Naucz się medytować

Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2012-11-15
2012-11-15
978-83-7377-561-9

Całokształt populacji ludzkiej bezustannie narzeka na skomplikowane i nieprzewidywalne istnienie. Czynniki sprawcze ku temu są najrozmaitsze. Jednakże według Erica Harrisona nie trzeba trwać w tym stanie. Autor pozycji "Naucz się medytować" żywi przekonanie, że nasz sposób bycia oraz samopoczucie nie zależy od formy bytu, ale od stanu umysłu.

Eric Harrison to jeden z najbardziej doświadczonych australijskich nauczycieli medytacji, Prowadzi ośrodek medytacyjny w Perth, jak także współpracuje z międzynarodowymi korporacjami.

Ludzie często zagadują Erica Harrisona: "Jak to jest medytować?" W celu wyjaśnienia, posłużmy się jednym z przykładów z życia mężczyzny. Otóż, gdy pisał tą oto książkę, w Perth panowała wiosna. Mieszkańcy mieli do czynienia z najbardziej deszczową porą od dwudziestu lat, a kwiaty polne wyglądały przepięknie. Za jego domem znajduje się Kings Park - 160 hektarów buszu między domem w Subiaco a rzeką Swan. Udaje się tam przynajmniej raz dziennie. Wchodzi do parku z głową pełną myśli, spacerując. Ale widoki tam zawarte są tak piękne, że nie da się ich zignorować. Podziwiając je, zapomina o otaczającym go świecie, przebywa w innej przestrzeni - to jest właśnie medytacja. Stan, w którym ciało jest zrelaksowane, umysł wyciszony, a człowiek jest otwarty na doznania danej chwili.

W przeciwieństwie do "Osła w okularach czyli jak przejrzeć na oczy " - Dr Norbekova Mirsakarima, który uwłaczał czytelnikowi aby zachęcić do go swoich metod działania, instruktaż Erica Harrisona jest bardzo przyjazny i łagodny w obyciu. Znajduje się w nim ponad dwadzieścia prostych ćwiczeń uzdrawiających ciało oraz oczyszczających umysł, który podzielono na trzy fazową sekwencję. Część pierwsza odpowiada za samo wprowadzenie do medytacji, wyjaśnienie na czym ona polega i do czego może się przysłużyć. Druga część zawiera przydatne instrukcje dotyczące technik medytacyjnych. A trzecia opisuje sposoby wprowadzenia medytacji w nasze życie. Wszystko to zostało skonstruowane z myślą o osobach, które po raz pierwszy spotykają się z takim poradnikiem oraz sposobami relaksu. Autor udowadnia, że medytować można wszędzie, nie tylko w ciszy własnego domostwa, ale również na przystanku, autobusie, sklepowej kolejce po chleb.

Cieniutkie dzieło, jakim jest "Naucz się medytować" - Erica Harrisona nie doczekało się obrazków w swoim wnętrzu, co nie umniejsza przyjemności wizualizacji pozycji. Wydanie jest tak samo łagodne, jak jego treść oraz sposób bycia człowieka, który je napisał.

Poradnik traktuję jako pogłębiacz wiedzy i do sposobów w nim zawartych nie zamierzam się stosować. Jestem jednak wdzięczna autorowi, gdyż teraz jestem mądrzejsza o samo wyjaśnienie sensu medytacji i obowiązków wiążących się z jej stosowaniem.

Zainteresowane praktykowaniem medytacji osoby powinny znaleźć w tomiku wszystko czego będą potrzebować. Znowu rozważający przyłączenie się do grona spokojnych duchem i umysłem ludzi, powinni zdecydować się na kupno książki, szczególnie jeśli w ich życiu towarzyszy stres, nerwy oraz brak pogodzenia się z otoczeniem oraz samym sobą.

Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem Studio Astropsychologii

Eric Harrison to jeden z...

