontekście biznesowym czasami wydawała mi się przekombinowana. Historie te równoważone są nieco przez krótkie biografie mniej lub bardziej znanych przedsiębiorców żydowskiego pochodzenia.

Ważne są krótkie podsumowania każdego zagadnienia w formie wskazówek życiowych i biznesowych, dzięki czemu można pominąć zbytnio rozciągnięte akapity, nie tracąc sensu przekazu.

Średnia i niepotrzebnie rozciągnięta.

Średnia i niepotrzebnie rozciągnięta.

Jedna z ciekawszych pozycji dotyczących zagadnień biznesowych jakie miałem w ręku.
Ksiązka może być odebrana jako truizm - w końcu niewiele nowego da się powiedzieć o zagadnieniach uniwersalnych w biznesie. Z drugiej strony przełożenie na Torę pokazuje, że biznes jest w pewien sposób ludzki i osiągalny dla każdego, ale trzeba kierować się pewnymi zasadami.
Z pewnością zaletą książki jest filozoficzne podejście i pokazywanie konsekwencji wyborów biznesowych zarówno tych dobrych jak i tych złych.

Z pewnością...

Prawie 200-stronicowa książka poświęcona prowadzeniu biznesu, negocjacjom itp.

Książka niby nawiązuje do Tory, wskazując konkretne jej fragmenty, które przydatne są przy prowadzeniu biznesu, i tak ale zdecydowaną większość rad można oprzeć na logice, psychologii sprzedaży, a nie na Torze, czy innej "Świętej księdze".

Reasumując - nic nowego, ale w ciekawej odsłonie!

Prawie 200-stronicowa książka poświęcona prowadzeniu biznesu, negocjacjom itp.

Reasumując - nic nowego, ale w ciekawej odsłonie!

Przysłowia są mądrością narodu. To założenie plus olbrzymie doświadczenie narodu żydowskiego w prowadzeniu interesów (interesów nie tylko biznesu),powodują, że można się z tej książki wiele nauczyć. Konkręte przykłady, dobre motta i fragmenty z opisem osób i sytuacji, które odnoszą się do tego jak łączyć życie i pieniądze w szczęśliwy duet.

• Biznes
  • Do kupienia
  • Biznes Finanse

Dodaj cytat z książki Żydowska mądrość w biznesie