W niedzielę rano ziele zbierała

Tłumaczenie: Maria Dolińska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
W nediliu rano zillia kopała
832220163X
szeoszonk

W niedzielę rano ziele zbierała... (1908) jest romansem, w którym główny wątek stanowi miłość"fatalna" zamężnej cyganki do bojara i tragiczne następstwa tego związku. Baśniowa poetycka fabuła na motywach dumki ukraińskiej - Nie chodź, Hryciu, och, na wieczornice... - została ubarwiona cygańskim folklorem ze wszystkimi typowymi, "egzotycznymi" akcesoriami i zawiera sporo elementów ludowej mądrości (grzech, kara, dobro i zło)

źródło opisu: www.conrada11.pl

źródło okładki: www.conrada11.pl

JoAnna | 2017-06-03

"A jedna dziewczyna, ta z czarnymi brwiami,
wiedźma to prawdziwa, wiedźma nad wiedźmami"!

Czytałam w liceum i pamiętam do dziś. :)))

Hindiana | 2014-07-23

Stara książka, której już się nie wznawia. Pisana nieco archaicznym językiem, z pełnym rozmachem emocjonalych zdarzeń, wielkiej miłości, zdrady, rozpaczy, śmierci. Sposobem narracji i przedstawionymi wydarzeniami przenosi w zapomniane czasy, gdy śpiewało się romanse, dziewczyny chodziły rzucać wianki w noc Kupały, wierzono we wróżby cygańskie. Warto przeczytać.