Świat pędzi do przodu, nasze życie staje się co raz bardziej stresujące, zapracowane, co raz trudniej jest nam złapać oddech. Często stajemy na głowie by dopiąć wszystko na ostatni guzik, przez co wiele tracimy. A wystarczy chwila, czasem dwie, by się zrelaksować, wyciszyć, by zacząć korzystać z życia.

Medytacja. Czym właściwie jest? Czy można słowami opisać, jak to jest, jak się medytuje? Ja, sama nie wiem czemu, kojarzyłam ją z jogą, i choć nie do końca się myliłam, to jednak daleko byłam od całej prawdy.

Czym więc jest medytacja? To „stan, w którym ciało jest zrelaksowane, umysł wyciszony, a my jesteśmy otwarci na doznania”. Wystarczy tylko skoncentrować się na: oddechu, przedmiocie, na danym sformułowaniu i doznać tych niezapomnianych chwil, wyciszyć się. Niestety zanim w pełni nam się to uda, potrzeba, jak we wszystkim, ćwiczeń.

Eric Harrison jest jednym z najbardziej doświadczonych australijskich nauczycieli medytacji, prowadzi własny ośrodek medytacyjny w Perth, współpracuje też z międzynarodowymi korporacjami. W swojej książce postanowił podzielić się z nami nie tylko technikami medytacji, ale odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Książka - „Naucz się medytować” składa się z trzech części. W pierwszej autor wyjaśnia czym jest medytacja, dlaczego ludzie medytują, dlaczego nie potrafimy się zrelaksować. Przedstawia też podstawowe zasady relaksacji i skupiania uwagi. Druga część to praktyka. Znajdziemy w niej kurs samodzielnej nauki medytacji, dziesięć podstawowych praktyk medytacyjnych. Na koniec, w części trzeciej, dowiemy się jak czerpać największe korzyści z codziennej medytacji.

Każdy z nas chce jak najwięcej korzystać z życia, cieszyć się nim, i nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy czasem dwadzieścia minut dziennie, by zmienić podejście do otaczającego nas świata. Autor napisał bardzo przystępny poradnik, który w prosty sposób wyjaśnia nam, jak pozbyć się stresów, jak skutecznie się wyciszyć. Proponuje nam też mini-medytacje, które ukoją nasze nerwy w długiej kolejce, czy pozwolą cieszyć się z codziennych wyjść z psem. I jak dla mnie, to była najciekawsza część książki! Sama wypróbowałam, i stwierdzam, że to działa!

Polecam książkę Erica Harrisona - „Naucz się medytować”, wszystkim tym, którzy pragną coś zmienić w swoim życiu, zwalczyć stres, którzy chcą w końcu zacząć cieszyć się każdą chwilą!!!

Medytacja. Czym właściwie jest? Czy można słowami opisać, jak to jest,...

"To od stanu naszego umysłu zależy, jak wygląda nasz świat."

Medytacja to ostatnimi czasy bardzo modne słowo. O medytacji mówią wszyscy począwszy od osób z pierwszych stron gazet, a skończywszy na zwykłych ludziach, uczęszczających na różnego rodzaju kursy uczące tej techniki. Trudno jest nauczać medytowania poprzez słowo pisane, nie mówione. Dlatego też byłam zaciekawiona jaką koncepcję przyjął autor i jaka wizja mu przyświecała pisząc poradnik o tej gałęzi niekonwencjonalnej nauki.

Eric Harrison to nauczyciel medytacji, prowadzący swój własny ośrodek nauczający tej techniki w Perth, w Australii. Autor współpracuje z korporacjami na całym świecie prowadząc warsztaty, kursy i różnego rodzaju lekcje. Harrison stara się unikać powiązań technik medytacyjnych z religią, jego nauczanie podąża bardziej w stronę psychologii i wiedzy naukowej.

Struktura poradnika jest bardzo przejrzysta, podzielony jest bowiem na trzy części. Część pierwsza to swoiste wprowadzenie do teorii medytacji. Autor objaśnia czym naprawdę jest ta technika i jakich pozytywnych skutków możemy się spodziewać dzięki regularnym jej uprawianiu. Druga część zawiera przydatne instrukcje dotyczące technik medytacyjnych i w zasadzie mogłaby istnieć bez części pierwszej. Znajdziecie w niej dziesięć najbardziej skutecznych praktyk medytacyjnych. Ostatnia część to opis sposobu wprowadzenia medytacji w nasze życie codzienne.

Autor stara się dotrzeć do odbiorcy poprzez w miarę prosty język, bez nadmiernego używania naukowych pojęć. Ciekawym pomysłem, z którym się jeszcze nie spotkałam w tego typu literaturze są polecane minimedytacje. Eric Harrison bowiem udowadnia, że medytować możemy wszędzie, nie tylko w ciszy i skupieniu ale również podczas jazdy autobusem czy stojąc na przystanku. Każda chwila jest dobra na kilka minut skupienia, które będzie miało dobroczynny wpływ na całe nasze życie. Zaskoczył mnie ten fakt, gdyż do tej pory uważałam, że medytować można tylko w komfortowych warunkach, gdzie nic nie zakłóca nam ciszy.

"Naucz się medytować" to z pewnością poradnik dla początkujących. Dla osób, które mylą pojęcie relaksacji z medytacją oraz mają zamiar krok po kroku rozpocząć swoją przygodę z metodą uważności. Istotnym jest fakt, iż dobroczynny wpływ medytacji potwierdzają badania naukowe, jednak niewielu z nas tak naprawdę rozumie istotę tej techniki. Autor podkreśla, że samo czytanie i słuchanie nie pomoże nam osiągnąć pozytywnych rezultatów. Ważna jest bowiem praktyka, dlatego dwadzieścia prostych ćwiczeń opisanych w poradniku pomoże wam oczyścić umysł oraz ciało. Jest to książka do której powinno się często wracać, gdyż nie sposób zapamiętać wszystkich informacji jakie autor chciał przekazać czytelnikowi po jednym przeczytaniu. Myślę, że warto zacząć waszą przygodę z medytacją od tej właśnie pozycji.

"Uwalniając niewiele, zyskujesz niewielki spokój.
Uwalniając wiele, zyskujesz większy spokój.
Uwalniając wszystko, zyskujesz całkowity spokój."

"To od stanu naszego umysłu zależy, jak wygląda nasz świat."

Tytuł : "Naucz się medytować"
Autor : Eric Harrison
Liczba stron : 192
Wydawnictwo : Studio Astropsychologii

"Wykorzystaj moc medytacji".

Medytacja to coraz bardziej rozpowszechniona forma relaksacji. Wywodzi się ona z religii buddyjskiej i ma na celu samodoskonalenie się. Moda na medytację stała się tak rozpowszechniona, że założono nawet szkoły psychoterapeutyczne dla chętnych.

Celami medytacji jest najczęściej oczyszczenie się z negatywnego stresu oraz zrelaksowanie się, w celu poprawienia własnego stanu zdrowia. Z medytacją łączy się joga, która znalazła na świecie miliony zwolenników.

Powyższa książka to zbiór dwudziestu ćwiczeń, które jak twierdzi autor, pomogą nam zgłębić kurs i najbardziej skuteczne metody medytowania. Zaskakujące jest to, że autor proponuje nam relaksowanie się nawet podczas.. robienia zakupów !

Odpowiednie oddychanie, kontrola naszych myśli i skupienie gwarantuje, że bliżej poznamy tą lubianą przez wielu technikę i być może zdobędziemy wewnętrzną harmonię. W zasadzie w medytacji brak jakichkolwiek minusów, a wręcz przeciwnie - to tylko działa na naszą korzyść. Można nie tylko zwalczyć stres, ale także poprawić stan swojego zdrowia i cieszyć się życiem.

Szczerze zainteresowałam się powyższym tytułem, bo technika medytacji jest mi właściwie.. obca. Dzięki tej lekturze może w końcu "wezmę się za siebie" i zgłębię technikę kultury Dalekiego Wschodu, która mnie bardzo intryguje. Jeśli Was także, nie wahajcie się, a sięgnijcie po tą książkę. :)

Opinia opublikowana również na moim blogu : http://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2013/01/naucz-sie-medytowac-eric-harrison.html

Tytuł : "Naucz się medytować"
Autor : Eric Harrison
Liczba stron : 192
Wydawnictwo : Studio Astropsychologii

"Wykorzystaj moc medytacji".

Medytacja wydaje się być dla wielu bardzo trudną sztuką, dostępną jedynie dla wąskiego grona osób. Każdy, kto chociaż raz spróbował wyciszyć swój umysł wie, że nie należy to do najprostszych zadań. Osiągnięcie pełnej koncentracji przy automatycznym odpieraniu natrętnych myśli jest dla niektórych nierealne, jednak autor książki pt. „Naucz się medytować” uświadamia czytelnikowi, że nie diabeł taki straszny jak go malują i każdy, przy odrobinie chęci, może nauczyć się kontrolować swój umysł.

Pozycja napisana przez Erica Harrisona jest zgrabnie wydanym poradnikiem, który zaznajamia odbiorcę z tematem medytacji. Podzielony na trzy części ułatwia korzystanie z niego. W pierwszej z nich, autor wyjaśnia, czym dokładnie jest medytacja, na czym polega i czemu służy. Wypisując pozytywne skutki, które są zauważalne po regularnych ćwiczeniach, zachęca do spróbowania opisanych w książce metod, jednak biorąc pod uwagę objętość stronicową całej książki jest to, jak dla mnie, zbyt długi wstęp. W końcu potencjalnych uczniów tej sztuki najbardziej interesują konkrety, które pozwolą na szybkie poznanie odpowiednich praktyk medytacyjnych.

W drugiej części tej publikacji czytelnik znajdzie najważniejsze i najistotniejsze informacje, które chce poznać każdy zainteresowany tą sztuką koncentracji - dotyczą one oczywiście przygotowania i rozpoczęcia medytacji. Eric Harrison zamieścił w niej po kolei opis najważniejszych punktów: od skupiania uwagi po odpowiednią pozycję, a nawet przybliżenie podstawowych informacji na temat stanów świadomości, właściwości fal mózgowych itd. Natomiast w trzeciej, a więc ostatniej części, zamieszczone są dodatkowe informacje oraz porady, które dopełniają i ugruntowują dopiero, co poznaną wiedzę na temat medytacji.

„Naucz się medytować” jest dobrą publikacją, która pomoże rozpocząć własną przygodę z metodą „uważności”. Język zastosowany przez autora jest prosty, a wszystkie podane przez niego informacje i opisy są przejrzyste, i klarowne, dlatego czytelnik nie będzie miał problemów ze zrozumieniem istoty medytacji. Ogromną zaletą tego poradnika są pojawiające się, co jakiś czas, proste ćwiczenia będące propozycjami praktyk. Dzięki temu każdy będzie miał szansę na znalezienie najlepszego dla siebie sposobu medytacji.

Książka napisana przez Erica Harrisona jest idealną pozycją dla każdego, kto chciałby zacząć swoją przygodę z medytacją. Przydatne wskazówki znajdujące się w książce, przytoczone przykłady z życia wzięte, praktyka, a przede wszystkim właściwe podejście to klucz do sukcesu. „Naucz się medytować” mogę polecić praktycznie każdej zainteresowanej tym tematem osobie, a przede wszystkim tym, którzy szukają dobrej i wiarygodnej publikacji umożliwiającej przekazanie informacji na temat oczyszczenia umysłu ze wszelkich trosk.

• Medytacja
  • Para-ezo
  • Od Wydawnictw
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Naucz się medytować